Kaşık Masajı

28
Kaşık masajı

Kaşık Masajı

Vücutta oluşan yaşlanma belirtilerine karşı, güzellik uzmanlarının önerdiği kaşık masajı oldukça etkili bir yöntem olarak bilinir. Vücutta oluşan yaşlanma belirtilerine karşı ilk önlemler yüzde oluşmaya başlar. Bu nedenle insanlar genellikle daha genç görünmek ve yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmak için yüzden başlayarak bakım yapar. Ciltte yüz bakımında oldukça fazla yöntem ve alternatif ürünler bazen kafa karışıklığı yaratır. Bu ürünleri deneyerek çok fazla para ve zaman harcamak yerine her cilde uygun, maliyetsiz olan kaşık masajı yüze uygulanabilir.

Bu teknik ilk olarak Uzakdoğu’da ortaya çıkmıştır. Uzakdoğulu kadınlar bu tekniği yüzlerinde uygulayarak oldukça güzel ve genç bir görünüm kazanır. Oldukça etkili ve uygun maliyetli bir yöntem olduğu için Uzakdoğu’dan tüm dünyaya yayılmayı başarır. Bu yöntem gözaltı morlukları giderilmesinde, ciltte oluşan iltihapların kurumasına, cildin nemlenmesine, yüzdeki kırışıkların giderilmesinde etkilidir. Etkileri cildin yapısı ve yaşına göre değişiklik gösterebilir.

Masaj doğru bir şekilde ve istikrarlı bir şekilde uygulandığında ciltte gözle görülebilir olumlu etkileri olur. Bunun yanı sıra oldukça uygun maliyetli ve evde yapılabilen bir maska çeşidi olduğu için hemen herkes tarafından uygulanılır.

Kaşık Masajı Nedir?

Cilt bakımıyla ilgili yıllardır çok fazla yöntem ve kozmetik ürünü gelişmiştir. Bu yöntemler cildin parlak, genç ve güzel görünmesi için geliştirilen yöntemler olarak bilinir. Kaşık masajı da bu yöntemlerden biridir. Uzakdoğu’da ortaya çıkan kaşık masajı yöntemi gözaltı morluklarının giderilmesinde, cildin yitirilen parlaklığını geri kazanmasında, yaşlanmadan kaynaklı sarkmaları gidermede yaygın bir şekilde kullanılır. Hem de hiçbir maliyeti olmaması bu masajı bir adım daha öne çıkarmaktadır.

Bu yöntem düzenli bir şekilde uygulandığında ciltte ciddi bir değişiklik yarattığı için son yıllarda oldukça popülerleşmiş ve yüz masajı yöntemlerinin yerini almıştır. Kaşık masajı iki kaşık yardımıyla, cildin çeşitli yerlerine basınç uygulayarak yapılabilen bir masaj çeşididir. İlk olarak Uzakdoğu’da çıkıp tüm dünyaya yayılmasının nedeni çok etkili sonuçlar verebilmesidir.

Kaşık Masajının Faydaları

Kaşık masajının ciltte yarattığı en büyük yeniliklerinden biri cilde parlak bir görünüm kazandırmasıdır. Bu masaj yönteminde cilde basınç uygulandığı için kan akışı hızlanır ve cildin soluk görüntüsü giderek yerine canlı ve parlak bir görünüm kazanılır. Bu yöntem düzenli bir şekilde uygulandığında cildin nefes almasını ve ferahlamasını sağlar.

Bir başka önemli faydası ise ciltteki kırışıkları gidererek, daha evvel oluşmuş olan kırışıklıkların azalmasına etki etmesidir. Kaşık masajı oldukça maliyetsiz bir yöntem olduğu için hemen herkes tarafından tercih edilebilir. Ayrıca oldukça basit ve herkesin uygulayabileceği düzeydedir. Kaşık masajı yapmak kişinin en fazla on dakikasını alacağı için hemen her gün uygulanabilir.

Bu masaj türü her cilde uygun olduğundan herkes gönül rahatlığıyla yapabilir. Kaşık masajı kiminin cildinde bir günde etki ederken kiminin cildinde onuncu gün etki edebilir. Bu nedenle uzmanlar düzenli bir şekilde yapılmasını önerir. Kişilerin cildinin yapısına göre etkisi değişebilir.

Doğal bir yöntem olduğu için cilde herhangi bir zararı olduğu görülmemiştir. Düzenli bir şekilde yapıldığında ciltteki değişim gözlemlenebilir. Kaşık masajı kırışıklığı olan kadınların ve erkeklerin kullanabileceği en kolay ve en etkili yöntem olarak bilinir. Bu yöntem sayesinde kırışıklık oluşmadan önce önlem alınabilir ya da kırışıklık olan bölgelere masaj yapılarak kırışıkların azalarak yok olması sağlanabilir.

Kaşık Masajı Nasıl Yapılır?

Kaşık masajı cilde basınç uygulayarak kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Kan dolaşımın hızlanması da ciltteki kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Güzellik uzmanları kozmetik ürünlerine para harcamak yerine bu masajı uygulayarak ciltteki kırışıklıkların giderilmesini tavsiye eder. Bu yöntem sayesinde hem çok para harcanmaz hem de oldukça güzel bir cilde sahip olunur. Bu nedenle bu yöntem Uzakdoğu’dan başlayarak tüm dünyaya yayılmayı başarır. Bu yöntemin on gün istikrarlı bir şekilde uygulandığında etkili olduğu gözle görülebilir. Bazı kişilerin cildine göre ilk gün de etki edebildiği söylenir.

Kaşık masajı için gerekli malzemeler

  • İki adet kaşık
  • Cildin nem kazanması için herhangi bir bitkisel yağ (Zeytinyağı ya da badem yağı olabilir.)
  • İçi buzla doldurulmuş bir poşet

Uygulanışı

Masaja başlamadan önce cildin güzelce temizlenmesi önerilir. Temizleme işleminde sabun ya da cilt köpüğü kullanılabilir. Bu yöntem için cilt ne kadar temiz olursa masaj da o kadar etkili olacağı için cildin iyi bir şekilde temizlenmesi önemlidir. Temizleme işleminden sonra cilt için uygun görülen yağ yüze sürülebilir. Bu işlem için uzmanlar genellikle badem yağını ya da zeytinyağını önerir. Bu yağlar aynı zamanda besleyici özellikte olduğu için masaj sırasında cildin beslenmesini de sağlar. Yağların sürülmesi dairesel bir şekilde yapılır.

İşleme başlamadan önce kaşıkların buzlu bir suda bekletilmesi önerilir ve buzlu suda bekleyen kaşıkların daha etkili olduğu düşünülür. Yağı sürme işlemi bittikten sonra kaşıklar buzlu suyun içerisinden alınarak masaj yapılmaya başlanır. Bu masajın en az on dakika sürmesi gerekir aksi takdirde çok fazla etkisi olmayabilir. Günde en az on dakika ayırıp kaşık masajı yapan kişilerin cildinin daha parlak ve daha genç bir görünüme sahip olduğu aşikardır. Oldukça ucuz ve kolay bir yöntem olan kaşık masajı yöntemi uygulanarak güzel bir cilde kavuşmak mümkündür.

Kaşık Masajı İçin İpuçları

Kaşık Masajı İçin İpuçları

Kaşık masajı düzenli ve doğru yapıldığı takdirde yüzde yüz etki yaratır. Bu masajın cilde olağanüstü faydaları olduğu için tüm dünyada uygulanan bir yöntem olarak bilinir. Bu masaj dokularda biriken sıvıların yok olmasına, yüzün sıkılaşmasına, yüzün esnekleşmesine, gözaltı morluklarının giderilmesine, yüzde biriken toksinlerin giderilmesine, yüzdeki kan dolaşımının artmasına, kırışıkların giderilmesine ve yok edilmesine, yüz yapısının yenilenmesine ve yüzdeki iltihaplanmaların azalmasına etki eder. Bu faydaları düşünüldüğünde yapması oldukça basit bir masaj yöntemidir.

Bu yöntem uygulanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalardan biri masaja başlamadan önce yüzün iyice temizlenmesi ve eğer ciltte makyaj varsa mutlaka çıkarılmasıdır. Cilt ne kadar temizse o kadar iyi bir etki yapacağı için yüzün temizliğine önem verilir. Kaşıklar ısındığında tekrar buzlu torbada bekletilerek soğutulması gerekir. Cilde şok etkisi uyandırmak ve basınç uygulamak için bu noktaya da dikkat edilir. Kaşık hareketleri bulunduğu alana göre beş ila on kez yapılmalıdır. Eğer güzel bir sonuç alınmak isteniyorsa kaşıkların ve cildin güzel bir şekilde yağlanmasına özen gösterilmelidir. Masaj bitiminde yüzün dinlenmesini sağlayarak beş on dakika arasında beklenilir ve daha sonra ılık bir su yardımıyla yüz temizlenir.

Yüzde en çok rahatsız rahatsız olunan bölgelere yaklaşık bir iki dakika fazla masaj uygulanabilir. Başlangıçta daha az süre yaparak masaj süresi günden güne arttırılabilir. Bu masaj tamamen bitkisel ve doğal bir yöntem olduğu için dilenen her gün uygulanabilir. Uzmanlar bu yöntemin en çok uyumadan önce yapıldığında etki ettiğini söyler. Uyumadan önce yapılan masaj günün diğer saatlerinde uygulanan masajlardan daha etkilidir. Etkileri ciltten cilde değişiklik gösterebilir ve yaştan yaşa değişebilir. Bu nedenle masaj herkeste aynı etkiyi gösterir diye bir şey söylenemez. Kaşık masajı bazı ciltlerde ilk günden etki etmeye başlarken bazı ciltlerde ise onuncu günün sonunda etki etmeye başlar.

Kaşık masajı ile aynı anda yapabileceğiniz bir diğer yöntem Yüz Yogası Japon yazımızda anlattık. Yüz Yogası hakkındaki makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir önceki yazımız olan En İyi Diş Macunu başlıklı makalemizde en iyi diş macunu hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.