En İyi Siyah Nokta Maskesi Doğal Tarifler

91
En İyi Siyah Nokta Maskesi

En İyi Siyah Nokta Maskesi

Ciltteki foliküllerde tıkanıklık meydana geldiği zaman siyah noktalar oluşmaktadır. Foliküller, kıl ve yağ üretmekte olan birer yağ bezi içermektedir. Sebum adındaki bu yağ sayesinde cilt son derece yumuşak kalmaktadır. Yağlar ve ciltteki ölü hücreler cilt foliküllerinde açılan boşluklarda toplanır. Bu sayede oluşan yapıya komedon denir. Bu bahsedilen açıklık üzerindeki cilt kapalı kalır ise, beyaz nokta denir; açıklıkta ise hava temasına maruz kalır ve siyah nokta oluşur. Peki, siyah noktaların giderilmesinde etkili bir düzeyde kullanılan en iyi siyah nokta maskesi hangisidir?

Bir çeşit akne türü olan siyah noktalar hem kadın hemde erkek bireylerde görülmektedir. Siyah noktalar ciltte kötü görüntüye sebebiyet vermektedir. Bu nedenle temizlik açısından bazı hususlar uygulanması gerekmektedir. Cilt bakımları pahalı ve maliyetli olmaktadır. En uygun ve ekonomik olan bakım ürünleri genellikle maskelerdir. Oldukça faydalıdır ve muhakkak kısa sürede istenilen sonuçları vermektedir.

Siyah Noktaları En İyi Ne Temizler?

Siyah noktalar ciltte kötü görüntüye sebep olması nedeniyle herkes tarafından rahatsız edici olarak kabul edilmektedir. Birçok şekilde siyah noktalardan kurtulmak mümkündür:

 • Güzellik merkezlerinde cilt bakım yaptırmak,
 • Cilt maskeleri kullanmak,
 • Düzenli cilt bakımı yapmak,
 • Doğal malzemeler ile evde maskeler yapmak,
 • Sağlıklı beslenerek cildi temiz tutmak gibi birçok yöntem bulunmaktadır.

Genel anlamda inceleyecek olursak siyah noktadan kurtulma yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Dermokozmetik Ürün Kullanımı
 • Mikrodermabrazyon Yöntemi
 • Elle Temizlik Yöntemi
 • Lazer Tedavisi Yöntemi
 • Peeling Yöntemi

Dermokozmetik Ürün Kullanımı

Dermokozmetik Ürün Kullanımı

Eczanelerde reçetesiz satılan dermokozmetik ürünler bölümünde yer alan bakım ürünleridir. Krem, jel ve maske şeklinde çeşitlilikleri vardır. Salisilik asit, benzoilperoksit, resorsinol bileşikleri içererek, bakterileri öldürür ve gazla yağı ciltten arındırarak ciltteki ölü cilt hücrelerini temizler. Her hastaya ve tene uygun değildir. Muhakkak eczane bakım reyonunda cilt analizi yaptırıp ona göre eczane önerisi ile satın almalısınız.

Reçeteli İlaç; dermokozmetik ürünler siyah nokta ve sivilce tedavisinde işe yaramaz ise doktor önerisi ve bizzat reçete aracılığı ile ilaç tedavisi uygulanabilir.

Elle Temizlik Yöntemi

Dermatolog ve cilt üzerinde kendini geliştirmiş uzmanlar siyah nokta temizlemekte bazı araçlar kullanmaktadır. Yuvarlak uçlu bu araçlar sayesinde siyah nokta ve akne üzerine baskı uygulandığında gözenekteki tüm yağ ve ölü hücrelerin atılmasını kolaylıkla gerçekleştirirler. Bu sayede cilt el ile siyah nokta ve aknelerin sıkma/çıkarma yöntemi ile temilenmesini sağlar. Gözeneklerin yeniden yağ ile dolmaması İçin dikkatli beslenmek ve bakımlar son derece önemlidir.

Mikrodermabrazyon Yöntemi

Mikrodermabrazyon Yöntemi

doktor ya da cilt uzmanları pürüzlü yüzeyi olan bir alet ile yüzü zımparalayarak soyulmasını sağlarlar. Cildin bu şekilde zımparalanması hem ölü derilerden hemde siyah nokta ve aknelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bir süre sonra soyulmaya başlayan cilt ölü hücreleri attığı İçin, yenilenerek daha taze ve genç bir cilt görünümüne sahip olacaksınız.

Peeling Yöntemi

İngilizce de soymak anlamına gelen peeling yüzün soyulması ve arınması anlamındadır. Eczane ya da kozmetik ürün satıcısı mağazalardan bulabileceğini peelingleri evde kendiniz uygulayabilirsiniz. Maske ve krem şeklinde olan bu peelingler sayesinde cilt ölü hücrelerden arınır ve yenilenir. Özellikle siyah noktaları mucizevi bir şekilde temizler.

Lazer Tedavisi Yöntemi

Lazer tedavisi sayesinde yağ üretimi azalır ve bakteriler yok edilir. Bu sayede cildiniz yenilenmiş olacaktır.

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Yok Edilir?

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Yok Edilir?

Siyah noktalar yoğun olarak en çok burunda yer almaktadır. Hem doğal yollarla hemde kimyasal peeling maskeler sayesinde burundaki siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Bazıları burundaki siyah noktaları el ile temizler. Ancak unutmamalısınız ki o an temizlenen yani sıkılan siyah nokta hemen yerini yeniden yağ ile dolduracak ve siyah noktadan kısa süreli kurtulmuş olacaksınız. Bu nedenle cilde tamda siyah noktadan arınmak İçin bir uygulama yapılırsa siyah noktadan tamamen ya da uzun süreli kurtulmak mümkün olur. Güvenilir ve kaliteli ürünler tercih etmeyi unutmamalısınız.

Yüzdeki Siyah Noktalar Doğal Yollarla Nasıl Temizlenir?

En doğal yöntem buhar yöntemidir. Bildiğiniz üzere buhar ve sıcak uygulamalar yağ eritmede birebir sonuç çıkarmaktadır. Sıcak suyu kettle ya da ocakta kaynatıp bir tencereye alın. Elinize bir havlu alın ve başınızın üzerine atın. Tencereye yüzünüzü yaklaştırın ve havluyu başınıza tamamen sermiş olun ki, buhar dışarı çıkmasın. Çok yaklaşmayın, yoksa cildiniz tahriş olabilir. Mesafeyi ısıya dayanıklılığınıza göre ayarlayın. Sıcak buharda yüzünüzü 3-4 dakika tuttuktan sonra havluyu kaldırın ve siyah noktaları böylelikle rahatlıkla temizleyebileceksiniz.

En İyi Siyah Nokta Maskesi; Siyah noktalarınızdan kısa sürede doğal yöntemler ile kurtulabilirsiniz. Bunun İçin en basit ve her evde bulunan tek yöntem karbonat ve limon kürüdür.

Malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı karbonat ya da tuz
 • Yarım limonun suyu

Macun kıvamına getirene kadar karıştırıp daha sonra siyah nokta ve akne olan bölgeye uygulayın. Böylece en iyi siyah nokta maskesi konusunda pratik bir uygulama fırsatına da sahip olabilirsiniz!

Bir önceki yazımız olan En İyi Kolajen Takviyesi Markaları ve Fiyatları başlıklı makalemizde en iyi kolajen takviyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Önceki İçerikEn İyi Toparlayıcı Sütyen Markası ve Modelleri

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.