En İyi Diş Macunu

24
en iyi diş macunu

En İyi Diş Macunu

Kim bembeyaz ve sağlıklı bir diş istemez ki? Gülümsediğinizde etrafa ışıklar saçan, herhangi bir sararması olmayan dişler, hepimizin dilediğidir. Bunun için de ağız ve diş sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir. Peki, bu süreçte kullanılan ürünlerin hangisinin en iyisi olduğunu biliyor musunuz? Bu yazımızda size en iyi diş macunu hakkında bilgilendirme yapacağız.

Ağız ve diş sağlığı için pek çok farklı ürün vardır. Kullandığınız diş fırçası, diş macunu, diş ipleri, ağız gargarası ve daha fazlası dişlerimizin bakımında ve sağlıklı olmasında fazlasıyla etkilidir. Düzenli bir şekilde dişlerimizi fırçalamamız gerektiğini uzmanlar her zaman vurgular. Bu süreçte eğer sizler de sağlıklı ve bembeyaz bir gülümseme istiyorsanız, dişlerinize iyi bakmanız gerek.

Kullanmış olduğunuz diş fırçasının eğer ağız yapınız hassassa ki genel de önerilen de budur, yumuşak fırçalara sahip olması gerekir. Daha sonrasında ise seçerken dikkat etmemiz gereken ürün ise, diş macunudur. Günümüzde piyasada çok fazla diş macunu vardır. Ancak en iyisi hangisidir? İşte bu sorunun cevabını sizin için yapılan geri dönüş ve yorumları araştırarak bulduk. Öncelikle sağlıklı bir diş macununda hangi maddelerin olması gerekir bunlara bakalım.

Diş Macunu Etken Maddeleri

Diş Macunu Etken Maddeleri

Özellikle de diş sağlığında dikkat edilmesi gereken ve fazlasıyla önemli olan diş macunlarının içerisinde ne olduğunu merak ediyor musunuz? Her gün günde en az iki kere ağzımız ve dişlerimizle buluşturduğumuz diş macunlarının içinde kimi zaman bilmediğimiz kimyasallar da bulunuyor. Bu sebepten çoğu insan diş eti rahatsızlıkları yaşayabiliyor. Tüm bunların önüne geçebilmek için öncelik olarak kullandığımız ağız ve diş bakım ürünlerinin içerisinde bulunan maddeler ve kimyasallara da dikkat etmemiz gerekir. Bu sayede bilinçli bir şekilde diş sağlığımızı korumuş oluruz. Bakalım, en iyi diş macunu içerisinde hangi maddeler olmamalı ya da olmalıdır.

Gündelik yaşantımızda sürekli olarak kullandığımız, içeriğine dahi bakmadan reyonlardan alıp evlerimize sonrasında da ağzımıza taşıdığımız diş macunlarında sayılamayacak kadar kimyasal bulunur.

Diş Macununda Bulunan Kimyasallar

 • Aşındırıcı özelliği olan; Kalsiyum fosfat, dikalsiyum fosfat, sodyum metafosfat, silika ve kalsiyum karbonat gibi kimyasalların fazla bulunması diş minelerinizin aşınmasına sebep olabilir.
 • Temizleyici özelliği olan; Sodyum loril sülfat, sodyum n-loril sorkoniset gibi asidik maddeler de temizleme özelliği açısından kullanılsa dahi diş etlerinize fazlası zarar verebilir.
 • Bağlayıcı özelliği olan; sodyum karboksimetil selülo, karajenen ve alginat gibi maddeler de diş macunlarında yer alır.
 • Ağız kuruluğunu giderici amaçla nemlendirici özelliği olan; gliserol, sorbitol ve proplen glikol gibi ürünler vardır.
 • Tatlandırıcı amacıyla olan; nane, tarçın, yeşil nane gibi çeşitli tatlandırıcı ve renklendirici maddeler eklenir.
 • Ağızı korumak amacıyla olan; alkol, triclosan, formaldehit gibi ürünler yine diş macununa koyulur.
 • Dişlerin çürümesini önlemek amacıyla florür maddesi de diş macunları içerisinde yer alır. Ancak suda çözüldüğünde zehirli etkileri olan bir maddedir. Eski dönemlerde özellikle haşere öldürmek için kullanılan bir kimyasaldı.

Yukarıda sizlere maddeler halinde belirtmiş olduğumuz ve daha fazla madde diş macunlarında bulunan kimyasallardır. Eminiz ki çoğunun ne olduğu hakkında pek bir fikriniz yok. Aslında bilinçsiz bir şekilde dişlerinizi fırçaladığınızda ve rastgele bir diş macunu kullandığınızda her ne kadar diş bakımı yaptığınızı ve dişlerinizi koruduğunuzu sansanız da aksine dişlerinize ve diş etlerinize zarar veriyorsunuz. En iyi diş macunu seçimi bu sebepten ötürü oldukça önemlidir.

Düzenli bir şekilde diş kontrolüne giden biriyseniz, diş etinizi ve ağız yapınızı bilen birine kullanmanız gereken ürünleri danışmanız önemlidir. Bu sayede siz de kendi ağzınızı ve dişlerinizi tanımış olur, onlara nasıl bakım yapmanız gerektiğini öğrenirsiniz. Bu sayede sadece beyaz gülüşlere değil, aynı zamanda yaşlansanız dahi sağlıklı ve güçlü olan dişlere sahip olursunuz.

En İyi Diş Macunu Hangisi?

En İyi Diş Macunu Hangisi?

Artık diş macununuzu seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor olmalısınız. Bu süreçte seçtiğiniz diş macunlarını çocuklarınızın da kullanacağını düşünürsek, en doğal yöntemler ile bakımı gerçekleştirmeniz önemlidir. Yapılan araştırmalar sonucunda dünya genelinde uzmanlar tarafından sağlıklı olduğu ve en iyi diş macunu olarak adlandırılan ürün, Splat Blackwood diş macunudur.

Splat Blackwood, içerisinde bulundurduğu doğal bileşenler sayesinde dişlerinizi hem beyazlatır hem de sağlıklı ve güçlü olmalarını sağlar. Bu ürünü kullanan kullanıcıların da belirttiği, diş eti kanamalarını da düzenli bir şekilde kullanımında azalttığı ve bitirdiği söylenir.

Özel bir formül olarak da adlandırılan bu diş macununun içeriğinde aşağıdaki maddeler bulunur.

 • Stevya Ekstresi
 • Aktif Karbon
 • Biosol
 • Ardıç Ekstresi

Aktif karbon ayrı olarak da diş beyazlatmak amacıyla satılan bir üründür. Bunun diş macunu içerisinde yer alması sizin için daha ekonomik olacaktır. Aynı zamanda Splat Blackwood diş macununun en iyisi olmasının bir diğer sebebi de içeriğinde florür ve benzeri zehirli bir madde içermiyor oluşudur. Bu sayede kimyasallardan uzak bir ağız ve diş bakımı gerçekleştirebilirsiniz.

Splat Blackwood içerisinde yapay tatlandırıcı ya da deterjan tarzında ürünlerin de bulunmaması, en iyi diş macunu kategorisinde lider olmasını sağlamıştır. Dişlerinizi fırçaladığınızda nane kokusunu ne kadar sevseniz de, tamamen bir tatlandırıcı amaçlı olduğundan sağlıksızdır. Onun yerine naneli sakız gibi ürünler tüketmeniz sizin için saha sağlıklı olacaktır. Vücut için kullanılan bakım ürünlerinde kimyasalların en aza indirilmesi önemlidir. Bu sayede bir taraftan bakım yaparken diğer bir tarafı çürütmemiş ya da zarar vermemiş olursunuz.

Splat Blackwood Diş Macunu

Splat Blackwood Diş Macunu

En iyi diş macunu olarak adlandırdığımız Splat Blackwood, ülkemizde kullanımı çok yaygın bir ürün değildir. Ancak pek çok markette ya da online alışveriş sitelerinde kolaylıkla bulabileceğiniz bir üründür.  Eğer diş sağlığına dikkat eden biriyseniz ve bunu bilinçli bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, öncelikli olarak diş doktorunuza ya da bu konuda uzman olan birine danışarak ürünü kullanmanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda belli aralıklarla yine diş kontrolünüzü sağlarsanız, herhangi bir diş ya da diş eti problemi rahatsızlığının da önüne geçmiş olursunuz.

Splat Blackwood diş macunu, renk olarak diğer diş macunlarından farklıdır. İçerisine bulunan aktif kömür sayesinde siyah bir renk tonu bulunur. Bununla birlikte içerisinde tatlandırıcı olmamasına rağmen ilk kullanımdan itibaren ağızda ferahlatıcı bir etki bırakır. Buradan da anlıyoruz ki, ağzımızı ferahlatmak ya da güzel kokmasını sağlamak için zehirli kimyasallara maruz kalmamıza gerek yok.

Ağız ve diş sağlığına dikkat eden biriyseniz, diş macunları konusunda daha önceden de belirttiğimiz gibi seçici olmanız önemlidir. Splat Blackwood ise bu alanda en çok tavsiye edilen ürünlerin başında yer alır. Ancak yine de emin değilseniz öncesinde doktorunuza giderek genel bir kontrolden geçmeli sonrasında da seçeceğiniz ağız ve diş bakım ürünleri hakkında bilgi almalısınız. Bu sayede attığınız her adım sizi daha sağlıklı ve daha beyaz dişlere götürecektir. Unutmayın, gülüşler insanın mücevheridir. Bunu kaybetmemek ve sağlıklı olabilmek adına dişlerinize çocuğunuz gibi bakmalısınız. Aynı zamanda çocuklarınız varsa onların da diş sağlıklarını önemsemeleri ve erken yaşta diş problemleri ile karşılaşmamaları adına bilinçlendirmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Kum Beji Saç başlıklı makalemizde kum beji saç ve kum beji saç rengi hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.