En İyi Kadın Parfümü Markaları ve Çeşitleri

19
en iyi kadın parfümü

En İyi Kadın Parfümü

Kadınların cazibe ve zarafetlerini tamamlayan ve destekleyen en önemli unsur kokularıdır. Bu da doğru parfümü tespit etmekten geçer. Çünkü kadınların kokusu onların ayırt edici özelliğidir ve zarafeti yansıtmayan bir parfümde olamaz. Bunun için kadınlar tenlerine uygun bir parfümü bulduklarında onu yıllarca kullanmakta ve kendileriyle özdeşleşmektedir. Kadınlar her konuda olduğu gibi parfüm konusunda hassas ve titiz davranırlar. Hatta bu konuda oldukça takıntılı olduğumuzu da söyleyebiliriz. Bizde bu yazımızda tenine uyumlu kokuyu daha tespit edememiş ya da kokusunu değiştirmek isteyen kadınlar için bir araştırma hazırlamaya karar verdik. Sizler için en iyi kadın parfümü markalarını araştırdık ve en iyi aromalardan bahsettik.

Kadın Parfümü Aromaları Nelerdir?

Kadın Parfümü Aromaları Nelerdir?

Parfüm, bazı maddelerin kimyasal işlemlerden geçirilip birleştirilmesi ile elde edilen bir ürün olmaktadır. Hoş kokuya sahip olan bu ürünün ana hammaddesi doğada bulunan çiçekler, bitkiler ve bir takım kimyasallar olmaktadır. Hatta tarihte bu kokular ilaç olarak bile kullanılmıştır. Tarihte parfüm farklı medeniyetler tarafından birçok amaçta kullanılmıştır.

Modern olarak ilk parfüm 1370 yılında Macarlar tarafından Macar kraliçesi için yapılmış olmaktadır. Endüstriyel olarak ta ilk parfüm 16. yüzyılda Fransızlar tarafından kötü kokuları bastırmak ve gidermek için üretilmiş olup bu dönemlerde vücuda sıkılmamaktaydı. Hali hazırda da parfüm denince ilk akla gelen ülkelerin başında Fransa gelmektedir. Peki, bu parfümlerin aromaları nelerdir. Parfüm aromaları genel olarak çiçeksi, meyvemsi, oryantal ve baharatlı kokular olarak dörde ayrılmaktadır.

  • Meyvemsi Kokular: Ahududundan elmaya, greyfurttan limona uzanan geniş bir koku ailesidir ve meyve notalarını esas alır. Taze, feminen parfümlerin içeriklerinde mutlaka meyvemsi bir içerik bulunur.
  • Baharatlı Kokular: Baharatlı parfümlerin sıcak ve yoğun kokuları vardır; içeriklerinde tarçın, tütün, sandal ağacı, sedir ağacı veya zencefil notalarına rastlanabilir. Çiçeksi Kokular: Bir çiçek buketinin kokusunu içeren parfümlere denir. Portakal çiçeği, frezya ve şakayık bu kokularda sık kullanılan birleşimlerdir, fakat gül gibi tek bir içerikten oluşan çiçeksi parfümler de vardır.
  • Oryantal Kokular: Amber Oryantal koku ailesinin başlıca içeriğidir. Sıcak, tatlı kokusuyla parfüm dünyasının efsane içeriklerinden biridir. Tonga fasulyesi ve vanilya notaları da Oryantal koku ailesinde sıklıkla kullanılır.

Kadın Parfüm Çeşitleri

Parfüm şişe ve kutuları üzerinde yazan simge ve bilgiler parfüm çeşidini ortaya koyarken, parfüm çeşitleri üzerinde yazılmakta olan oranlar ise kalıcılığını açıklamaktadır. Bu oranlar sayesinde almış olduğumuz parfümün baskın veya hafif olduğunu anlarız. Parfümün fiyatını ise kalıcılığı belirlemektedir.

  • Parfum extract : %20 – 40 hoş koku
  • Eau parfüm ( EdP) : %10 – 30 hoş koku. Bu parfüm çeşidi diğer parfümlere göre daha baskın olmanın yanında daha kalıcı olma özelliğine sahiptir. Kalıcı olmaları nedeniyle fiyatları da yüksek olmaktadır.
  • Eau de toilette ( Edt) : %5 – 20 hoş koku. Bu parfüm çeşidi ise hafif kokulara sahip daha az kalıcı olmaktadır. Bu da fiyatları daha uygun parfümler arasında olmasını sağlamaktadır.
  • Eau cologne ( EdC) : %2 – 5 hoş koku. Kalıcılığı çok kısa olan parfüm çeşidi ise çok fazla tercih edilmemektedir.
Kadın Parfümü Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kadın Parfümü Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Parfüm seçimi en zor olan durumlardan olmaktadır. Sebebi ise birbirinden farklı kokular ve çeşitler buna neden olmaktadır. Çünkü kokumuz bizi yansıtan bir göstergedir ve buna dikkat edilerek seçilmelidir. Parfüm seçerken birçok konuyu göz önünde bulundurmalısınız. En önemlisi fiyat noktasıdır ucuz bir parfümün kalıcı ve iyi olması mümkün değildir. Birçok marka parfümü ucuz olarak görmekteyiz ve bunlar sahte olmaktadır ve kullanılan kimyasallar cildimize zarar verip bazı hastalıklara sebep olacaklardır. Bu nedenle bilinen mağaza ve markaların tercih edilmesi çok önemlidir. Bu yüzden kaliteli ve çok ucuz olmayan, bildiğiniz yerlerden parfüm almalısınız.

Parfüm seçiminde diğer önemli unsur yaş ve tendir. Bir arkadaşınızın ya da annenizin beğendiği koku sizin yaşınıza ve teninize uygun olmayabilir. Bu yüzden sevdiğiniz kokuların öncelikle yaşınıza ve teninize yakışıp yakışmadığını belirlemeniz gerekmektedir. Parfüm seçimi, tene göre yapılmalıdır. Herkesin farklı cilt tipi bulunmaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak, cilt tipine uygun kokular seçilmelidir. Aynı zamanda kokular kişilikleri de belirlemektedir. Her kişinin kendiyle özdeşleştirdiği bir kokusu vardır.

En İyi Kadın Parfümü Markaları

Parfüm hakkında bu kadar detaylı bilgi verdikten sonra sıra geldi sizler için araştırdığımız en iyi parfüm listemize.

Emporio Armani Diamonds Intense

Emporio Armani Diamonds Intense

İçeriğinde gül, meyve, ahududu, inci çiçeği, paçuli ve vanilya bulunan parfüm meyve çiçek karışımını inanılmaz bir şekilde ortaya koymaktadır. Her tene uymayan, ama uyduğu tende de çok şık duran bir kokudur ve çok ağır bir kokusu yoktur, gündelik de kullanılabilir. Bu Parfüm ünlü yıldız Beyonce’nin de ilk tercihleri arasındadır.

Chanel No 5 EDP

Chanel No 5 EDP

Parfüm denilince ilk akla gelen markalardan biri de Coco Chanel’dir. Chanel No 5 EDP ise Oryantal bir parfüm çeşidi olmaktadır. İçeriği Aldehitler, Bergamot, Limon, Portakal Çiçeği, Yasemin, Gül, Süsen, Sandal Ağacı, Vanilya, Amberden meydana gelmektedir. Coco Chanel’in en iddialı ve yılların eskitemediği kokusudur. 1921 yılında piyasaya sürülen Chanel No.5, 20. yüzyıldan günümüze kadar popülerliğini hiç kaybetmemiştir.

Giorgio Armani- Code Femme

Giorgio Armani- Code Femme

Giorgio Armani firması parfüm konusunda oldukça tercih edilen ve iddialı firmalar arasında bulunmaktadır.  Code Femme ise ferah, seksi ve kadınsı yanıyla modern kadınlar için baştan çıkartıcı bir parfüm olmaktadır. İçeriğinde portakal, zencefil, armut şerbeti, arap yasemini, yabani yasemin, lavanta, bal, değerli ağaç karışımı ve vanilya kullanılmıştır.

Dolce & Gabbana- The One

Dolce & Gabbana- The One

The One altın rengine sahip. Klasik tarzların ve bolluğun mükemmel bir temsili. Bu, lüks ve konforun kokusu. Her zaman dikkat çekici ve büyüleyici, en güzel süperstarın, gerçek divanın kokusu. İçeriği ise liçi meyvesi, beyaz madonna zambağı, kuru ambersi notalar ve vanilyadan oluşmaktadır.

Givenchy Absolutely Irresistible

Givenchy Absolutely Irresistible

Kesinlikle dayanılmaz parfüm olan Givenchy kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Onun hakkında söylenecek çok şey varken ülkemiz gündemine Behlül ve Bihter’in yasak aşkını konu alan diziyle girmesi ilk sıradadır. Givenchy lüksün simgesi haline gelen LVMH Group’un 1987 yılından beri ürettiği bir üründür. Givenchy Absolutely Irresistible elit bir koku olup üst noktaları Mandalina, Kırmızı meyveler ve Paprika, orta noktada ise Yasemin, Portakal çiçeği ve Günebakan, alt noktada ise Sedir, Paçuli ve Amberden oluşmaktadır.

Tom Ford Black Orchid

Tom Ford Black Orchid

Tom Ford Black Orchid ‘’En arzu edilen koku” olarak ifade edilen Black Orchid, yoğun çiçek aroması ve çikolatanın baş döndürücü notalarıyla hepimizi büyülemeyi başarıyor. En kalıcı parfüm olduğunu söyleyebileceğimiz kokunun ortalama 10 saatten fazla süren bir aroması bulunuyor. Parfüm içerik olarak üst noktada Yasemin, Gardenya, Ylang ylang, Bergamot ve Limon, orta noktada Baharatlar, Meyve aromaları, Lotus ve Orkide alt noktada ise Kabe samanı, Sandal ağacı, Silhat, Misk, Tütsü, Vanilya ve Meksika Çikolatasından oluşmaktadır. Tom Ford Black Orchid piyasada 15 ml Eau de Perfume, 50 ml Eau de Perfume ve 100 ml Eau de Perfume olarak üç farklı şişede satılmaktadır.

L'eau par- Kenzo pour Homme

L’eau par- Kenzo pour Homme

Kenzo teninizle bütünleştiğinde sizin de duyularınızı esir alacak. Kenzo L’Eau Par Femme, ferahlatıcı, akuatik ve çiçeksi notalarla harmanlanmış suyun duruluğu ve gökyüzünün masmavi sonsuzluğuyla bütünleşerek içinizde özgür ve canlı bir his uyandırıyor. Kenzo L’eau Par Femme içeriği Mandalina, taze nane, pembe biber, nilüfer ve misk noktalarından oluşmakta olup birçok kadının vazgeçilmez parfümü olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan En İyi Epilasyon Aleti Markaları ve Çeşitleri başlıklı makalemizde en iyi epilasyon aleti, en iyi epilasyon aleti listesi ve en iyi lazer epilasyon aleti hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.