En İyi Termal Oteller ve Yer Aldıkları Şehirlerimiz

20
En İyi Termal Oteller

En İyi Termal Oteller ve Yer Aldıkları Şehirlerimiz

Ülkemizde son yıllarda sağlık turizmi adı altında çalışmalar dikkat çekmektedir. Sağlık turizmi kapsamında sadece tıp merkezleri girmeyip doğal kaynak suları ile çeşitli hastalıklara şifa olması bakımından bu kapsamda değerlendirilmektedir. Özellikle ülkemiz, termal tesis ve kaplıcalar açısından çok zengin bir coğrafyada bulunmaktadır. Yabancı turistlerin olduğu kadar her şey dahil sistemden ve sıradan otellerde tatil yapmaktan sıkılan ve yaşamın stresinden uzaklaşılan termal oteller yerli tatilciler tarafından da tercih edilmektedir. Türkiye’de birbirinden güzel ve kaliteli termal tesise ev sahipliği yapıyoruz. Neredeyse her ilimizde de kendi çapında müşteri kitlesi olan termal otellerimiz var. İşte bizde bu yazımızda sizler için en iyi termal oteller hangileri araştırdık.

Termal Otel Nedir?

Termal Otel Nedir?

Daha birkaç yıl öncesine kadar termal oteller yaşlı ve orta yaş üstü tarafından tercih edilmekteydi. Ancak termal otel her yaş sınıfı için sağlık ve şifa kaynağı olmaktadır. Çünkü termal otel tatili sizleri hem fiziksel hem de ruhsal olarak etkileyecektir. Peki, termal otel nedir.

Termal kaplıcalar, sıcak kaplıca su kaynaklarının bulunduğu alanda oluşturulmuş olup, bu özel ve değerli kaynağı en iyi şekilde kullanmaya imkân veren tesislerdir. Termal sular, sıcak ya da soğuk olabiliyor. Sıcak sular genellikle banyo kürü olarak kullanılıyor; yani suların içerisine girerek zaman geçirilebiliyor. Soğuk sular ise maden suyu olarak tüketilebiliyor. Yer altında bulunan, element ve mineral bakımından zengin olan suların yeryüzüne çıktığı noktalarda ise termal suların sunduğu faydalardan yararlanılabilmesi için termal oteller kuruluyor. Bu kaynak sularının sağlık açısından faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Hatta birçok tıp uzmanı hekimler alternatif tıp yöntemi olarak bu termal tesisleri tavsiye etmektedir. Termallerden çeşitli tedavi yöntemlerinde faydalanıldığı doğru, ancak herhangi bir sağlık sorununuz olmasa dahi termal otellere gidip tatil yapabilirsiniz. Termal oteller de güzel ve kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacak, yorgunluğunuzu üzerinizden atmanıza imkan veren birçok servis mevcuttur. Termal tesislerde spa, Türk hamamı, masaj, cilt bakımı, fizik tedavi gibi pek çok konuda hizmet verilmekte olup sadece dinlenme amaçlı bile çok iyi bir tercih olabilir.

Termal Oteller ile Normal Oteller Arasındaki Farklar Nelerdir?

 Normal oteller size deniz, kum, havuz, her şey dâhil sınırsız yemekler ve çeşitli aktiviteler sunarken Termal otellerde ise durum benzerlikler taşısa da birçok farklılık ve artı değerleri mevcut bulunmaktadır. Termal havuzlar genellikle şifalı suların bulunduğu, bilimsel uygulamaların yapıldığı ve aynı zamanda sağlık sektörünün önemli bir ayağının yer aldığı özel alanlardır. Fizik tedavi ve psikoterapi gibi farklı tedavilerin uygulandığı termal havuzlarda pek çok hastalık için kişilere destekleyici tedaviler uygulanmaktadır. Milyonlarca insanın şifa bulmak için tercih ettiği termal havuz tedavileri genellikle fizik tedavi uygulamaları ile birlikte kullanılır ve bunlar içinde çamur banyosu, gaz banyosu ve solum ya da içme yöntemi ile uygulanan kürler yer alır. Anlaşıldığı gibi termal oteller normal otellere nazaran şifa kaynağı olmaktadır.

Termal Otellerin Bulunduğu Şehirlerimiz

Termal Otellerin Bulunduğu Şehirlerimiz

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ülkemiz termal oteller açısından çok zengin bir yerde bulunmaktadır. Hatta dünyada bu konuda 7 nci sırada gelmektedir. Ancak bizler bunun hakkında ne kadar bilgiliyiz ve ne kadar istifade ediyoruz. İşte termal otellerimizin bulunduğu şehirlerimiz.

  • Afyon Karahisar
  • Ankara
  • Bursa
  • Yalova
  • Manisa
  • Kütahya
  • Van
  • Denizli
  • İzmir
  • Balıkesir

Bu şehirlerimiz Termal Oteller kapsamında Türkiye’nin en önde gelen şehirleri olmaktadır ve şimdi bu şehirlerimizdeki en iyi termal otellerimizi tanıtalım.

En İyi Termal Oteller

en iyi termal oteller NG Afyon / Afyon Karahisar

NG Afyon / Afyon Karahisar

Termal otel tercihinde normal otel konforunu sunan tesiste 428 oda mevcut bulunmaktadır. Ayrıca yetişkinler ve çocuklar için özel olarak hazırlanmış toplam 15 havuzu ve 9 bin 500 metrekarelik SPA alanı bulunuyor. Buhar, sauna, Fin Hamamı, masaj ve termal havuzlardan istediğiniz gibi yararlanma olanağı sunmaktadır.

en iyi termal oteller Çam Thermal Resort & Spa / Ankara

Çam Thermal Resort & Spa / Ankara

Ankara Kızılcahamam’da bulunan ve bölgenin tek lisanslı termal tesisi olan Çam Thermal Resort & Spa, ziyaretçilerine doğayla içi içe bir termal tesis deneyimi sunuyor. Ankara’ya yalnızca yarım saat, İstanbul’a ise 3 saat uzaklıkta olan Çam Hotel Thermal Resort & Spa’da ziyaretçilerin konforu için her detay düşünülmüş. Çam Otel aynı zamanda, tesiste bulunan fitness salonu, oyun alanı, market, kuaför, restoranlar, spor sahaları, spa ve güzellik merkezi de ihtiyacınız olan her türlü hizmeti bir adım uzağınıza taşıyor.

Kervansaray Termal Otel / Bursa

Kervansaray Termal Otel / Bursa

Bursa’da, Bursa’nın simgesi haline gelen Kervansaray Termal Otel bulunmaktadır. Kraliçe Thedora’nın bu suya çok şey borçlu olduğunu iddia ettikleri sloganlarıyla oldukça dikkat çekiyor. Hem lüks mimarisi hem de tarihi kokusuyla gitmekten pişman olmayacaksınız.

Hattuşa Vacation Termal Club Kazdağları / Balıkesir

Hattuşa Vacation Termal Club Kazdağları / Balıkesir

80000 metrekare alanda kurulmuş olan Hattuşa Vacation Termal Club Kazdağları yarım pansiyon konseptiyle hizmet vermekte. A la carte restaurant ve bar ekstra olarak servis yapmakta. Tesis içinde açık ve kapalı yüzme havuzları ile bir de spa merkezi bulunuyor. Çevrede gezmek isteyen misafirler için bisiklet temin edilen işletmede bilardo, tenis ve masatenisi oyun alanları da düşünülmüş. Tesiste termal su sıcaklığı 38-40 derece arasında ve suyun PH değeri ise 8,69. Tesisteki termal su, kalsiyum, magnezyum, florür ve bikarbonatlı su içermekte, karma termal havuz ve bayanlar için ayrı bir havuz mevcut.

Limak Thermal / Yalova

Limak Thermal / Yalova

Yalova benim şehrimdir diyerek doğal güzelliği ve termal su kaynaklarını ön plana ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün çıkardığı Yalova, termal otel konusunda da Türkiye’nin önde gelen şehirleri arasındadır. Bu özelliğinin değerlendirilmesi amacı ile Yalova Termal Kaplıca alanına Limak tarafından yapılan termal otel yerli ve yabancı turistlere hizmet vermekte olup otelde 100 metrekarelik termal havuz, Türk hamamı, sauna, buhar banyosu ve masaj merkezi yer alıyor.

Kaya İzmir Thermal & Spa Hotel / İzmir

Kaya İzmir Thermal & Spa Hotel / İzmir

İzmir ve termal sular dediğimizde ilk akla gelen tabi ki İzmir’in ilçesi Balçova olacaktır.  Kaya İzmir Thermal & Spa Hotel de Balçova ilçemizde hizmet vermektedir. Farklı isimlerle uzun yıllardır hizmet veren tesis hem yurt içinden hem de yurt dışından pek çok misafiri ağırlayan tesis, özellikle sağlık problemleri nedeniyle termal tesisleri tercih edenlere üst düzey bir hizmet sunuyor. Tesiste bulunan tenis kortu, sauna, fitness merkezi, SPA & sağlık merkezi, masaj, hidromasajlı küvet, Türk hamamı, buhar banyosu, kapalı yüzme havuzu, açık yüzme havuzu yıl boyunca hem günübirlik hem de konaklamalı misafirlerine hizmet veren tesis, termal tesis anlayışında çıtayı yükseltiyor.

İstanbul Medikal Termal Hotel / İstanbul

İstanbul Medikal Termal Hotel / İstanbul

İstanbul Medikal Termal Otel Marmara Bölgesi işletmelerinden olup İstanbul Tuzla’da yer alıyor. İstanbul’dan uzaklaşmayanların günlük olarak değerlendirebileceği bir durumdadır. Toplam 80 odası olan işletmenin tüm odalarında; LCD TV, kasa, uydu yayını, split klima, ütü, ütü masası ve kablosuz internet erişimi hazır bulunuyor. Bu termal tesisin kapalı havuzu mevcut olup ayrıca SPA, jakuzi ve masaj hizmetleri de bulunuyor. Rehabilitasyon merkezi, Hidroterapi, Fizyoterapi gibi sağlık hizmetlerinin yanı sıra tesis içerisinde bulunan tıbbi merkezden faydalanıp, görevli doktorlardan gerekli tedavi ve öneriler konusunda bilgi de alabilirsiniz.

Oda kahvaltı konseptinde konaklama imkanı olan otelde, sabah kahvaltısı dışında kalan öğünlerde ekstra olarak hizmet veren A la Carte Restaurant ve bar kullanılabilmekte. İstanbul Medikal Termal yeşil bir alan içinde huzurlu dinlenme ortamı yaratmayı başarmış…

Sizlere sağlığınız açısından da faydalı olacak hem de yaşamın sıkıntı ve stresinden uzaklaşıp kendiniz vakit ayırabileceğiniz en iyi termal oteller listemizi sunduk. Bunlar haricinde cennet ülkemizde binlerce alternatif bulmanız mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Diş Tedavisi SGK Anlaşmalı Hastaneler başlıklı makalemizde diş tedavisi, diş tedavisi sgk anlaşmalı hastaneler ve diş tedavisi üniversite hastaneleri hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.