Tırnak Bakımı

423
tırnak bakımı nasıl yapılır

Tırnak Bakımı

Kadınların en çok dikkat ettiği şeylerden birisi de tırnak bakımıdır. Tırnakların güzel görünmesi önemlidir. Çünkü toplum içerisine girildiği zaman yüz kadar ellerin de temiz görünmesi gerekir. Sadece el değil tırnaklarda birbirini tamamlaması adına oldukça önem arz ediyor. Bayanların tırnakları bakımlı olursa daha fazla öz güvene sahip olmaya başlarlar. Bunun en büyük etkeni nedir diye merak edenler için ellerinde göz önünde sürekli olarak bulunmasından kaynaklı olduğu söylenebilir.

Tırnak bakımı için çok fazla zaman harcamanıza gerek yoktur. Tam aksine kısa bir zaman içerisinde el ve tırnak bakımınızı yapmış olursunuz.

doğru tırnak kesimi

İlk Aşama; Doğru Tırnak Kesimi

Tırnak bakımından bahsediyorsak ilk aşamanın tırnağı kesmek olduğunu söylememiz gerekiyor. Tırnakların kesimi için daha çok duş sonrasını tercih etmeniz daha doğru adım olacaktır. Bunun temel nedeni, tırnağın çatlayarak zor kesilmesini önlemek adınadır. Kesilen tırnakların çevresine de vazelin ya da çeşitli nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Bu sayede evde doğal yoldan pedikür ve manikür yapmanızı sağlayacaktır.

Tırnak Törpülemenin Yapılması

Tırnak bakımının olmazsa olmazlarından biri olarak törpüleme olduğu bilinmelidir. Törpüleme işlemine geçilmeden önce ilk olarak vazelin ya da kreme başvurarak yumuşak olması sağlanmalıdır. Bu sayede törpüleme işlemi daha kolay olmaya başlayacaktır. Törpüleme işlemi sırasında mutlaka dikkatli olmanız gerekir. Tırnağın küt mü ya da oval bir şekle mi dönüştürüleceğine ilk olarak kara vermeniz gerekir. Vereceğiniz karardan sonra istediğiniz şekle uygun şekilde törpülemenizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Tırnak Bakımının Olmazsa Olmazı Eller

Tırnaklar kadar ellerinde bakıma ihtiyacı var. Sadece tırnağın değil elinde güzel görünmesi gerekir. El bakımı için de pratik yollara başvurabilirsiniz. Tırnakların daha hoş görünmesini eller sağladığından dolayı elleri de ihmal etmemeniz gerekir. Ellerin yumuşacık olması sağlanmalıdır. Bu sebepten dolayı günlük nemlendirici krem aracılığıyla elin yumuşak kalması sağlanmalı.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Tırnak bakımı nasıl yapılmalı mutlaka bilinmesi gereken konular içerisindedir. Çünkü doğru şekilde tırnak bakımının yapılması gerekir. Tırnakların daha bakımlı şekilde görünmesi gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değildir. Burada iş tamamen size düşüyor. Yalnızca düzenli bakımı atlamadan sürekli yapmanız gerekir.

Kütikül Temizliğini Yapmak

Her ne kadar yapılmaması gereken bir temizlik olsa da kötü görüntüden rahatsızlık duyan kişilerin başvurduğu yollardan birisidir. Bu sayede el ve tırnağın daha hoş görünmesine yardımcı olur. Kötü görünmemesi adına kesebilirsiniz. Fakat kütikül temizliğine geçmeden önce ilk olarak ılık su aracılığyla yumuşatmanız gerekecektir. Çünkü hiçbir şey yapmadan kesmeye başlarsanız çok fazla acı hissedebilirsiniz.

Tırnak Sağlığına Dikkat Edin

Çoğu vatandaşımız ne yazık ki tırnak sağlığına yeteri kadar önem vermiyor. Fakat bilinmesi gerekir ki mikroplar en çok tırnak ve elden geçiyor. Eğer bakımı yapılmazsa çeşitli hastalıkların görülmesi kaçınılmaz olacaktır. Tırnakların bazılarında çeşitli sararmalar meydana gelebilir. Bunlar bir tür mantar görüntüsü vermektedir. Eğer bu tür bir sarılık oluşursa hemen tedavi edilmesi gerekir. Çünkü tırnak kaybını yaşayabilirsiniz. Doktor tedavisinden öncede bu durumu hafifletmek adına doğal ve bir o kadarda pratik yöntemlere başvurulabilir. Tırnak içlerinde pislikler birikebilir. Bu pislikler çeşitli mikropların vücudumuza girmesine neden olur. Hastalıklar meydana gelebilir. Böyle bir vakayla karşılaşmamak adına hafta da bir kez olmak üzere tırnak bakımının yapılması gerekiyor.

Tırnakların sağlıklı şekilde uzaması için de mutlaka manikür ve pedikür yoluna da başvurmanız gerekir. Bu sayede tırnaklarınızın daha düzgün şekilde uzadığını fark etmeye başlayacaksınız. Tırnak bakımınızı gerçekleştirdikten sonra ise tırnağın korunması adına çeşitli koruyucu ürünlere başvurabilirsiniz. Yahut tırnağınızın güçlenmesi adına tırnak kuvvetlendirmeye yardımcı ürünler kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Sivilce Maskesi başlıklı makalemizde evde sivilce maskesi ve sivilce maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Değerlendirme
sağlık
Önceki İçerikSivilce Maskesi
Sonraki İçerikEn İyi Kapatıcı
Tırnak Bakımı Kadınların en çok dikkat ettiği şeylerden birisi de tırnak bakımıdır. Tırnakların güzel görünmesi önemlidir. Çünkü toplum içerisine girildiği zaman yüz kadar ellerin de temiz görünmesi gerekir. Sadece el değil tırnaklarda birbirini tamamlaması adına oldukça önem arz ediyor. Bayanların tırnakları bakımlı olursa daha fazla...tirnak-bakimi

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.