Makyaj Fırçası Temizliği Nasıl Yapılır?

598
Makyaj Fırçası Temizliği Nasıl Yapılır?

Makyaj Fırçası Temizliği hakkında bilinmesi gerekenler: Makyaj yaparken en büyük yardımcımız olan makyaj fırçalarını düzenli aralıklarla temizlemek hem fırçaların hijyenini sağlar hem de fırçaların kullanım ömürlerini uzatır. Özellikle hijyen konusunda daha çok dikkat etmemiz gerekir. Çünkü makyajdan sonra yeterince temizlenmemiş fırçalar bakteri oluşturmaya başlar. Bunun sonucunda da zamanla cilt problemleri oluşur.

Makyaj Fırçası Temizliği ne sıklıkla yapılmalıdır?

Makyaj Fırçalarını Hangi Aralıklarla Temizlemeliyiz?

Makyaj fırçalarımızı ne kadar seyrek kullanırsak kullanalım en geç 2 haftada bir yıkayarak temizlememiz gerekir. Bunun sebebi ise erken bakteri oluşumunu önlemek. Her makyajdan sonra fırçaları iyice durulamak gerekiyor. Fakat daha detaylı bir bakımı 2 haftada bir yapabilirsiniz. Böylece fırçanızın ömrünü uzatırken oluşabilecek cilt sorunlarını da engellemiş olursunuz.

Makyaj Fırçası Temizliği Nasıl Yapılır?

Makyaj Fırçası Temizliği Nasıl Yapılabilir?

  • Öncelikle elinize bir eldiven takmayı unutmayın. Böylece makyaj fırçalarımızı temizlerken elinizi korumuş olursunuz.
  • Makyaj fırçalarımızı ilk olarak sudan geçiriyoruz. Ardından bir bardak veya geniş bir kaba 1-2 damla bebe şampuanı ve 3 parmak kadar su ekliyoruz.

Dipnot: Doğal kıllı fırçalar için bebe şampuanı, naylon kıllı fırçalar için ise bulaşık deterjanı en iyi temizleyicidir.

  • Sudan geçirdiğimiz fırçalarımızı şampuanlı kabın içerisine koyduktan sonra sabun içerisinde ki yüzey aktif maddenin kirlere ulaşmasını bekliyoruz.
  • Fırçaların metal veya ahşap yerlerine su gelmeyecek şekilde koymaya dikkat ediyoruz.
  • Ardından çok bekletmeden (uzun süre suda kalması fırçanın şeklini bozar) fırçaları tekrar ılık suyun altına tutuyoruz.
  • Hızlıca ve nazikçe kuruluyoruz. Kurulama esnasında dikkat etmemiz gereken nokta fırça kısmı aşağıya gelecek şekilde tutarsanız fırçanın şeklini bozmadan kurulamış olursunuz.
  • Tüm bu işlemleri fırçalarınızın iyice temizlendiğinden emin olana kadar sürdürmeye devam edin.

Dipnot: Eğer yağ bazlı fondöten kullanıyorsanız iyice temizlenmesi için bu işlemleri biraz daha uzun tekrar edebilir ve şampuan miktarını arttırabilirsiniz. Böylelikle makyaj fırçası temizliği işleminiz daha iyi sonuçlar verecektir.

Makyaj fırçalarımızın temizliğinde bazı kilit noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Bunlardan en önemlisi uzun süre kurumaya bırakmamaya özen göstermelisiniz. Fön makinesiyle kurutmak veya peteklerin üzerine kuruması için makyaj fırçalarını bırakmak iyi bir fikir değil. Zira uzun süre sıcaklık ve yüksek ısı fırçalarınızın şeklini bozabilir.

Bir diğer önemli nokta ise fırçalarınızın daha yumuşak olmasını istiyorsanız veya sertleşen fırçalarınızı yumuşatmak istiyorsanız temizleme suyunuza 1-2 damla zeytinyağı eklemeyi unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Fenty Beauty by Rihanna Güzelleştiriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.