Diş Fırçalama Tekniğinin Önemi

1134

Yıllardır diş sağlığının önemi vurgulanmaktadır. Buna rağmen birçoğumuz diş fırçalama işlemini doğru yapmadığımızı öğrendiğimizde şaşırırız. Doğru diş fırçalama tekniği olarak günde 3 defa en az iki dakika boyunca dişlerin fırçalanması gerektiğini biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar sonucunda birçok insanın dişlerini bu sürenin altında bir sürede fırçaladığı ortaya çıkmıştır.

Doğru Teknik Olarak

  • Özellikle sabah kalktığınızda ve yatmadan önce tercihen florür içeren bir diş macunu ile iki kez en az iki dakika boyunca dişlerinizi fırçalayın.
  • Her gün düzenli olarak diş ipi ile dişlerinizin arasını temizleyin. Yatmadan önce yapılan temizlik daha etkilidir.
  • Gün boyunca tükettiğiniz atıştırmalıkların sayısını düşürün.
  • Her 6 ayda bir kontrol ve temizlik için bir diş doktoruna görünün.

Doğru Diş Fırçalama Tekniği

doğru diş fırçalama tekniği

En az iki dakika boyunca yani 120 saniye dişlerinizi fırçalayın. Doğru sürede olduğunuzdan emin olmak için zaman tutabilirsiniz. Dişleri doğru şekilde fırçalamak için nazik ve kısa hareketlerle fırçalayın, dişeti çizgisine özellikle önem gösterin. Dişlerin sadece önünü değil arka kısımlarını da, varsa dolgu vb. yapılı dişlerin çevresindeki alanlara ulaşmaya özellikle dikkat edin. Tamamıyla doğru diş fırçalama tekniği için aşağıdaki maddeleri sırasıyla uygulayınız.

  • Önce üst dişlerinizden başlayın ve daha sonra da alt dişlerinize geçip dış yüzeylerini nazikçe fırçalayın.
  • Dış yüzeylere geçin. Üst dişlerinizin iç yüzeylerini ardından da alt dişlerinizin iç yüzeylerini fırçalayın.
  • Kalan bütün dişlerinizin üst yüzeylerini(çiğneme yüzeylerini) fırçalayarak temizleyin.
  • Diş Fırçanızın arka kısmında yer alan dil temizleme bölgesiyle önce yanakları ve ardından dilinizin üstünü temizleyin. Unutmayın tam bir ağız temizliği için dilin ve yanak içlerinin de temizlenmesi gerekmektedir. Nefesinizin daha ferah olmasını da sağlamaktadır.

Diş Fırçası Seçimi

diş fırçası nasıl seçilmeli

Diş hekimleri, kalıntıları ve plakları dişlerden çıkarmak ve doğru diş fırçalama tekniği için en iyi çözümün yumuşak kıllı fırçaları kullanmak olduğu fikrinde birleşmektedir. Küçük başlı fırçalar arka bölgedeki dişler dahil olmak üzere ağızda ki bütün bölgelere diğer fırçalara oranla daha kolay ulaşabildiği için ayrıca tercih edilmektedir.

Diğer bir tercih edilebilecek fırça çeşidi ise şarjlı diş fırçalarıdır. Bu diş fırçaları, özellikle fırçalama esnasında güçlük çekenler, elini sınırlı kullanabilen kişiler için kolaylık sağlayabilmektedir. Doğru teknik uygulamayanlar için şarjlı diş fırçaları daha derin temizlik sağlayabilmektedir. Şarjlı diş fırçaları bazı kişilerde diş hassasiyeti ve diş etine zarar verebilmektedir. Şarjlı diş fırçası kullanımı sonrası diş ve diş etinde problem yaşarsanız mutlaka normal bir diş fırçasına dönüş yapınız.

Bir önceki yazımız olan Son Moda Kadın Saç Modelleri (2018) başlıklı makalemizde 2018, bayan saç modelleri kısa ve en güzel kadın saç modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Önceki İçerikSon Moda Kadın Saç Modelleri (2018)
Sonraki İçerikAllık Renkleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.