Çinko Oksit Krem Ebru Şallı

34
çinko oksit krem ebru şallı

Çinko Oksit Krem Ebru Şallı

Günümüzde hemen hemen her kadın cilt sağlığına son derece önem vermektedir. Cilt sağlığınıza önem veriyorsanız cildinizin parlaklığını ve canlılığını koruması için bakım yapmanız gerektiğini biliyor olmalısınızdır. Fakat pek çok kişi cilt bakımlarında farklı yanlış yöntemler deneyebiliyor ve bu nedenle de cildinde farklı sorunları yaşayabiliyor. Doğru bakımı yapmak için mutlaka cildinizin neyi sevip sevmediğini bilmeniz ve iyi tanımanız gerekiyor. Üstelik cilt türünün zamanla değişime uğradığını da göz önünde bulundurarak, son derece mantıklı bir bakım türü seçmeniz gerekmektedir. Diğer yandan cilt bakımı için her zaman kozmetik ürünlerine başvurmanız gerek yoktur. Çoğu zaman organik ürünlerle de bakımlarınızı yapabilirsiniz. Çinko oksit krem Ebru Şallı tarafından bizlere aktarıldı ve bu kremi günlü cilt bakımınızda çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Evde cilt bakımı aslında düşünüldüğü gibi zor ve zahmetli değildir. Hatta düzenli bakım yapıldığı zaman cildinizdeki değişimi sizlerde görebilecek ve cilt bakım işlemlerinde çok daha yüksek oranda keyif alacaksınız. Bu doğrultuda az öncede demiş olduğumuz gibi cildinizi iyi bir şekilde tanımanız ve buna göre hareket etmeniz gerekmektedir. Esneklik, nem oranı ve hassasiyet gibi faktörlere göre değişkenlik gösteren temel 6 cilt türünün olduğunu sizlere söyleyebiliriz. Bu sebepten dolayı kozmetik ürünleri tercih etmek yerine kendi cilt tipinize göre organik ürünleri seçebilirsiniz. Daha önceki yazımızda da Çinko Oksit Maskesi’nden bahsetmiştik, o yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Çinkonun Cilde Faydaları

Yaşlanma ile beraber ciltte meydana gelen sorunlar hızlıca artış göstermektedir. Cilt sorunlarının yavaşlatılması için çinko son derece etkili bir silah olarak görülmektedir. Çinkonun hüre yenileme konusunda üst düzey performans gösterdiğini sizlere söylemek isteriz. Bu haliyle cilt hücrelerinin onarılması, parlaması çinko minerali ile kazanılmaktadır. Çinkonun antiseptik yani mikrop öldürücü etkilerinin olduğunu söylemek isteriz. Çinkonun cilde faydaları içinde en önemlisi hücrelerin oluşturulması sırasında çeşitli enzimlerin aktivasyonunu sağlamasıdır. Bu durumda çinko cilt hastalıklarının giderilmesinde ve cilt onarımı konusunda son derece yararlı bir elementtir. Bu durumu değerlendiren uzmanlar çinko bazlı bazı kremleri önermişlerdir. Günümüzde çinko bazlı olarak üretilmiş olan birçok kremin satıldığını sizlere söyleyebiliriz.

Yoğun güneş altında kalan kişilerde daha çok meydana gelen güneş yanıkları ve yaşlanmaya oldukça müsait olan ciltlere çinko tedavisi yapılabilir ve çinko bazlı kremleri önerebiliriz. Bununla beraber asıl onarım ise organlarda meydana gelmektedir. Bu yüzden çinko barındıran ürünleri tüketmek, son derece mantıklı olacaktır. Ayrıca çinkodan yoksun bir insan organizması, fonksiyonlarının neredeyse tamamını yerine getirmeyecektir.

Cilt Yaşlanması Nasıl Önlenir?

Düzensiz beslenme, aşırı diyetler, alkol, sigara, düzensiz uyku, stres gibi nedenlerden dolayı cilt yaşlanması hız kazanabilir. Cilt yaşlanması aynı zamanda buna müsait ciltlerde meydana gelebileceği gibi, tedbirli olunması durumunda da son derece mantıklı sonuçlar verebilmektedir. Aşağıda yazdıklarımızı mutlaka uygulamanızı önermekteyiz.

  • Cildinizi iyi oranda temiz tutun.
  • Her gün mutlaka nemlendirin.
  • Güneşten ve diğer çevresel faktörlerden korumanızı yapın ve gerekirse kışın bile güneş kremi kullanın.
  • Cildinize kendi yaptığınız cilt bakımları biliyoruz ki çok değerli. Fakat her zaman profesyonel destek almanızı önermekteyiz.

Sizlere söylemek isteriz ki yeni nesil cilt bakımları bu konuda birçok parametreyi içerisinde barındırdığı için çok kıymetli uygulamalar olarak karşımıza çıkıyor. Yeni nesil olarak söylenen cilt bakımı, cildi iğnesiz acısız oksijenlendirir, vitaminlendirip, canlandırmaktadır. Oksijenin deri hücreleri açısından önemi çok uzun senelerdir herkes tarafından bilinmektedir. Yoğun oksijen desteği, iyileşmesi güç yaraların çok hızlı bir şekilde iyileşmesine zemin hazırlıyor. Deriye dışarıdan uygulanan yüksek saflıkta oksijenin arındırıcı, yenileyici ve deri hücrelerini tazeleyici özelliği birçok cilt bakım sistemleri tarafından tercih ediliyor.

Oksijen desteği uzun zamanlardan beri birçok doktor ve cilt bakım merkezleri tarafından tercih edilmektedir. Oksijen gözenekleri hızlı bir şekilde açmakta ve uzun bir rahatlama hissi vermektedir.  Deri katmanlarını güzel bir biçimde ısıtarak kolajen liflerini gerginleştiren ve sıkılaştıran, cilde daha diri, dolgun, pürüzsüz bir görünüm veren radyofrekans uygulaması da yüz hatlarının şekillendirilmesine yardımcı olmaktadır. Ağız ve göz çevresi gibi cilt yaşlanmasının sık görüldüğü alanlarda daha ilk uygulamada dahi güzel bir görünüm sağlıyor.

Muz Maskesi Ne İşe Yarar?

Herkese garip gelse de herhangi bir karışım yapmadan tek madde ile bakım maskeleri yapılması söz konusu olabilmektedir. Muz maskesi herkes tarafından bilinmeyen yararlı bir maskedir. Bir adet muzu püre haline getirin ve 20 dakika boyunca yüzünüzde tutun. Bunun devamında soğuğa yakın bir ılık suyla yüzünüzü durulayın ve havlu ile kurulayın. Buna alternatif olarak 1 muzu, 2 yemek kaşığı bal ve iki yemek kaşığı yoğurtla püre haline getirin, yüzünüze sürün ve 10 dakika sonra yüzünü güzelce durulayın.

Elma Sirkesi Maskesi

Sirkeyi sevmiyor ve hatta kokusundan bile iğreniyor olabilirsiniz. Fakat maske konusunda sirkenin son derece etkili olduğunu sizlere söylemek isteriz. Bir bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edin. Karıştırdıktan sonra yüzünüze güzelce uygulayın. Bu işlemi yüzünüzü yıkadıktan sonra uygulayın. Bu tarifin bir alternatif olarak bardağın yarısına gelecek şekilde su ve sirkeyi aynı oranda karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Bol su ile güzelce durulayın.

Cilt Nasıl Yaşlanır?

Üst derideki yaşlı hücreler zamanla dökülür ve kurur. Yerine daha aşağıdan gelen ve canlı bir deri çıkar. Bu seneler boyunca devam eder ve yaşlanınca daha da yavaşlar. Eski hücreler yenilenmez ve atılamaz, cilt daha pürüzlü kaba ve nemsiz olarak çıkar. Daha alttaki deri bölümü hyalüronik asit, kolajen ve elastin liflerden meydana gelir. Bunlar cildin sıkı, gergin ve elastik biçimde olmasını sağlar. Ayrıca yaşlanma süreciyle birlikte kollajen ve elastik lifler azalır ve yapısı son derece bozulur. Cilt sarkar, incelir kırışıklıklar ve çizgiler meydana çıkar. Daha aşağıda cilt altı yağ dokusu olur. Zamanla yağ dokuda da azalma olur ve cilt dolgunluğunu kaybederek sarkmaya başlar. İleri dönemlerde kemik yapıda da bazı değişmeler gerçekleşir.

Yaşlanan ciltte incelme, dokusunda bozulma gibi sorunlar meydana gelir. Dinamik çizgiler gerçek kırışıklık olarak bilinse de bu aslında doğru değildir. Yüz ifade çizgileridir. Kaş çatma ve gülme sırasında meydana gelir. Zamanla üstteki cildin de özelliklerini kaybetmesi ile beraber kalıcı bir duruma geldiği bilinir. Bu çizgiler erken dönemlerde botox adı verilen bir tedavi yöntemi ile çözülür. Statik çizgiler gerçek çizgilerdir, yüzünüz hareket etmezken bile sizlerle beraberdir. Aşağıdaki tedaviyi tüm hanımlara önermekteyiz.

Ebru Şallı’dan Cilt Maskesi

Çinko Oksit krem Ebru Şallı tarafından da önerilen bir krem ve maske uygulamalarında da kullanması hiç zahmetli değil. Dilerseniz hücre yenileyici olarak da bilinen maske tarifimize geçelim.

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı kadar buğday yağı,
  • 1 tatlı kaşığı kadar çinko oksit krem, (eczanelerden temin edebilirsiniz)
  • 1 paket papatya,
  • 1 tatlı kaşığı kadar gül yağı.

1 bardak suyu bir kaba koyun ve güzelce kaynatın. Ardından İçine papatyaları atın ve demlendirin, süzdükten sonra kısa bir süre bekletin. Diğer malzemeleri bir kase içerisinde güzelce karıştırın. Maske kıvamına gelmesini sağlayın. Elde ettiğiniz karışımları yüzünüze güzelce sürün. Ortalama 30 dakika boyunca cildinizde bekletin. Sonra yüzünüzü ılık su ile masaj yaparak güzelce temizleyin. Daha sonra hazırladığınız papatya çayı ile yüzünüzü bir kez daha yıkayın. Bu uygulamayı düzenli olarak yapmanızı önermekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Evde Kekik Yağı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde evde kekik yağı nasıl yapılır, kekik yağı nasıl yapılır ve kekik yağı yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.