Evde Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

16
evde kekik yağı nasıl yapılır

Evde Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

Kekik yağı tarih boyunca bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir ve çok eski çağlardan beri dünya genelinde tıbbi bir malzeme olarak kullanılmıştır. Tarih boyunca insanlar tarafından tercih edilen ve birçok derde deva olan kekik yağının mucizeleri saymakla bitmiyor. Kekik, bağışıklık, solunum, sindirim, sinir ve diğer vücut sistemlerini tamamen destekleyerek sorunsuz bir eğilim gösterir. Hormon düzeylerini yeniden düzenlemesi ve dengelemesinden ötürü hormonların en önemli esansiyel yağlarından biridir. Menstüral ve menopoz semptomları olan kadınlara da ayrıcalıklı olarak yardımcı olur. Ayrıca, vücudu, felç, artrit, mantar ve bakteri enfeksiyonları ve cilt rahatsızlıkları gibi sorunlardan arındırarak, pratik çözümler sunmaktadır. Bugün siz değerli okurlarımıza, evde kekik yağı nasıl yapılır sorusunun cevabını vereceğiz. Sizler de evinizde kendi imkanlarınızla kekik yağı yapabileceksiniz.

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Kekik yağının sağlık açısından son derece geniş yelpazeye sahip yararlarının olduğunu bilmekteyiz. Kekik yağının faydalarını merak ediyorsanız eğer, yazımızın devamını mutlaka okumanızı önermekteyiz. Çünkü saymış olduğumuz bu yararlardan sonra kekik yağı, belki de sizlerin bir sorununa çözüm olabilir. Kekik bitkisi, küçük, yüksek aromatik, gri-yeşil yaprakları ve erken yaz aylarında çiçek açan mor ya da pembe çiçek kümeleri ile gür, odunsuz bazlı olan küçük bir çalı grubuna girmektedir. Genellikle altı ila 30 cm boyunda ve 40 cm genişliğinde olarak büyüme gösterir ve hemen hemen her yerde yetişmektedir.

 • Bağırsakların düzenli ve sorunsuz çalışmasını sağmaktadır. Hepatite karşı faydalı olduğunu söyleyen doktorlar da bulunmaktadır.
 • Bel ağrısı olan insanlara mutlaka önerilir. Bir yemek kaşığı kekik yağı ve aynı oranda zeytin yağı karıştırılarak bele sürülmesi durumunda, ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.
 • Kekik yağı sivilce tedavisi için bir numaradır. Ergenlik döneminde çıkan sivilceler ve akneler için doğal bir çözümdür. Gençler bu sorunla karşı karşıya kaldığı zaman mutlaka öneririz.
 • Öksürük, sinüzit ve bademcik iltihaplarına iyi gelerek grip kesme özelliği bulunmaktadır.
 • Kekik yağının tüm kanser türlerini tedavi etmek için sıklıkla kullanıldığı söylenmektedir. Özellikle kadınlarda meydana gelen rahim kanserinin alternatif bir çözümüdür.
 • Kekik yağı tırnak mantarı sorunlarının da önüne geçer. Antiviral özellik taşımasından dolayı mantarları ortadan kaldırıyor.
 • İltihaplı cilt yaraları için de sıklıkla tercih ediliyor. Mikrop öldürme ve hücre yenileme özelliği bulunmaktadır. Yaraların üzerine sürüldüğü zaman tedavi etmektedir.
 • Romatizma ve diğer kemik ağrılarına son derece iyi gelmektedir. Ağrı kesici özelliğinin olduğunun söyleyebiliriz. Ağrıyan yere sürmeniz durumunda, ağrı azalacaktır.
 • Kandaki şeker miktarını düzenlemesinden dolayı diyabete iyi geldiği bilinmektedir. Şeker hastalarına önermekteyiz.
 • Kekik yağı aynı zamanda idrar söktürücü ve sakinleştirici özelliğine de sahiptir.

Tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi kekik yağını kullanmadan önce mutlaka bir hekime başvurmanızı ve daha sonra uygun görülürse kullanmanızı önermekteyiz.

Kekik Yağı Neye İyi Gelir?

Kekik Yağı Neye İyi Gelir?

Kekik yağı yukarıda yazdığımız şeylere ek olarak birçok sorunun önüne geçer. Bunlara ek olarak farklı amaçlar için de kullanılmaktadır. Bunlardan biri de salyangozları ortadan kaldırmaktır. Kekik yağı salyangozlara ek olarak sinek, böcek gibi haşerelerin de ortadan kalkmasına olanak verir. Diğer faydaları ise şu şekildedir;

 • Yaşlanma karşıtı özellik içerdiği için yaşlanma geciktirici ürün olarak da tercih ediliyor. Yaşlanmayı ve kırışıklık oluşumunun önüne geçmektedir.
 • Uykusuzluğa ve hazımsızlığa iyi gelmektedir.
 • Astım tedavisinde kullanıldığı söylenmiştir.
 • Akciğerlere faydalıdır. Tüberküloz hastalığına karşı kullanımı oldukça yaygındır.
 • Kadınlarda düzensiz adet dönemlerinde kullanılır.
 • Ağızda koku yapan bakterileri ortadan kaldırır. Koku oluşumu engellenir.
 • Çıban, sedef, egzama gibi cilt rahatsızlıklarının önüne geçer. Bu tip sorunlarda kekik yağı, cilde sürülür.
 • Kalp hastalıklarını engelleme etkisi olduğu da birçok bilim insanı tarafından söylenmektedir.

Kekik, kuraklığı son derece iyi bir şekilde tolere eder ve dağ yaylalarında yetişmesinden dolayı çok soğuk havalara bile dayanma gücüne sahiptir. Uzun ömürlü olarak yetişir ve büyümeye devam eder. Bitkilerin tohumları, kökleri veya kesimleri, bitkiyi çoğaltmak için tercih edilebilir. Uçucu yağ, güçlü ve nüfuz eden baharatlı ve sıcak bir aroması bulunmaktadır.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

Kekik yağı gut, kireçlenme, diş eti hastalıkları, mide asit seviyesinin düzenlenmesi ve mide enfeksiyonlarının tedavisi için insanlar tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca göz kaslarının güçlenmesine de son derece fayda sağlamaktadır. Antiseptik özelliği ile bakterileri tamamen ortadan kaldırmaktadır. Kekik yağının çok faydalı olduğu bir alan ise sigara ve alkol bağımlılığıdır.

Yağın içerisinde büyük oranda fenolik asit bulunur ve güçlü bir antibakteriyel olarak bilinmektedir. Bu özelliği nedeninden dolayı da et beni tedavisi için tercih ediliyor. Yeni oluşmuş olan et benlerini çok kısa süre içerisinde ortadan kaldırmaktadır. Et benlerinizi yok etmek için 7 damla Hindistan cevizi yağı ile 4 damla kekik yağını karıştırarak et benlerinizin üzerine, günde birkaç kez sürmeye devam edebilirsiniz. Çok fazla alanda kullanılabilen kekik yağı aynı zamanda kadınlar tarafından saç bakımı yapmak için de tercih ediliyor. Saçlarınıza kekik yağı ile bakım yaparsanız, çok güçlü bir saçlara sahip olabilirsiniz. Böylece dökülmelerin önüne de geçmiş olursunuz.

Bir bardak suyun içine 3 damla koyup karıştırdıktan sonra içerek tedavi uygulayabilirsiniz. Harici kullanımlarda ise bir çorba kaşığı zeytinyağı ya da badem yağı içine 5 damla kekik yağı koyarak karışım yapabilir ve böylece uygulayabilirsiniz. Banyo suyuna katarak kullanırsanız eğer son derece güzel bir ferahlama hissi yaşayabilirsiniz.

Evde Kekik Yağı Yapımı

Evde Kekik Yağı Yapımı

Dağlarda yetişen kekik bitkisi, mevsimi geldiği zaman özenli bir şekilde toplanmaktadır. Ayıklandıktan sonra yüksekçe bir yerde ve 35 derecelik bir sıcaklıkta kurutulmaktadır. 3 ya da 5 gün kadar tamamen kuruması beklenir ve daha sonra işleme geçilir. Kuruduktan sonra kekikler toplanarak öğütülür veya öğütülmeden sapları, yaprakları ve çiçekleri ile beraber bir şişe içerisinde bekletilmektedir. Bitkinin üzerine saf sızma zeytinyağı doldurulur. Ağzı hava almayacak şekilde karanlık bir yerde bekletilir ve hazır duruma getirilir. Bu süreçte şişenin ağzı mutlaka hiç açılmamalıdır. Aksi takdirde yağ, asit özelliğini kaybeder ve faydalı olamaz. Bir ayın sonunda kekik yağını sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. Kekiği kendiniz toplama gibi imkanlara sahip değilseniz eğer, pazarlarda satılan taze kekik bitkisi alarak yağ yapma aşamasına geçebilirsiniz. Hastalıkların çeşitlerine göre, kekik yağı kullanım şekli farklılık gösterdiği için ondan kolayca faydalanabilirsiniz.

Kekik Yağı Zayıflatır Mı?

Kekik yağı bölgesel zayıflama çalışmalarında tercih edilen bir yağ olarak biliniyor. Zayıflama kürlerinin içerisine koyulan bir maddedir. Kekik yağı, carvacrol içerdiği için bir miktar kilo kaybına yol açabilmektedir. Diyet ve egzersiz programlarınıza dahil edebilirsiniz. Selülit ve varis sorunlarının yok edilmesinde son derece etkili bir besindir. Sorunlu bölgelere masaj yaparak uygulamanız önerilmektedir. Kekik yağı kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu için, yağ yakımı konusunda pratik çözüm sunuyor.

Görmüş olduğunuz gibi mucizevi bir bitki olan kekiğin faydaları saymakla bitmiyor. Kekik yağının kullanım alanlarının genişliği ise gözler önünde. Evde kekik yağı nasıl yapılır, nelere iyi gelir siz kıymetli okurlarımıza aktarmış bulunmaktayız. Bir önceki güzellik sırrımız Şems Aslan siyah nokta maskesini okumadıysanız, ona da buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Şems Aslan Siyah Nokta Maskesi başlıklı makalemizde şems aslan siyah nokta maskesi, siyah nokta ve siyah nokta maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.