Zayıflamanın En Kolay Yolu

430
zayıflamanın en kolay yolu elbette sizi zorlamayacak olandır

Zayıflamanın En Kolay Yolu

Herkes yeni yıla girerken çeşitli isteklerde bulunur ve seneye yeni umutlarla güzel bir başlangıç yapar. Bu isteklerin en başında sağlık ve görünüm gelir. İnsan yapısı gereği bahane üretmeye meyillidir. Bu nedenle zayıflama ve fit bir görünüme sahip olmayı önce pazartesiye erteler sonra aybaşında çok güzel bir diyet planı yapacağına inandırır en sonunda da bu planlar sene başına ertelenir. Burada asıl mesele “diyet” kelimesinin itici olması ve insanı bir zorunluluğa bağlamasıdır. Öncelikle diyet terimi hafızadan atılmalı.

 Yaşam Tarzını Değiştirin

Elbette yaşam tarzını değiştirmek çok kolay bir iş değildir fakat çok küçük değişiklerle diet yapmaya başlanabilir. Öncelikle size yaşama sevinci verecek rengârenk bir ajanda alınmalı. Bu ajandaya yapılacaklar ve ne kadar yol kat ettiğinizi yazın. Birinci ve en önemli madde su içmek olduğunu her zamana hatırlamak gerekir. Bir sınır koyulmamalı fakat her gün daha fazla su içmek en temel kural olmalı. Başucunuza bir bardak su bırakılabilir ve her sabah o suyu yudumlarken ne kadar fit olabileceğinizi ve giyilen kıyafetlerdeki muhteşem görüntünüzü hayal edin size büyük bir motivasyon sağlayacaktır. Hareket etmek bir eziyet olmamalı çünkü çıkılan yolda başarı sağlanmasına yardımcı olacak bir araçtır.

Mümkün olduğunca yürümek için bahaneler üretmeye çalışın. Misal otobüs durağından 1 durak önce inin. Sizi çok yormayacaktır fakat hareket etmenizi sağlayacaktır. Ya da yürüyebileceğiniz mesafeler için araç kullanmamaya gayret edin. Göreceksiniz bu küçük ayrıntıların size etkisi çok fazla olacaktır.

Uyku periyodunuzu düzenleyin

Uyku düzenine dikkat edilmeli. En ideal uyku süresi 6 ile 8 saat iken vücut, gece 23.00’dan 5’e kadar melatonin gibi önemli hormonlar salgılar. Bu hormonlar vücudun genç kalmasını ve sağlıklı bir düzende işlemesini sağlar.

 İlk Hedef Kolay ve Çabuk Ulaşılabilir Olmalı

Hedefler ne kadar küçük olursa odaklanma ve başarı o kadar kolay olur. Böylece motivasyon kaybetmeden asıl istenilen görünüme doğru sağlam adımlar atmış olunur. Her başarıda küçük ödüllendirmeler yapılmalı tabi bu ödüllendirmeler 4 porsiyon İskender ile olmamalı. Atılan her adım ve başarılar ajandaya kaydedilmeli. Bu hareket hem her an motive olunmasını hem de başarısız olunduğu takdirde yapılan hataların fark edilmesini sağlayacak.

 Pozitif Olmak Şart!

Başarısız olunduğunda vazgeçilmemeli. Yeme alışkanlıkları tekrar gözden geçirilmeli. Unutmayın ki her başarılı kişilerin defalarca başarısızlık yaşadıklarını biliyorsunuzdur. Bu sebeple her zaman hedefinize ulaşmadan önce pürüzler çıkabileceğini bilincinde olmalısınız.

Yemek Alışkanlığı

Çok sevilen hamburger menüleri yemek yerine, daha az kalori içeren zeytinyağlı yemek çeşitleri tüketebilirsiniz. Eğer siz de benim gibi zeytinyağlı yemekler sevmiyor iseniz low-carb diet yapabilirsiniz. Yani hamurlu besinleri yani ekmeği, patatesi ve pilavı hayatınızdan çıkartın. Haftada 1 gün kendinize izin verin ve istediğiniz her şeyi doyasıya serbest yiyin. Sabredilir ve yaşam tarzı değiştirilirse başarı mutlaka yakalanacaktır. Unutmayın ki önemli olan bir dönem kilo vermek değil sağlıklı yaşam tarzını ömür boyu sürdürebilmektir. Sağlıklı beslendiğiniz zaman hedeflediğiniz fit görünüme kavuşacaksınızdır.

Bir önceki yazımız olan Max Factor 2000 Calorie Mascara İncelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.