Gebelikte sık idrara çıkma

485
gebelikte sık idrara çıkma

Gebelikte sık idrara çıkma

Gebe olmayan kadınlarda sık idrara çıkma ve tuvalete fazla zaman geçirme şikayetleri aslında diyabet veya idrar yolu enfeksiyonu gibi bir çok hastalığın belirtisi kabul edilir. Fakat bu durum kadının gebe olması halinde değişir. Hatta uzmanlara göre sık sık idrara çıkmak gebeliğin erken belirtileri arasındadır.

Gebelikte sık idrara çıkma nedenleri

Gebelik halinde özellikle fundusun idrar torbasına baskı yapması nedeniyle bu durum olağan kabul edilir. Çünkü idrar torbasının baskı sonucu hacmi azalmıştır ve normal bir insana göre gebe kadın daha az idrar biriktirebilir.

gebelikte sık idrara çıkma nedenleri

Gebelikte sık idrara çıkmanın başlıca nedenlerinden bir başkası da yaşanan hormonal değişiklerdir. Bu hormonal değişiklikler nedeniyle böbreklere gelen kan akımında artış meydana gelir ve gebe olan kadının idrar torbası bu nedenlerden dolayı daha hızlı dolar.

Sık idrara çıkmanın bir başka nedeni ise gebelik durumuyla ortaya çıkan toksik maddeleri vücuttan atmak için böbreklerin daha hızlı çalışmaya başlaması.

Gebelikte sık idrara çıkma kaçıncı haftada başlar

Gebeliğin özellikle ilk üç ayı (1. trimester) ve son üç ayı (3. trimester) bu şikayetlerin en fazla artış gösterdiği aylardır. Tüm bunlarla birlikte idrar yaparken klitoriste ağrı, yanma, kaşıntı gibi problemlerin varlığı söz konusu ise bunun sadece gebelik nedenli olmadığı ortaya çıkar. Bu durumda vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmalı ve uzman doktorun gerekli gördüğü tetkik ve tedavi süreci uygulanmalıdır.

 Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Nasıl Önlenir?

Sık idrara çıkma şikayeti nedenli alınan sıvı miktarında azalma yoluna gidilmesi kesinlikle önerilen bir çözüm yolu değildir. Çünkü anne karnında ki bebeğin beslenebilmesi ancak sıvılar ile sağlanabilir. Su alımının kısıtlanması yerine, gün içerisinde çay, kahve, kola tüketiminin azaltılması önerilir. Zaten gebe bir kadının bebeğinin sağlığı için zararlı olan tüm alışkanlıklar gibi kafeinli içecekleri de azaltması gerekir. Mesaneyi tam olarak boşaltmak adına öne doğru eğilerek idrar yapması ve idrarını uzun süre tutması gereklidir. Bunun yanında gece uyumadan önce sıvı tüketiminde kısıtlama yapılması ile uyku bölünmesinin önüne de geçilir.

Yeni anne adaylarının bebek cilt bakımı ve cildini hastalıklardan nasıl korunacağını anlatan yazımızı okumalarını tavsiye ediyoruz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Bebeğiniz Erken Doğmaya Karar Verdiyse başlıklı makalemizde erken doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.