En İyi Omega-3 Markası

103
En İyi Omega-3 Markası

En İyi Omega-3 Markası

Omega-3; vücut tarafından üretilmeyen, bu yüzden dışarıdan alınması zorunlu olan bir yağ asididir. İnsan sağlığı söz konusu olduğunda hayati bir öneminin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kalp sağlığının korunması başta olmak üzere prostat kanserinin önlenmesi, Alzheimer ile mücadele edilmesi, epilepsi nöbetlerinin azaltılması gibi sorunların çözülmesinde Omega-3 son derece etkili olmaktadır. Bundan dolayı en iyi Omega-3 markası oldukça merak edilmektedir.

Balıklar; Omega-3 bakımından en zengin besin kaynağı olarak bilinmektedir. Bu noktada hem beslenme uzmanlarının hem de Dünya Sağlık Örgütü’nün haftada en az bir kere balık yemeyi önerdiğini ifade etmeliyiz. Bu noktada, balık yiyemeyen insanların da bu eksikliği giderme noktasında Omega-3 almaları tavsiye edilmektedir. Balık yiyemeyen insanlar için üretilen balık yağları sayesinde Omega-3 eksikliği giderilmektedir.

Balık Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Balık dokusundan alınan yağa balık yağı adı verilmektedir. Balık yağı; bilhassa hamsi, uskumru, ton ve ringa gibi yağlı balıkların karaciğerinden veya gövdesinden üretilmektedir. Balık yağının yüzde 30’luk kısmı Omega-3’ten meydana gelmektedir. Geriye kalan yüzde 70’lik kısmı ise diğer yağları ifade etmektedir. Balık yağında hem EPA hem de DHA gibi ana omega-3 bulunmaktadır. DHA sayesinde hafızanın güçlenmesi ve göz sağlığının korunması mümkün olurken EPA ise bilhassa damar sağlığı, kalp sağlığı ve pıhtılaşma sisteminde önemli bir rol oynamaktadır. Balık yağının vücut için ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Her şeyden önce, kalp, göz ve beyin sağlığında hayati bir önemi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra;

 • Düşük yağlı bir diyetle kullanılması sayesinde birçok kişinin kabusu olan prostat kanserini önlemektedir.
 • Hamilelik sürecinde düzenli olarak balık yağı tüketen kadınların doğumdan sonra psikolojik sorunlar yaşaması önlenmiş olmaktadır.
 • Hiperaktivite bozukluğundan muzdarip olan çocukların yine düzenli olarak balık yağı tükettikleri takdirde davranışları yaşıtlarına benzer hale gelmektedir.
 • Epilepsi hastası olanlar; düzenli olarak Omega-3 tükettikleri takdirde eskiye kıyasla daha az nöbet geçirirler.
 • Şizofreni başta olmak üzere birtakım psikolojik sorunların çözülmesinde Omega-3 kullanımının faydalı etkisi bulunmaktadır.

Sonuç olarak, Omega-3 kullanımının gerçekten de birçok faydası bulunmaktadır. Ancak, bu noktada, Omega-3’ün tedavi edici nitelikte olmadığını söylemeliyiz. Bir başka deyişle, ilaç niyetine kullanılması yanlıştır. Peki, Omega-3 satın almayı düşünenlerin nelere dikkat etmesi gerekir?

Omega-3 Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Omega-3 Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere DHA ve EPA; insan vücudu için hayati öneme sahiptir. Vücut tarafından üretilmeyen Omega-3 kesinlikle dışarıdan alınmalıdır. Ancak, balık yağı seçiminde bazı hususlara çok dikkat etmek gerekir.

 • Her şeyden önce, balık yağının saf ve doğal olması gerekir. Bu noktada, hangi markanın ürününü tercih ediyorsanız ürünün üzerinde neler yazdığına bakmalısınız. Saf ve doğal olup olmadığıyla ilgili mutlaka bir bilgi bulunacaktır.
 • Omega-3’ün ne kadar DHA ve EPA içerdiğine bakmalısınız. Bilhassa oransal açıdan buna çok dikkat etmelisiniz.
 • Balık yağının nerede üretildiği son derece önemlidir. Hangi tesiste üretildiğinin yanı sıra üretildiği tesisin otoriteler ve bağımsız kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmış olup olmadığı da dikkat çeken bir detaydır. Ancak, ürünün değil de işletmenin sertifikalandırılmış olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Omega-3 içerisinde kesinlikle ağır metal bulunmamalıdır. Herkesin bildiği üzere ağır metal insan sağlığına son derece zararlıdır.
 • Balık yağı takviyelerinin üretimi iki farklı şekilde yapılmaktadır.
 • Trigliserit Balık Yağı Takviyesi: Trigliserit yağlarda bulunan saf ve doğal yağ olduğunu söyleyebiliriz. Üretilen balık yağında ortalama yüzde 70 ila 80 arasında bulunmaktadır. Diğer balık yağı takviyelerine kıyasla çok daha kaliteli olduğunu söyleyebiliriz.
 • Etil Ester Balık Yağı Takviyesi: Omega-3 takviyesi ortalama yüzde 20 ila 30 civarındadır. Yarı mamül ve emilimi düşüktür. Bu yüzden, trigliserit balık yağı takviyesine kıyasla pek fazla tercih edilmez.

Omega-3 Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Omega-3 satın almak isteyenlerin aklında Omega-3 seçiminin nasıl yapılacağına dair birtakım sorular bulunmaktadır. Her şeyden önce, balık yağının kaliteli ve en önemlisi sertifikalı olduğu görülmelidir. Ayrıca, ürünün kutusunda yazan bilgilendirme en iyi şekilde okunmalıdır. Bilhassa etiketinde yazılan yazılara önem verilmelidir. Tüm bunlara ek olarak;

 • Ürünün etiketinde yazan DHA ve EPA oranları son derece önemlidir. Ürünün etiket kısmında Omega-3 gram olarak belirtilmektedir. Buna ek olarak, günlük ne kadarlık bir miktarın alınması gerektiği de yazılmaktadır. Bu noktada, hangi ürünün ne kadar kaliteli olduğunu şu şekilde açıklayabiliriz. Birçok ürünün etiketinde günlük üç kapsül olarak alınması gerektiği yazılmaktadır. Bu durum, etikette 225 gram olarak ifade edilmektedir. Bu husus, bir kapsülün 75 gram DHA içerdiğini kanıtlamaktadır. Bunun yanı sıra, farklı bir üründe ise günlük bir kapsül alınması gerektiği yazmaktadır. Etikette ise bir kapsülün 225 gram DHA içerdiğinden bahsedilmektedir. Sonuç olarak, ikinci ürünün birinci ürüne kıyasla çok daha kaliteli olduğunu ifade edebiliriz.
 • Omega-3 satın almak isteyenler için bir diğer önemli mevzu ise kutudaki toplam porsiyon sayısı ve DHA/EPA karşılığı olmaktadır. Ürün kutusunun üzerinde genel olarak 1000mg balık yağı veya 1200mg balık yağı gibi ifadelere rastlayabilirsiniz. Bu ifadeler aslında günlük porsiyon sayısını göstermektedir. Bir başka deyişle, ürünün günlük kullanımındaki toplam DHA ve EPA miktarı olmaktadır. Bu noktada, ürünün etiketinde günlük porsiyona karşılık gelen DHA ve EPA oranlarına bakmak doğru bir seçimdir. Ürünlerin mevzuatı gereğince günlük alınması için önerilen DHA ve EPA miktarı yazılmak zorundadır.
En İyi Balık Yağı Markası Hangisidir?

En İyi Balık Yağı Markası Hangisidir?

Birçok kişinin aklında en iyi balık yağı markası ile ilgili sorular bulunmaktadır. Bu noktada, marka seçiminin aslında çok önemli olmadığını söylemeliyiz. Markalar arasında yalnızca fiyatlarından dolayı karşılaştırmalar yapılması mümkündür. Asıl önemli olan ise daha önce de söylemiş olduğumuz gibi ürünün EPA ve DHA oranı olmaktadır. Bilhassa damar ve kalp sağlığını önemseyenlerin ve aynı zamanda akut enflamasyonu düşürmek isteyenlerin tercihi EPA yönünden zengin balık yağları olmalıdır. Ancak, küçük yaşlarda bir çocuğunuz varsa ve onun zeka gelişimini desteklemek istiyorsanız tercihiniz kesinlikle DHA yönünden zengin bir balık yağı olmalıdır. Bunun yanı sıra, DHA yönünden zengin balık yağını bir yetişkin olarak siz de bellek ve göz sağlığınızı korumak adına tercih edebilirsiniz. Çocuklara DHA yönünden zengin balık yağlarını yedirmenin birçok faydası bulunmaktadır. Omega-3 içerisindeki DHA; zeka gelişimini olumlu anlamda etkilemektedir. Bu noktada, bilhassa anne adaylarının emzirme döneminden başlayarak çocuklarına DHA yönünden zengin balık yağlarını yedirmesi gerekmektedir. Emzirme döneminde anne adayının alacağı balık yağı; süte karışacağı için çocuğundan da bu durumdan yararlanması söz konusu olacaktır.

En iyi Omega-3 markası hakkında size son derece işinize yarayacak türden bilgiler verebiliriz.

 • Nature Made Fish Oil
 • Nordic Naturals Ultimate Omega
 • Super Omega-3 EPA/DHA Fish Oil
 • Thorne Omega-3
 • Barlean’s Ideal Omega-3 Softgels
 • Carlson Labs The Very Finest Fish Oil
 • Innovix Labs Triple Strength Omega-3
 • Easy Fish Oil
 • Viva Naturals Omega-3 Fish Oil
 • Nordic Naturals Arctic Cod Liver Oil

Sonuç olarak, bu markaların ürünleri kaliteleri sayesinde öne çıkmaktadır. Siz de internetten sipariş vererek sizin için faydalı olacak türden bir Omega-3 ürününe sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Nazalnem Damla başlıklı makalemizde nazalnem damla ve nazalnem sprey hakkında bilgiler verilmektedir.

Önceki İçerikEn İyi Güneş Gözlüğü Markaları Top 6 Liste
Sonraki İçerikAntalya En İyi Oteller

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.