Sivilce Giderici Maske

380

Sivilcelerden Kurtulmak için Kolay ve Etkili Sivilce Giderici Maske

Sivilce (akne), içinde irin olan, minik deri kabarcıklarına verilen isimdir. Bunun birçok sebebi olabilir. Bunlardan bazıları cilt üzerinde bulunan gözeneklerin makyaj, kir veya ter sebebiyle tıkanmaları sebebiyle, biriken tüm bu etmenleri cildin dışarıya atması, cildin ölü hücreyi kusması veya karaciğerde biriken fazla yağın sivilce olarak dışarıya atılması sayılabilirler. Bunun en doğru tespiti ve tedavisi için uzman bir dermatoloğa başvurulması yerinde olacaktır.

Yağlı, akneye müsait ve karma ciltlerin ortak problemi olan sivilce probleminin evde uygulanabilen bazı tekniklerle azaldığı veya kısmen ortadan kaybolduğu görülebilmektedir. Bunun için etkisi kanıtlanmış ürünler kullanılarak sivilceye olumlu yönde etki eden sivilce giderici maskeler bulunmaktadır. Fakat ciltte herhangi bir alerjik reaksiyon veya yan etkiye yol açmaması için öncelikle bir hekime muayene olunmalı, hekim onayı ile doğru ürünler kullanılmalıdır.

Eğer cildinizde herhangi bir alerjik reaksiyon yok ise, bu yazımızda sivilceye oldukça iyi gelen aspirin ile hazırladığımız sivilceye iyi gelen maskeyi siz de sivilceli yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bunu anlamak için maskeyi yüzünüze uygulamadan önce bileğinize sürerek olumsuz bir tepkime olup olmadığını kontrol edebilirsiniz

Gelelim maskemize;

Malzemeler:

  • 4 adet aspirin
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 çorba kaşığı ılık su

Aspirinli Sivilce Giderici Maske Yapılışı:

  • Öncelikle aspirinleri bir kasenin içinde toz haline gelene kadar ezin.
  • Üzerine bir çay kaşığı balı ve ılık suyu ekleyin.
  • Bu karışımı homojen bir kıvam alana kadar (tüm malzemeler iyice birbirine geçene kadar) karıştırın.
  • Daha sonra bu karışımı cildinize bir fırça yardımıyla sürün. (Eğer cildinizde aşırı yanma, kızarma gibi tepkimeler yaşanıyorsa hemen yıkayın)
  • 10-15 dakika kadar bekledikten sonra, bir sünger veya parmaklarınız yardımıyla peeling yapar gibi yüzünüzü yavaş yavaş ovarak maskeyi temizleyin.

Aspirinin içerisinde bulunan salistik asit, cildin sivilcelerle savaşmasına yardımcı olur. Hem lekelerin azalmasını, hem sivilcelerin sönmesini hem de tekrar çıkmamasını sağlar. sivilceleriniz çıktıkça bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan BB Krem Önerileri başlıklı makalemizde bb krem ve bb krem önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.