Porselen Makyaj Nasıl Yapılır? Porselen Makyaja Dair Bilgiler

117
Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Porselen makyaj, son zamanlarda giderek popülerleşen makyaj çeşitleri arasında yer alıyor. Genellikle kadınlar özel günlerde porselen makyajı tercih ediyor. Makyajı yapmak için birtakım teknikler vardır. Bu tekniklerin kullanımı ile cildinizin pürüzsüz gözükmesini sağlarsınız. Pürüzsüz bir cilt makyajının üzerine uygulayacağınız göz ve dudak makyajı ile porselen makyaj görünümü tamamlanacaktır. Porselen makyajın yapımında kullanılan teknikler, genellikle cilt makyajı üzerine yoğunlaşır. Ayrıca cildin porselen görünümünü alması hedeflenir. Bu yazımızda ise porselen makyaj nasıl yapılır sorusuna cevap bulacaksınız.

Porselen Makyaj Malzemesi ve Uygulamaları

Porselen Makyaj Malzemeleri ve Uygulaması

Porselen makyaj yapımı için öncelikli olarak bazı makyaj malzemelerine ihtiyacınız olacaktır. Bu malzemeler şu şekildedir;

  • Makyaj Bazı: Porselen makyajın ciltte daha güzel durması ve daha uzun süre dayanması için kullanılmaktadır. Tercih edilen makyaj bazı cilt tipi ile uyumlu olmalıdır.
  • Fondöten: Fondöten de porselen makyaj sırasında çok önemli bir malzemedir. Pürüzsüz bir cilt görünümü için seçilen fondötenin cilt ile uyumlu renkte olması gerekir. Bu anlamda fondöten seçimi sırasında ürünü boynunuzda deneyerek alın.
  • Kapatıcı: Fondöten uygulamasının ardından göz altlarının ve cilt kusurlarının kapatılması için kapatıcıya başvurmanız gerekecektir. Göz altlarına uygulanan kapatıcı, tercihen cilt tonundan 1-2 ton daha açık olmalıdır.
  • Pudra: Günümüzde kalın pudralar yerine transparan pudralar tercih ediliyor. Özellikle T bölgesine uygulanan transparan pudra, bu bölgelerde oluşabilecek parlamanın önüne geçmektedir.
  • Göz Makyajı: Göz makyajı için kullanılan ürünler arasında far paletleri, kalemler ve maskaralar yer almaktadır.
  • Dudak Makyajı: Ruj, dudak kalemi ve parlatıcı dudak makyajı için kullanılan ürünlerdendir. Makyajın geneline uygun bir renk tonunda ürünün tercih edilmesi önerilmektedir.

Porselen makyajın yapımı için gerekli olan malzemelerin belirlenmesinin ardından makyaj yapımına başlamak için hazırsınız. Porselen makyaj yapımında öncelikli olarak yüzün nemlendirilmesi ve makyaja hazırlanması gerekmektedir. Nemlendirilen, tercihen maske uygulanan ve makyaj bazı sürülen cilt, makyaja hazır hale gelmektedir. Bu işlemler, makyaj ürünlerinin ciltte daha iyi durmasını sağlamaktadırlar. Cildin makyaja hazırlanmasının ardından fondöten ve kapatıcı uygulanmalıdır. Sonrasında allık, bronzer gibi cilde renk veren ürünler kullanılmalıdır. Ciltte yer alan sivilce, güneş lekesi gibi kusurlar, kapatıcı yardımı ile kapatılmalıdır.

Cilt makyajının bitmesinin ardından göz ve dudak makyajı yapılmaktadır. Bazı kişiler, gözlere uygulanan farın dökülmeye sebep olabileceğini göz önünde bulundurarak, göz makyajını ilk sırada tutmaktadırlar. Fakat eyeliner kullanacaksanız, ten makyajından sonra da uygulayabilirsiniz. Göz makyajı uygulaması yapılırken ise önce far, sonra kalem ve maskaranın uygulanması önerilmektedir. Sonrasında ise dudak kalemi ile dudak çerçevesi belirlenerek kalemin rengine uygun bir ruj uygulanmalıdır.

Porselen Makyaj Nedir ve Ne İşe Yarar?

Porselen makyaj, cilt makyajının pürüzsüz durması hedefi ile yapılan bir makyaj türüdür. Dolayısıyla porselen makyaj yapmak isteyen kişilerin hedefleri arasında öncelikli olarak cilt üzerinde bulunan tüm kusurları kapatmak yer almaktadır. Porselen makyaj yapımında ciltte yer alan sivilce, siyah nokta, cilt lekeleri gibi pek çok kusur kapatılır. Bu sayede cilt pürüzsüz bir görünüm kazanmış olur. Bu amaç için pek çok cilt makyajı ürünü vardır. Fondötenler, kapatıcılar, renk eşitleyiciler, kontur ürünleri, aydınlatıcılar bu makyaj ürünlerine birer örnektir.

Porselen makyaj genellikle özel günlerde ve gece makyajı olarak tercih edilir. Fakat günümüzde çeşitlenen makyaj malzemeleri ile, günlük makyajlarda da porselen görünümü hedeflenmektedir.

Porselen makyaj yöntemleri, cildin pürüzsüz gözükmesini ve makyajın uzun süre dayanmasını sağlamaktadırlar. Bu anlamda özel günlerde tercih edilen porselen makyaj uygulamaları, makyajın yüzde uzun süre durmasını sağlamaktadır. Düğün, nişan, mezuniyet, davet gibi zamanlarda porselen makyaj uygulamaları yapılmaktadır. Gün içerisinde makyajın tazelenmesine ihtiyaç duyulmayan ve terleme gibi durumlara dayanıklı olan bir makyaj türü olarak bilinmektedir.

Porselen Makyaj Nasıl Geçer

Porselen Makyaj Nasıl Geçer?

Porselen makyaj çıkar mı sorusuna cevap olarak, belirli yöntemler ile çıkarılabilmesinin mümkün olduğu verilmektedir. Günlük makyajlara göre daha dayanıklı olmaları ile bilinen porselen makyajlar da farklı yöntemler tercih etmeniz gerekebilir. Bu anlamda porselen makyajların çıkarılması da diğer makyajlara oranla daha zordur. Porselen makyajların çıkarılabilmesi adına pek çok makyaj temizleyici ürün geliştirilmiştir. Bu ürünler arasında makyaj temizleme suları, mendilleri, yağları ve jelleri bulunmaktadır.

Kişilerin cilt tiplerine uygun olan temizleyici ürünü uygulamaları ile porselen makyajlarını çıkarabildikleri görülmektedir. Porselen makyajda suya dayanıklı maskara gibi sabitleyici ürünlerin kullanıldığı bilindiğinden, bu ürünlerin temizlenmesinde yağlardan faydalanılmaktadır. Çift aşamalı bir temizliğin önerildiği porselen makyajda, yağ bazlı ürünler ile göz ve dudak makyajı arındırılabilmektedir. Yüz temizleme jelleri ile cilt makyajının da çıkarılmasının ardından, yüz bol su ile yıkanmalıdır.

Porselen Makyaj Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Porselen makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan biri, cildin makyaj öncesinde hazırlanmasıdır. Makyaj öncesi temizlenmeyen ve nemlendirilmeyen ciltte kusursuz bir görünümün oluşması zorlanmaktadır. Bu nedenle cildin temizlenmesi, nemlendirilmesi ve makyaj öncesi bazın uygulanması önerilmektedir.

Porselen makyaj uygulamalarının yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, ürün seçimleridir. Porselen makyaj, kusursuz bir cilt görünümü ve dayanıklılığı ile bilinmektedir. Bu anlamda porselen makyajın uygulanmasına kullanılan ürünlerin cilt bütünlüğünü sağlayabilen ürünler olmaları gerekmektedir. Cilt tonu ve tipi ile uyumlu ürünlerin kullanılması, ürünlerin cilt ile bütünleşmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda göz ve dudak makyajında kullanılan ürünlerin de akmaya ve bulaşmaya karşı dayanıklı olmaları önerilmektedir. Bu anlamda suya dayanıklı maskaraların ve kalıcı rujların tercih edildikleri görülmektedir.

Makyajın Zararları Nelerdir

Makyajın Zararları Nelerdir?

Porselen makyaj zararlı mı sorusuna cevap olarak, bazı durumlarda cilde zarar vermektedir. Çünkü porselen makyaj, çıkarılması zor olan makyaj türleri arasında yer almaktadır. Makyajın ciltten tam anlamı ile temizlenememesi, uzun vadede cilt problemlerinin oluşmasına neden olabilmektedir. Porselen makyajın temizlenmesinde çift aşamalı temizlik önerilmektedir. Makyajın yağ içerikli bir temizleyici ürün ile çıkarılması ardından da su bazlı bir ürünle temizlenmesi gerekmektedir. Bu sayede cildin makyajdan tamamı ile temizlenmesi ve nefes alması sağlanmaktadır. Çünkü porselen makyajın sürekli olarak yapılması da cildin hava almasını engellediğinden cilt problemlerine neden olacaktır.

Makyajın Faydaları Nelerdir?

Özellikle porselen makyajın faydaları arasında pek çok madde yer almaktadır. Bu maddeler arasında ilk sırada porselen makyajın uzun süre kalıcılık sağlaması bulunmaktadır. Porselen makyajda kullanılan ürünler ve teknikler, makyajın uzun süre ciltte kalmasını sağlamaktadırlar. Aynı zamanda makyaj uygulaması sonrasında sabitleyici ürünlerin kullanılması ile kalıcılık arttırılmaktadır.

Porselen makyaj nasıl yapılır sorusuna cevap olarak pek çok makyaj tekniği gösterilmektedir. Porselen makyaj uygulamasında kullanılan bu teknikler, makyajın ciltte kusursuz durmasını sağlamaktadırlar. Bu teknikler arasında; makyajın cilde hazırlanması ve cilde uyumlu ürünlerin kullanılması yer almaktadır. Aynı zamanda porselen makyaj yapımı için uygun kapatıcılıkta olan ürünlerin kullanılması ile cilt görünümünün kusursuz olması sağlana bilmektedir.

Porselen makyajın faydaları arasında, fotoğraf ve video çekimlerinde kullanılması da yer almaktadır. Porselen makyaj uygulamaları, fotoğraf ve videolarda cildin daha kusursuz gözükmesini sağlamaktadır. Bu nedenle kişilerin özel günlerinde yapacakları çekimlerde porselen makyaj tercih edilmektedir. Bu anlamda setlerde kullanılan makyaj çeşitleri arasında da porselen makyajın ilk sırada yer aldığı görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bacak İnceltme Kürleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde bacak inceltme kürleri, bacak inceltme kürleri nasıl yapılır ve bacak inceltme kürleri nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Önceki İçerikBacak İnceltme Kürleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sonraki İçerikMeyve Yiyerek Zayıflama Nasıl Yapılır?

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.