Polen Maskesi ile Kusursuz Bir Cilt

12
polen maskesi

Polen Maskesi ile Kusursuz Bir Cilt

Polenin sahip olduğu özellikleri özellikle cilt bakımı alanında bir mucize olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınların da erkeklerin de en fazla sorun yaşadığı durumlardan birisi; cilt yapısında lekelerin bulunması ve bozuk görünüme sahip olan bir ten yapısının yer almasıdır. Ciltte bu tarz bir durumun oluşmasının sebebi ise; genellikle eksik olan bir besleyenin bulunmasıdır. Polen ise cildinizdeki sorunlarla baş etme noktasında sizlere yardımcı olan bir maddedir. Polen yapısı gereği kanın atık maddelerden arındırılmasını sağlarken temizlemesine yardımcı olmaktadır. Cildinizde önemli değişimler gerçekleşmesi polen sayesinde meydana gelebilmektedir. Polen maskesi kullanımı ise cildinize polenin daha iyi emilmesini sağlarken polen sayesinde teninizin de kusursuz bir görünümü oluşmasına yardımcı olmaktadır.

polen maskesi nasıl yapılır

Polen Maskesi Nasıl Yapılır?

Elif Güveloğlu katıldığı en son programda polen maskesi tarifi vererek polen maskesinin ne olduğu ve nasıl kullanılabileceği evresinde detaylı bilgi paylaşımında bulundu. Polen maskesinin en büyük özelliği; cilt yenileme noktasında çok önemli bir yere sahip olmasıdır. Özellikle kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin poleni yumurta sarısıyla beraber kullanması kuru ciltlerde yenileme ve peeling görevinin görülmesini sağlamaktadır. Kuru ciltler bu şekilde nemlenebilmektedir. Polen maskesi için gerekli olan malzemeler ise şu şekildedir:

 • 1 tatlı kaşığı arı poleni
 • 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1 tane yumurta

Bu malzemelerin hepsini iyi bir şekilde karıştırdıktan sonra cildinize yedirmelisiniz. Malzemeleri cildinize yedirdikten 10 dakika sonra ise soyarak çıkarabilirsiniz.

Maskenin yapılmasının ve uygulanmasının çok kolay olması ise kullandığınız süre boyunca rahatlıkla hazırlayarak sadece 15 dakika içerisinde cildinizi yenileme imkanını sizlere sunmaktadır.

Karma ve Normal Ciltler İçin Polen Maskesi Kullanımı

Cilt yapınız normal ve karma diyebileceğimiz yapıda yer alıyorsa polen maskesinin kullanımı sırasında farklı bir yöntem izlemeniz gerekmektedir. Bu evrede polen maskesini kullanmak isteyen kişiler bir çay kaşığı balı, bir çay kaşığı poleni ve bir çay kaşığı limon suyunu karıştırması gerekmektedir. Karışımı cildinize iyi bir şekilde yedirerek en az yarım saat boyunca cildinizde bekletmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise yüzünüzü gül suyu ile silerek maden suyu ile de yıkamanız gerekmektedir. Polenin içerisinde toksik özelliğe sahip olan herhangi bir madde bulunmuyor. Yalnız bala alerjisi olan kişilerin bu maskeyi uygulamaması gerekir. Polen kullanarak maske yapacağınız sırada nasıl saklayacağınız da çok ciddi bir önem arz etmektedir. Poleni ağzı sıkı bir şekilde kavanozda buzdolabına koyarak saklamanız gerekir ve maksimum 3 ay içerisinde tüketmeniz gerekmektedir. Polen satın alacağınız sırada ise; açıkta satılan polenleri satın almaktan kaçınmanız gerekmektedir.

polenin cilde etkisi

Polenin Cilde Etkisi

Polenin neredeye her noktada etkileri bulunmaktadır. Fakat en büyük etkisinin cilt üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Sağlıklı ve parlak bir tene sahip olmak için sizlere belirtmiş olduğumuz polen maskelerini uygulayabileceğiniz gibi aynı zamanda iç beslenme adına her gün 1 çay kaşığı kadar polen tüketimi yoluna gidebilirsiniz. Üretilen bazı güzellik ürünlerinin öz yapısında da polen yer almaktadır. Polenle yapılmış olan güzellik maskelerini yüzüne ve boynuna uygulayan kadınların almış oldukları sonuçlardan ağırlıklı olarak memnun kaldığını görebiliyoruz. Yüzünüzün görünümünün taze, canlı ve pürüzsüz olmasını istediğiniz takdirde polenin sunmuş olduğu mucizevi etkiden faydalanabilirsiniz.

Poleni kullanım noktasında poleni güzellik maskelerine ekleme yoluna da gidebilirsiniz. Bu şekilde kullanımınız hem daha kolay olacak hem de polenin faydalarını net şekilde görebileceksiniz. Kuru cilde sahip olan kadınlar 1 çay kaşığı polen ile 1 tane taze yumurtanın sarısını iyi bir şekilde karıştırarak cildine uygulayabilir. Yarım saat kadar beklettikten sonra cildinizi ılık su ile yıkamalısınız. Bu şekilde kuru cilde sahip olan kişilerin de ciltleri daha parlak ve taze bir görünüme sahip olacaktır.

Saç Bakımında Polen Kullanımı

Polen cilt bakımında önem arz eden bir konuma sahip olduğu gibi bunun yanı sıra saç bakımında da çok önem arz eden bir özelliğe sahiptir. Polenin saça olan faydasını görmek isteyen kişiler kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra saçlarında meydana gelen farkı net olarak görebilmektedir. Polenin özellikle saçın kök bölümüne çok olumlu etkilerinin olduğunu görebiliyoruz. Polenin saçlarınızın dökülmesini durdurma özelliğine sahip olması ve zayıf saç tellerini güçlendirmesi bu noktada saçların daha canlı durmasını da sağlayacaktır. Polen sayesinde saç telleriniz daha güçlü ve canlı bir görünüme sahip olacaktır. Gün içerisinde yine 1 çay kaşığı polen yemeniz saçlarınızın yapısının daha iyi bir hal alması açısından sizlere yardımcı olacaktır.

Gözaltı Sorunlarına Polen ile Çözüm

Yüzünüzde belki de en fazla rahatsızlık duyduğunuz bölümlerin başında gözaltı sorunları yer alıyor olabilir. Gözaltında yer alan morarmalar ve renk koyulaşması gibi durumlar cildinizin görünümünü tamamen etkileme özelliğine sahip olan noktalar arasındadır. Gözaltı kremi arayışında olan kişiler bu noktada polenin kendilerine sunmuş olduğu avantajları değerlendirebilir. 1 çay kaşığı polen, bir damla kayısı yağı ve 1 damla buğday yapını karıştırarak kendinize doğal bir gözaltı kremi yapmış olabilirsiniz. Ek olarak bu karışıma E vitamini de eklerseniz göz çevresindeki kırışıklıklarla savaşma noktasında da önemli bir krem yapmış olursunuz.

polenin faydaları nelerdir

Polenin Faydaları Nelerdir?

Sizlere yazımızda polenin cilt ve güzellik noktasındaki sunmuş olduğu birçok fayda hakkında bilgi verdik. Aynı zamanda polen farklı noktalarda da son derece etkili ve sağlıklı olan bir besindir. Polenin faydaları genel anlamda şu şekildedir:

 • Polen yapısı gereği çok iyi bir antioksidandır. Bu yüzden vücudunuzun yenilenmesini sağlarken diri kalmasına da yardımcı olur.
 • Cildinizi kötü etkilerden koruma özelliğine sahip olacaktır. İçeriğinde aminoasit ve vitaminler yer aldığı için cildinizi koruyarak hücre yenilenmesine yardımcı olur.
 • Özellikle kalp ve damar sağlığı noktasında çok etkilidir. Kanın pıhtılaşması, kalp krizi ve inme gibi durumların minimum seviyeye gelmesine yardımcı olur.
 • Polen yapısı gereği sindirim sistemini koruma özelliğine de sahiptir. Arı poleni enzim kaynağı olarak çok gelişmiş bir kaynak olduğu için sindirim sisteminizin daha sağlıklı bir hal almasına yardımcı olacaktır.
 • Polenin özellikle enerji verme özelliğinin bulunması özellikle sporcular tarafından çok fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. Ek olarak doping ihtiyacı duyan kişiler de polen kullanarak bu ihtiyacını karşılayabilmektedir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi sırasında da arı poleni çok etkili olan besinler arasında yer almaktadır. Arı poleni antibiyotik özelliği de barındırdığından dolayı bağışıklık sisteminizi güçlendirerek mikropların vücudunuzdan uzak durmasını sağlayacaktır.
 • İshal sorunu yaşayan kişiler bu sorundan polen kullanarak kurtulabilmektedir. Yarım çay kaşığı polen tüketmeniz ishale iyi gelebileceği gibi aynı zamanda kısa sürede iyileşmeniz noktasında da sizlere yardımcı olur.
 • İştah sorunu yaşayan kişilerde de polenin son derece faydalı olduğunu görüyoruz. Polenin sahip olduğu iştah açma özelliği sayesinde iştahsızlık sorunu yaşayan kişiler bu problemden kurtulacaktır.
 • Prostatın önlenmesinde yardımcı olur. Bu yüzden prostat sorunu ile karşı karşıya kalan erkeklerde faydalı bir besin olduğunu görebilirsiniz. Ek olarak ileride prostat kanserine yakalanma ihtimalini de düşürmektedir.

Bir önceki yazımız olan Dudak Kenarı Çizgileri İçin Krem başlıklı makalemizde dudak kenarı çizgileri için krem, dudak kenarı için bitkisel çözümler ve dudak ve ağız kenarı çizgileri için çözümler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.