Günde Kaç Tel Saç Dökülmesi Normal

288
Günde Kaç Tel Saç Dökülmesi Normal

Her insanda doğal olarak saç dökülmesi yaşanmaktadır fakat günde kaç tel saç dökülmesi normal olarak algılanmalıdır. Var olan saç dökülmesinin normal olup olmadığını kararlaştırmadan önce saç dökülmesi kavramını iyicene incelemek gerekir.

Saç dökülmesi sorunu erkeklerin en çok karşılaştığı sıkıntılardan bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır. Aslına bakılacak olursa her saç dökülmesine şahit olduğumuz anda uzun süreli bir hastalık haline geldiğini algılıyor olmamız yapılan yanlışlardan biri olarak değerlendirilebilir. Zira saç tellerinin kendilerini yenileme noktasında günlük olarak bazı telleri kapsam dışına çıkardığını söylemek son derece mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

Gelelim sorumuz olan günde kaç tel saç dökülmesi normal sorusunda; Nitekim normal mevsimlerde günlük 50 ila 100, bahar aylarında ise 200’e kadar saç teli dökülmesi normal sayılan gelişmelerin başında gelmektedir. Saçlarınıza baktığınızda belirli açılmaların özellikle bahar aylarında olduğunu göreceksiniz. Özellikle bu noktada panik halinde çeşitli kozmetik ürünlerini deneme, şampuan değiştirme gibi bir tercih içerisinde bulunursanız kronik bir saç dökülme vakası ile karşılaşmanız da mümkün konumda yer alıyor. Bu sebeple saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız Saç Dökülmesine Ne iyi Gelir yazımızı bir okumanızı tavsiye ederiz.

Kaç Tel Döküldüğünü Test Edin

Saçların seyrekleşmesi noktasında erkeklerin belirli opsiyonları olsa da en mantıklı sürecin matematik olduğunu söylemek gerekiyor. Günlük olarak sayımını yapacağınız saç telleri aslında sizin böyle bir sorununuz olup olmadığı konusunda da emareleri barındıracaktır. Dolayısı ile basit bir test yöntemi ile saçlarınızın hangi oranda döküldüğünü algılamanız da kolaylaşacaktır.

Öncelikle bu test için saçlarınızın 2 gün boyunca yıkanmaması gerekiyor. Daha sonra elinizi saçınızın ön kısmından arkaya doğru aynı düzlem içerisinde götürün. Burada dökülmüş olan saçların elinize geldiğini göreceksiniz. Daha sonra bu işlemi beş defa tekrarlayınız. En son dökülen saçları beyaz bir kağıt peçete üzerinde toplamanız gerekmektedir. Eğer toplamda saydığınız saç adedi 15 veya üzerinde ise saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kaldığınızı anlayabilirsiniz. Kısa zaman içinde uygulanacak olan tedavi ile beraber bu problemi aşmanız tabi ki mümkündür.

Saç Neden Dökülür?

Saçların dökülmesinde belirli etmenlerin ön plana çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır. Nitekim genetik olabileceği gibi mevsim değişiklikleri, stresli hayat gibi faktörlerde saç dökülmesini tetikleyen ayrıntılardan bazılarıdır. Tabi ki bunlara ek olarak bazı hormonların düzen içerisinde olmaması da saçlarınızın dökülmesine sebep olmaktadır.

Bunun içindir ki saçlarınıza uygulayacağınız düzenli bakım ve kullanılan şampuanın kalitesi de saç dökülmesinin önüne geçebilecek kavramlardan birkaçı olarak söylenebilir. Saç dökülmesini sorun olarak algılama seviyenizi de yukarıda belirtmiş olduğumuz testi uygulayarak kendiniz belirleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En iyi Fondöten başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.