diş beyazlatma evde nasıl yapılır

437
evde en kolay ve etkili diş beyazlatma yöntemleri

Diş beyazlatma evde nasıl yapılır

Beyaz ve sağlıklı dişler herkesin hakkıdır. Dişler kişinin en önemli aksesuarıdır. Bu yüzden sağlıklı ve güzel görünen dişlere sahip olabilmek için insanlar farklı yollar denemektedir. Evde diş beyazlatma yöntemleri arasında doğal besinlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Evde uygulanan yöntemlerin çoğunda asit içeren maddeler bulunmakta ve diş minesine zarar vermektedir. Bu sebeple haftada en fazla 2 defa uygulanması, dişte hassasiyet yaşanıldığından da hemen bırakılması gerekir. Diş beyazlatma işleminde etkili olduğu bilinen karbonat, havuç, çilek, limon suyu gibi malzemeler ile dişler fırçalanarak dişlerin beyazlanması sağlanabilir. Ayrıca portakal ve muz gibi c vitamini içeren gıdalar da dişlerin beyazlatılmasına yardımcı olmaktadır.

evde diş beyazlatma yöntemi olan karbonat ve tuzu karıştmak

Karbonat ile Diş Beyazlatma Yöntemleri

Toplum arasında diş beyazlatmada en sık kullanılan ve prof. Dr. Maranki tarafından da tavsiye edilen yöntem karbonat ile diş beyazlatmadır. Bunun için bir bardağın içine 1 tatlı kaşığı karbonat ve az miktarda su konularak macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Not: Eğer daha etkili bir karışım istiyorsanız, içerisine 1/4 çay kaşığı himalaya tuzu (yoksa normal sofra tuzu da olur) ve su yerine 1/4 çay kaşığı elma sirkesi koyun.

Karbonat macun kıvamına geldiğinde diş fırçası yardımı ile karbonatla dişler fırçalanır. Bu işlem haftada 1 defa tekrarlanmalıdır. Bu yöntem en etkili yöntem olsa da diş minelerini aşındırdığı için dişlere çok zarar vermektedir.

 

C Vitamini İçeren Maddeler ile Diş Fırçalama

Dişleri beyazlatmak için kullanılan bir başka yöntemde C vitamini içeren meyveleri ezerek macun haline getirmek ve bu elde edilen macun ile dişlerin düzenli olarak fırçalanması işlemidir. Özellikle muz, portakal ve çilek gibi meyveler güzelce ezilip macun kıvamına getirilir. bu macuna diş fırçası ya da parmaklarınız yardımıyla fırçalama uygulayabilirsiniz.

 

evde diş beyazlatma için elma sirkesi ve tuzu karıştırın

Dişte oluşan sarı lekeler için Elma Sirkesi

Her derde deva olan elma sirkesinin bir başka faydası da diş minesi üzerinde oluşan sarı lekeleri temizlemesi. Diş fırçasını elma sirkesine batırarak direk dişlerinizi fırçalamaya başlayabilirsiniz. Etkisini arttırmak isterseniz bir miktar tuz da ekleyin.

Not: Bu yöntemlere tuz eklenmesinin bir sebebi de dişlere aşındırma yaparak beyazlatma sağlamaktadır. Her aşındırma işlemi dişlere zarar vermektedir.

 

Sofra Tuzu ile diş beyazlatma

Bunun dışında ağız sağlığının korunması ve dişlerin beyazlatılması amacı ile ara ara sofra tuzu tercih edilebilir. Sofra tuzu ile fırçalanan dişlerde aşındırma yolu ile kısa sürede beyazlama etkisi görülmektedir. Bunun dışında sofra tuzu ağız içindeki bakterileri öldürür ve ağız içindeki iltihabın ödemini azaltıcı etki gösterir.

Muz kabuğu ile diş beyazlatma

Dişleri fırçaladıktan sonra muz kabuğunun iç kısmı ile dişlerinize masaj yapar gibi ovalayın. Eğer muz kabuğundan çıkan parçalar dişleriniz arasına takılır ve rahatsız ederse su ile ağzınızı gargalayabilirsiniz.

 

Not: Yazımızın ilk paragrafında da belirttiğimiz gibi evde uygulanan beyazlatma yöntemlerinin neredeyse tamamında diş minesini aşındırarak zarar vermektedir. Unutulmaması gerekir ki en güzel görünen diş sağlıklı olan diştir. Bu sebeple evde diş beyazlatma yöntemlerini tavsiye etmemekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Max Factor Lasting Performance Fondöten incelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.