Yüzdeki Kılcal Damarlar İçin Krem

549
yüzdeki kılcal damarlar için krem

Yüzdeki Kılcal Damarlar İçin Krem Tavsiyeleri

Kimi insanların yüzlerinde hafif mavi ve kırmızı kılcal izler görülür. Bunun sebebi kılcal damarların genişleyip çatlaması sonucu oluşan kusurlu görüntüdür. Elbette dış görünüşün en önemli tamamlayıcısı olan yüzde bu tarz kusurlar kişiyi rahatsız eder ve bir şekilde bunu çözüme kavuşturmak ister. Yüz bölgesinde bu kılcal damar çatlaması en çok ;yanakların kemiksiz çökük bölgelerinde, yanaklardan çene kemiği üzerine düşen bölgede, burun sınırları ve burun kanatlarının olduğu kısımlarda görülmektedir. Kimisi fondöten tarzı makyaj ürünleri ile kapatma yoluna giderken, kimisi evde hazırladığı bitkisel maske vb. ürünler ile bu kusuru gidermeye çalışabilir. Elbette ki en doğru yöntem bir dermatoloğa görünmektir. Fakat hafif derecedeki vakalarda bazı estetik müdahaleler ve eczaneden alınabilecek yüzdeki kılcal damarlar için kremler de bu kusurun giderilmesinde yardımcı olabilmektedir.

Yüzdeki kılcal damarların olası sebepleri

1- Güneş Işınları
Direkt olarak yüze vuran güneş ışınları kılcal damarların genişleyip çatlamasına neden olabilmektedir. Her zaman güneşe çıkmadan güneş ışınlarının yoğunluğuna göre uygun faktörlü bir koruyucu ile yüzü güneşten korumak faydalı olacaktır.

2-Hastalıklara Bağlı Oluşan Durumlar
Çeşitli hastalıklar yüzde kılcal damarların çatlamasına sebebiyet verebilmektedir. Romatizma, diyabet, hipertiroid ve guatr gibi hastalıklar örnek sayılabilir.

3- Alkol Tüketimi
Alkol bilindiği üzere damarların genişlemesine neden olmaktadır. Zira alkol aldıktan sonra vücuda gelen ısınma hissiyatının da temel sebebi budur.  Genişleyen damarlardan hızlı bir şekilde ısı kaybedilir ve bu durum geçici olarak vücutta sıcaklık hissiyatı olarak algılanır. Bu genişleme yüzdeki kılcal damarlarda pekala çatlama şeklinde de neticelenebilir. Dolayısı ile her şeyde olduğu gibi alkol tüketiminde de aşırıya kaçmamak bu konuda bir önlem olarak alınabilir.

4- Fiziksel Müdahale
Yüz bölgesini tahriş edecek şekilde yapıan fiziksel müdahaleler o bölgedeki kılcal damarların zedelenmesine sebebiyet verebilir. Sert uygulanan kese veya tahriş edecek şekilde bilinçsiz malzemelerle yapılan peeling uygulamaları başlıca örnekler arasında gösterilebilir.

5- Hormonlar ve Doğuştan Gelen Kusurlar
Östrojen ve kortizol hormonları damarlarda çatlamaya sebebiyet verebilmektedir. Kişinin bir başka hastalığından dolayı uygulamak durumunda kaldığı çeşitli hormon tedavileri ya da vücudunda bu hormonlarda görülen artışlar birer sebep olarak değerlendirilebilir. Bir başka rastlanan durum ise doğuştan gelen kılcal damar belirginliğidir. Eğer kişi kendini bildiğinden beri sürekli bundan şikayetçi ise muhtemelen doğuştan gelen bir durum olabilir.

6- Sivilce ve Akne Oluşumları
Yüzde oluşan sivilceler ve akne kusurları damarlarda genişlemeye sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca tahriş olması veya dışarıdan bir müdahale sonucu sivilcelerin patlaması ve aknelerin derinleşmesi o bölgedeki damarların çatlamasına neden olabilir. Bu durumda yüzde kılcal damar belirginleşmesi kusuru gözlenebilir.

Yüzdeki Kılcal Damarlar İçin Krem Önerileri

Yukarıda sayılan faktörler değerlendirildiği vakit kişinin uzman bir dermatoloğa görünmesi sebebin net bir şekilde belirlenmesine yardımcı olacaktır. Fakat basit kusurlarda gerekli önlemler ve koruyucu tedbirler alınırsa yine aynı şekilde çözüm elde edilecektir. Lazer yöntemi ile kılcal damarlardan kurtulmak günümüzde uygulanan ve kabul gören yöntemlerden birisidir. Evde kişinin kendi hazırlayabileceği veya eczanelerden hazır alabileceği yüz maskeleri ile de netice almak mümkündür. Bu yazının konusu olan yüzdeki kılcal damarlar için krem de bir başka çözüm yöntemi olarak değerlendirilebilir.

  • LR krem,
  • Dermalogica gentle soothing booster,
  • Bioderma kılcal damar geçirici krem,
  • Ruboril krem,
  • Oksitin krem,
  • Üzüm çekirdeği ve aloe vera bazlı bu amaç için üretilmiş kremler bu kusurların giderilmesinde yardımcı olarak kullanılabilecek bazır krem çeşitleri arasında örnek gösterilebilirler.

Bir önceki yazımız olan En İyi BB Krem başlıklı makalemizde bb krem önerisi ve en iyi bb krem hakkında bilgiler verilmektedir.

Önceki İçerikSaç Dökülmesi Nasıl Önlenir
Sonraki İçerikGülben Ergenin Saç Modeli

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.