Saç Sırları ve Saç Bakımı ile İlgili Merak Edilenler

71
Saç Sırları

Saç Sırları ve Saç Bakımı ile İlgili Merak Edilenler

Dış görünüşün öneminin her geçen gün arttığı günümüz dünyasında siz de saçlarınıza gereken önemi vermelisiniz. Saçlarımız hem bakımlı hem de çekici gözükmemiz noktasında en önemli detaylardan biridir. Yıpranmış ve sönük saçlar yüzünden insanların bizim hakkımızda olumsuz yargılara sahip olmasına neden olabiliriz. Bu noktada, saçımıza gerekli bakım işlemlerini eksiksiz olarak uygulamalıyız. Yazımızda çok işinize yarayacak saç sırları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Saç bakımı yaparken aşağıdaki hususlara dikkat ettiğiniz takdirde kısa sürede parlak, canlı ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

İlk olarak, doğal yağların öneminden bahsetmeliyiz. Saç maskesi; bilhassa kış aylarında gerekli olur. Kış aylarının olumsuz hava koşullarına karşı önlem almak adına düzenli olarak saç maskesi uygulamalısınız. Yaz aylarında ise sizi farklı sorunlar bekliyor. Güneşin olumsuz etkileri başta olmak üzere deniz ve havuzun klorlu suyunun saçın nemini kaybetmesine sebep olması gibi etkenler yüzünden saçlarınız cansız ve bakımsız bir görünüm kazanabilir. Bu noktada, saçlarınızı güneşin zararlı ışınlarına karşı korumalısınız. Bir başka deyişle, denize veya havuza girmeden evvel zeytinyağı ve doğal yağlarla saçların yıpranmasının önüne geçmelisiniz.

Saç sırları ile ilgili saç kremi kullanmak gereklidir diyebiliriz. Saç kremleri sayesinde saçlarınızın yumuşacık olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, saçlarınızın birbirine dolanmasının önüne geçebilirsiniz. Bilhassa duş sırasında saçlarınızın yalnızca uç kısımlarına saç kremi uygulayabilirsiniz. Bu sayede, saç diplerinin kabarık, uçlarının ise düzgün bir görünüm elde etmesini sağlayabilirsiniz. Fakat, yapacağınız en mantıklı işlem tepeden başlayarak saç kremini eşit bir şekilde dağıtmak olmalıdır. Bu sayede, saçlarınızın daha orantılı bir şekle sahip olmasını sağlayacaksınız.

Saçlarınıza düzenli maske uygulamanız da son derece önemli bir noktadır. Bu noktada, maske konusunda önünüzde çok sayıda seçeneğin olduğunu söylemeliyiz. İstediğiniz takdirde mutfağınızda her zaman bulunan malzemeler ile maske hazırlayabilirsiniz. Buna ek olarak, şifalı sebzeler ile de maske yapmanız mümkün. Zeytinyağı maskesi başta olmak üzere yumurta maskesi, kil maskesi, turp suyu maskesi gibi çeşitli alternatifleriniz bulunuyor. Dilerseniz Jelatin Maskesi Suna Dumankaya adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Saç Sırları ile İlgili Yapılan Yanlışlar

Saç Sırları ile İlgili Yapılan Yanlışlar

Saç bakımı için doğru zannedip yaptığımız pek çok yanlış vardır. Örneğin saçlarınızı sık sık yıkamanız düşündüğünüz kadar yararı değildir. Çünkü, sürekli yıkanan saçların doğal nemini kaybettiğini ifade edebiliriz. Buna ek olarak, saç dibindeki doğal yağın birtakım faydaları bulunur. Bu yağ sayesinde saçlarınız sağlıklı bir şekilde uzayacaktır. Bu yüzden, saçlarınızı devamlı olarak yıkamaktan kaçınmalısınız.

Bir diğer yapılan yanlış ise saçlarınızı ne şekilde taradığınız ile ilgili. Saçlarınızı kuru iken taramanız son derece yanlış olacaktır. Buna ek olarak, saçlarınızı tararken geniş aralıklı taraklardan faydalanmalısınız. Saç fırçaları ve sık dişli tarakların saçlarınıza zarar vereceğini ifade etmeliyiz. Birçok kişinin şikayet ettiği bir husus olan saçların kırılmasının sebebi tarama işleminde kullanılan taraklardır.

Saç sırları ile ilgili dikkat etmeniz gereken bir husus daha var. Saçlarınızın hava almasına izin vermelisiniz. Bu sebepten dolayı kadınların sorun yaşamasına daha sık rastlanır. Saçlarını devamlı olarak aynı modelde toplayan bir kadının saçlarında bir süre sonra kırılmalar meydana gelir. Bu noktada, siz de bu sorundan muzdaripseniz saç modelinizi değiştirmelisiniz. Hatta, zaman zaman saçlarınızı açık bırakıp hava almalarını sağlamalısınız. Bu hususa dikkat ettiğiniz takdirde saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzadığını fark edeceksiniz.

Yağlı Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Yağlı Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Yağlı saçlara sahip olmak başlı başına bir problemdir. Fizyolojik ve çevresel etkenlere bağlı olarak saçların yağlanmasına rastlarız. İnsanların günlük hayatını olumsuz etkileyen yağlı saçlar için bakım yapmanız şart. Hatta, diğer saç tiplerine kıyasla bakım için daha çok çaba sarf etmelisiniz.

Saçlarınızın yağlanmasını istemiyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri kesinlikle dikkate almalısınız.

 • Her şeyden önce, fast food ağırlıklı olarak beslenmemelisiniz.
 • Düzleştirici, maşa veya saç kurutma makinesi gibi cihazları gerekmedikçe kullanmamalısınız.
 • Saçınıza uygun bir şampuan tercih etmelisiniz. Saç kremini yalnızca saç uçlarınıza uygulamalısınız. Ayrıca, köpük, jöle veya saç spreyi gibi şekillendirici ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız.
 • Gün içerisinde saçlarınızla oynamamalısınız. Ayrıca, saçlarınızı taramamaya çalışmalısınız.
 • Banyo yaparken ılık su tercih etmelisiniz.
 • Şapka veya bere takmaktan kaçınmalısınız.
 • Şampuanı saç diplerinize masaj yaparak uygulamalısınız.
 • Duş alırken saçlarınızı iyi bir şekilde durulamalısınız. Saçınızda şampuan veya krem artığı kalmadığından emin olmalısınız.
 • Son olarak, saçlarınızı ortalama iki günde bir yıkamalısınız. Hatta, her gün yıkamanız doğru bir tercih olabilir.

Yağlı saçlar için aşağıdaki saç bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

 • Mizon Moroccan Treatment Shampoo: Yağlı saçlarınız varsa bu şampuanı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. İçeriğinde bulunan argan yağı, aloe vera yaprağı ekstresi ve lavanta ile saç derinizi yatıştıracak bir üründür. Ayrıca, ince telli ve zarar görmüş saçlarınız için de en iyi bakımı bu şampuan sunacaktır. Bir başka deyişle, saçlarınızın güçlenmesine yardımcı olacak bir şampuandır. BHA içermesinin yanı sıra köpüklü formülüyle de yağlı saçların en büyük düşmanı olan yağ dengesini düzenleyecektir. Saç derisini ölü deri hücrelerinden arındırma konusunda işe yarayacak bir şampuan olduğunu söylemeliyiz.
 • Aromatica Lemongrass Volumizing Treatment Conditioner: Yağlı saçlar için en iyi saç kremi olduğunu söylemeliyiz. İçeriğinde bulunan limon otu, ısırgan otu ve moringa yağı ile saçlarınızın nem dengesini korur. Buna ek olarak, saçınızın elastikiyetini arttırır. Son olarak, saçınızı besleyeceğini ve nemlendireceğini söylemeliyiz.

Kuru Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kuru Saçlar İçin Bakım Önerileri

Yağlı saçlar kadar kuru saçların da önemli bir sorun olduğunu söylemeliyiz. Kuru saçların hem cansız ve mat görünmesi hem de kırılmaya müsait olması ciddi sorunlar yaratır. Bu noktada, saç bakım ürünlerini kullanabileceğiniz gibi evde kendi başınıza yapabileceğiniz maskeler ile de kuru saç sorununa çözüm bulabilirsiniz.

 • İlk olarak, yumurtalı maske tarifi ile başlamalıyız. Bir yumurtanın sarısı ile iki yemek kaşığı zeytinyağını karıştırmalısınız. Krem kıvamında bir karışım elde edeceksiniz. Bu karışımı saç diplerinizden saç uçlarına kadar uygulamalısınız. Saçlarınıza masaj yaparak uygulamanız son derece önemlidir. Karışımın saçlarınızda yaklaşık yirmi dakika kalmasına dikkat etmelisiniz. Sürenin tamamlanmasının ardından saçlarınızı yıkamalısınız.
 • Kuru saçlardan şikayet ediyorsanız bal maskesini denemeye ne dersiniz? Bir su bardağı sütün içerisine iki çay kaşığı bal koymalısınız. Bu iki malzemeyi karıştırdıktan sonra tüm saçınıza sürmeli ve beklemeye geçmelisiniz. Yarım saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı temizleyebilirsiniz.
 • Bu iki maskenin dışında kuru saçlar için özel olarak üretilmiş şampuanları da kullanabilirsiniz. Bu tür şampuanların PH değerinin kuru saçlar için ideal olduğunu söylemeliyiz.
 • Kuru saçlara sahipseniz her gün olmasa bile gün aşırı saçlarınızı yıkamalısınız. Saç köklerinizde bulunan yağların saçlarınızın nemlenmesini sağlayacağını ifade etmeliyiz. Saçlarınızı çok sık yıkadığınız takdirde bu yağdan mahrum kalırsınız.
 • Saçlarınızı yıkarken yumuşak hareketler sergilemelisiniz. Şampuanı parmak uçlarınız ile masaj yaparak uygulamalısınız.
 • Daha önce de söylediğimiz gibi ısı ile şekillendirme yapan aletlerden uzak durmalısınız. Çünkü, bu tür aletlerin zaten kuru olan saçlarınızı daha da kurutacağını söylemeliyiz. Bilhassa yüksek ısı veren fön makinelerinden kaçınmalısınız. Buna ek olarak, duş yaparken dahi ılık su tercihiniz olmalı!
 • Yağlı saçlar için geçerli olduğu gibi kuru saçlar için de jöle, köpük ve sprey gibi saç şekillendiricilerden uzak durmalısınız. Evde saç maskesi yaptığınız takdirde en iyi sonucu alacağınız noktasında herhangi bir şüpheniz olmamalı!

Bir önceki yazımız olan En İyi Kepek Şampuanı başlıklı makalemizde en iyi kepek şampuanı hakkında bilgiler verilmektedir.

Önceki İçerikEn İyi Kepek Şampuanı
Sonraki İçerikEn İyi Zayıflama Çayı

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.