Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

427
saç dökülmesi nasıl önlenir

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Beslenme ve saç bakım alışkanlıkları, genetik, hastalık geçmişi, kişinin hormonal durumu ve kullanılan ilaçlar gibi faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesi, kadın ve erkeklerde ciddi psikolojik problemleri beraberinde getirmektedir. Fakat doğru yöntemlerle bu dökülmeyi önlemek mümkün olabilmektedir. Saçların kendine ait bir yaşam döngüsü vardır. Bu döngü büyüme, geçiş ve dinlenme olarak nitelendirilmektedir.  Ortalama bir saçın yaşam süresi 3.5 ile 5 yıl arasındadır. Dinlenme döneminde dökülmeye başlayan saçlar yeni bir büyüme dönemiyle tekrar çıkmaya başlamaktadır.

Günde Kaç Adet Saç Dökülmesi Normaldir?

Günlük 50 ile 100 tel arası saçın dökülmesi normal döngüde olağandır. Bu miktarın üzeri aşırı saç dökülmesi olarak belirtilir. Sağlıklı bir insanda bu saç döngüsü 10-15 kere tekrarlanır.

Sağlıksız saçlarda ise bu 3.5-5 yıllık saç yaşam döngüsü 3-6 ay arasına kadar düşmektedir. Bu durumda 50-60 yıllık saç ömrü 5-10 yıla kadar düşmekte ve kıl kökleri artık saç üretemez hale gelmektedir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Erkeklerin %95’i ve kadınların %40’ında görülen genetik saç dökülmesi en sık rastlanan saç dökülmesi çeşididir. Erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinir. Ergenliğin bitmesi ile başlayan bu dökülmede saç parlaklığını yitirmeye, matlaşmaya ve cılızlaşıp incelmeye başlar. Bu dökülmede erkeklerde saç alın çizgisinden tepeye doğru dökülmeye başlar ve tepe kısmında da dökülme bölgesel olarak yoğunlaşır. Ense ve şakak bölgelerindeki kıl kökleri genetik  dökülmeye daha dirençli olduğu için buralarda pek gözlenmez. Kadınlarda ise  orta saç çizgisinden sağa ve sola doğru görülür. Erkek tipi saç dökülmesinin başrol oyuncusu DHT hormonudur. Açılımı dihidrotestosteron olan bu hormonu baskılayıcı ilaçlar ile bu tip dökülmeden kurtulmak bir nebze mümkün olabilmektedir. Peki bu DHT yi baskılayan ilaçların başlıcaları nelerdir?

DHT Baskılayarak Saç Dökülmesini Engelleyen İlaçlar

Finastreid: Prostat tedavisine yönelik geliştirilen bu ilacın saç dökülmesini önlediği de görülünce proscar ve propecia markaları adı altında saç ilacı şeklinde de pazarlanmıştır.Cinsel isteksizlik ve jinekomasti gibi ciddi yan etkileri bulunıur.

Minoxidil : Yüksek tansiyon için üretilen bir ilaçken yine tesadüfen saç dökülmesini önlediği farkedilmiştir. Erkekler için %5 kadınlar için %2 minoxidil içeren ilaçlar oldukça etkilidir. Kıl köklerine kan taşıyan damarları genişletip kıl köklerini uyardığı için bu tip bir etkiye sahip olduğu düşünülüyor.

Procapil:  Bu ürün yalnızca saç dökülmesine yönelik geliştirilmiştir. Bilinen bir yan etkisi yoktur. %3 erkekler için %2 kadınlar için procapil içeriği dökülmeyi önleyici tedavide yeterlidir.

Saç üretemeyen kıl kökünün herhangi bir ilaç veya takviye ile saç üretmesi mümkün değildir. Bu durumda nihai çözüm saç ekimi olmaktadır. Ayrıca E vitamini, biyotin, çinko ve demir içeriği içeren besinler ile sarımsak ve biberiyenin de saçlarımızı doğal yoldan korumak ve güçlendirmek için diyetimizde sürekli olması gerektiğini de unutmamak lazımdır. Doğal yöntemler ile saç dökülmesini engellemek istiyorsanız saç dökülmesine ne iyi gelir yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Aloe Vera Sivilce İçin Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde Aloe Vera Sivilce İçin Nasıl Kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Değerlendirme
sağlık
Önceki İçerikAloe Vera Sivilce İçin Nasıl Kullanılır?
Sonraki İçerikYüzdeki Kılcal Damarlar İçin Krem
Saç Dökülmesi Neden Olur? Beslenme ve saç bakım alışkanlıkları, genetik, hastalık geçmişi, kişinin hormonal durumu ve kullanılan ilaçlar gibi faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesi, kadın ve erkeklerde ciddi psikolojik problemleri beraberinde getirmektedir. Fakat doğru yöntemlerle bu dökülmeyi önlemek mümkün olabilmektedir. Saçların kendine ait...sac-dokulmesi-nasil-onlenir

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.