Saç Beyazlamasını Önleyen Şampuan

427
saç beyazlamasını önleyen şampuan

Saç Beyazlamasını Önleyen Şampuan Ve Saç Bakım Ürünleri

 Saçlar dış görünüşümüzün en önemli tamamlayıcısıdır. Sağlıklı ve gür saçlar herkesin hayalini kurduğu bir şeydir. Peki bunun için neler yapmak gereklidir? Öncelikle saçın yapısının bilinmesinde fayda vardır.

Saçın Yapısı

 Saçlar kıl köklerinden uzayan teller şeklinde başın şakaklardan ense bölgesine kadar olan kısımları kaplar. Kişi genetiğine göre seyrek, sık, ince telli, kalın telli, kıvırcık, dalgalı, düz, sarı, kumral, siyah şeklinde çeşitli varyasyonlara ayrılmaktadır. Yapısında keratin, melanin ve yağ asitleri bulunur. Sağlıklı bir insan saçı ayda yaklaşık 10 mm uzamaktadır. 5 ile 10 sene arasında bir ömrü olup yerini döküldükten sonra yeni saç tellerine bırakır. Burada dikkatimizi çeken kısım melanin pigmentidir. Melanin vücutta renk pigmenti olarak bilinir. Deriye doğal rengini veren de saça doğal rengini veren de melanin pigmentidir.

Bazı durumlarda kişide melanin pigmenti doğuştan gelişmeyebilir. Bu rahatsızlık albinizim olarak adlandırılır. Albino bireylerde renksiz (beyaz) saç ve vücut kılları bulunur ayrıca derileri çok açık olduğu için güneşe karşı da korumasızdır. Sağlıklı bir insanda ise saçlarda yoğun melanin pigmentinden dolayı saçın doğal rengi ortaya çıkar. Sarının çeşitli tonlarından koyu siyaha kadar uzanan bu skalada kişinin genetik faktörüne göre saç rengi oluşur. Fakat saçlarda melanin pigmentini bir arada tutan sıvı yapı ortadan kaybolduğu durumda saçlarda beyazlama görülür.

 

Saç Beyazlaması Ve Alınabilecek Önlemler

 Kişide yaşlanmaya bağlı olarak bu saç tellerindeki melanini bir arada tutan sıvı miktarında azalma meydana gelir. Böylece saçlarda beyazlama başlar. Elbette yaşlanma haricinde bazı spesifik durumlar da saç beyazlaması erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Bu durumda çeşitli koruyucu veya kapatıcı önlemlere başvurulabilir.

Saç boyatma geçici de olsa en çok tercih edilen yöntemdir. Fakat piyasada bulunan bazı şampuan ve losyonlar da bu melaninin saçlarda tutulmasını sağlayabilmektedir. Peki saç beyazlamasını önleyen şampuan ve saç bakım ürünlerinin başlıcaları nelerdir?

Saç Beyazlamasını Önleyen Şampuan Hangileri

 

moliva saç beyeazlamasını önleyicisi

Moliva Grey Away

Saçtaki doğal melanini tutmayı amaçlayan bu ürünün şampuan ve losyon şeklinde ürünleri mevcuttur. Birlikte kullanılması tavsiye edilir. Saç doğal rengine kavuşana kadar normal şampuan yerine kullanılır ve istenilen tona ulaştıktan sonra haftada 2 kere kullanılması yeterlidir.

Ozoderm Grey Hair

 Bu ürün de doğal saç rengine kavuşulmasında yardımcı bir üründür. Losyon ve şampuan halinde satışı mevcuttur. En iyi sonuç için iki ürünün birlikte kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu ürünün başka saç için faydaları da bulunmaktadır. Saça parlaklık ve canlılık kazandırıp kepeğe karşı da önlem almaktadır. Standart şampuan gibi kullanılabilmektedir.

keramine saç beyeazlamasını önler

Keramine H Stop Grey

 Bu ürün diğer iki ürünün aksine yalnızca losyon formundadır. Saçlara yıkamadan sonra tatbik edilerek uygulanır. Saçın doğal saç rengine kavuşmasına yardımcı ürünlerden birisidir.

Yukarıda bahsedilen ürünler melanin kaybına bağlı saç beyazlamasını geciktirecek ve saçın eski rengine kavuşmasını sağlayacak saç beyazlamasını önleyen şampuan ve losyonlardır. Siz de beyazlama derdinden muzdarip iseniz yukarıda tavsiye edilen ürünleri deneyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bebek Şampuanı Tavsiye başlıklı makalemizde Bebek Şampuanı Tavsiye hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.