Mandalina Kabuğunun Cilde Faydaları Saymakla Bitmiyor!

12
Mandalina Kabuğunun Cilde Faydaları

Mandalina Kabuğunun Cilde Faydaları Nedir?

Mandalina kabuğunun cilde faydaları bilinmekte ve kullanılmaktadır. Kış aylarının en sevilen meyvelerindendir. Ayrıca kış mevsimi meyveleri denilince akla gelen ilk meyvelerdendir. Yüksek C vitamini içermesi ile vücuda oldukça yararlı etkileri bulunan mandalinanın kabuğunun da etkileri oldukça yüksektir. Cilde çok çeşitli açılardan yüksek yarar sağlar. Mandalina kabuklarını asla birer çöp olarak düşünmeyin.

Mandalina kabuğu bir cilt bakım ürünü olarak kullanılabilmektedir. Çünkü mandalina kabuğunun cilde faydaları çok çeşitlidir. Lezzetli bir meyve olan mandalinanın kabuğu iltihap kurutucu görevi görür. Dolayısıyla vücutta oluşan iltihapları gidermesi ile bilinen mandalina kabuğu ile nemlendirici maskeler yapmak oldukça kolay. Mandalina sadece C vitamini yönünden değil demir yönünden de oldukça zengin olan bir meyvedir. Bu nedenle uykusuzluğa oldukça iyi gelmektedir. Diğer etkileri ise;

  • Cildi ölü derilerden kurtarmak,
  • Gözenekleri temizlemek,
  • Selilütleri yok etmektir.

Bu yüzden birçok kişi mandalina kabuğunu sıklıkla bakım ürünü olarak kullanır. Dahası ciltte oluşan tahrişleri gideriyor, kan akışını hızlandırarak sağlıklı bir görünüm elde edilmesine yardımcı oluyor.

Mandalina Kabuğunun Cilde Faydaları Neler

Mandalina Kabuğunun Cilde Faydaları Neler?

Mandalina kabuğunun faydaları oldukça çeşitlidir. Vitamin deposu bir meyve olması itibariyle hem cilde hem de vücuda oldukça yararlı etkileri vardır. Bir besin kaynağı olarak mandalina cildi içeriden beslemektedir. Uzmanlar günde iki adet tüketilmesi gerektiği söylemekteler. Çünkü vücuttaki suyu çoğaltarak sağlıklı, parlak bir görünüm elde etmenize olanak tanıyor.

Mandalina ile çok çeşitli maskeler oluşturulabiliyor. Bu maskelerle birlikte cildin ihtiyacı olabilecek nem ve parlaklık kazanacaksınız. Ham olarak cilde uygulandığında cildi yumuşatıcı etkileri gözlemlenmektedir. Ayrıca dokuların sağlığını korur. Kan dolaşımını hızlandırarak cildin olduğundan çok daha parlak ve sağlıklı bir görünüm elde etmesine olanak tanır. Diğer taraftan kabuğundan gelen antioksidanlar meyvenin kendisinden çok daha güçlüdür. Bu nedenle kabuğunun çok daha etkili olduğu söylenebilmektedir. Sağladığı yararlar nedeniyle mandalina kabuğunu ciltte kullanmak oldukça yararlı olacaktır.

Aynı zamanda mandalina kabuğu ile çaylar oluşturulmaktadır. Kabukla hazırlanan bu çaylar cilde içten yarar sağlamaktadır. Mandalina kabuğu çayının cilde etkilerinin yanında kolesterol seviyesini düzenleme etkileri bulunmaktadır. Vücut sağlığı için de oldukça yararlı bir çaydır. Kötü kolesterolü azaltıcı etkileri ile uzmanlar tarafından sıklıkla önerilmektedir. Bu çaylar özellikle iç organların sağlığı için sıklıkla önerilir. Vücut sağlığını koruma açısından oldukça etkin bir çay olarak tüketicilerinin karşısına çıkar.

Mandalina Kabuğu Ciltte Ne İşe Yarar?

Doğal ürünlerin cilde olan faydaları çoğu kozmetik ürünlerden çok daha fazladır. Doğal ürünlerle yapılan cilt bakımları çok yararlı olmasının yanında yan etkileri görülmez. Mandalina kabuğunu cilt için kullanmak da doğal ürünlerle yapılan bakım türlerindendir. Hava kirlilikleri, günlük yaşamın stresi, yaşlanma ile çok çeşitli cilt problemleri, kullanılan kozmetik ürünler nedeniyle oluşan gözenek tıkanıklığı gibi çok çeşitli problemlerden mandalina kabuğu ile birlikte kurtulmak mümkündür. Mandalina kabuğu ile oluşturulan maskeler, nemlendiriciler cilt için oldukça yararlıdır.

Mandalina kabuğu özellikle sivilce ve kırışıklık gibi problemlerin giderilmesi için önerilmektedir. Bu iki problem hemen hemen herkesin ortak problemleri arasında yer alabilmektedir. Bu tip problemlerden mandalina kabuğu gibi oldukça doğal yöntemlerle kurtulmak mümkün. Mandalina kabuğu ile oluşturulan kürlerin yüze sürülmesi ile kişiler kısa süreler sonrasında problemlerinden kökten kurtulabilirler. Sivilceleri kurutucu etkileri ile uzun süreli kullanımlarda sivilceleri tamamen yok edebilir. Makyaj ve kirli havalar nedeniyle oluşan sivilceler kısa süreler içerisinde kuruyup yok olmaktadır.

Ciltteki renk eşitsizliklerini büyük oranda gidermesi ile bilinen mandalina kabuğu ölü hücreleri de yok eder. Kolejen üretimini destekleyen içerikleri ile kırışıklık önleyici olarak kullanılabilir. Hücre yenilenmesini, kan akışını hızlandırarak yaşlanma karşıtı doğal bir ürün olarak kullanılabilir. Cildin çok daha genç ve güzel görünmesi için yararlı etkileri bulunmaktadır. Ciltte çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilen kesik ve yara izlerini hızlı bir şekilde tedavi eder. Yapacağınız maskeleri haftada bir kez kullanın ve yararlı etkilerini göreceksiniz.

Mandalina Kabuğu Cilt İçin Nasıl Kullanılır

Mandalina Kabuğu Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

Mandalina kabuğunun kullanımı çok çeşitlidir. Kimileri birer maske yapıp yüzüne uygulamayı tercih ediyor, kimileri ise kabuğu ile bir çay yaparak cildine içten etki etmesini istiyor. Cildi canlandırmak ve cilde parlaklık vermek için bal ile birlikte oluşturulan maskeler kullanılmaktadır. Mandalinanın hem kabuğu hem de suyu ile çeşitli maskeler oluşturulabilir.

Cildi Canlandıran Mandalina Kabuğu Maskesi

Gerekli olan malzemeler: mandalina, 1 çay kaşığı bal. Sadece bu iki malzeme ile birlikte oluşturulan maskeler cildin canlanmasını, kan akışının hızlanmasını ve ihtiyaç duyulan parlaklığın elde edilmesini sağlamaktadır. Mandalina soyulduktan sonra kabukları ile bir blenderdan geçirilir. Ardından üzerine bal eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışımı boyun ve yüz bölgelerine masaj yaparak yaymak gerekmektedir. Peeling etkisi vermesi sayesinde ciltte yer alan ölü hücrelerden cilt arındırılır. Bu maska haftada iki kez uygulanabilir. Düzenli bir şekilde uygulanan bu maske ile kişiler yararlı etkilerini çok geçmeden gözlemleyebilecektir. Kısa süreler içerisinde gözle görülecek yararlı etkileri bulunmaktadır.

Sivilceleri Temizleyen Mandalina Kabuğu Maskesi

Sivilceleri Temizleyen Mandalina Kabuğu Maskesi

Gerekli olan malzemeler: 1 tatlı kaşığı portakal kabuğu maskesi, 1 tatlı kaşığı mandalina kabuğu rendesi, 2 tatlı kaşığı bal. Tüm bu malzemeler bir kase içerisinde iyi bir şekilde özdeşleşene kadar karıştırılır. Ardından oluşan karışım hem yüze hem de boyun bölgesine sürülmektedir. Portakal ve mandalina kabukları ciltte var olan ölü derileri giderir ve iltihapları kurutur. İltihapları kurutucu etkileri ile sivilceler içinde oldukça yararlıdır.

Sivilceli bölgelere uygulandığında hızlı bir şekilde sivilceleri kurutmaktadır. Aynı zamanda içeriğinde yer alan yararlı özellikleri ile lekelenmelere ve izlere de oldukça iyi gelmektedir. Mandalina kabuğu ile güneş lekeleri, kesik ve yara izleri gibi çok çeşitli izler giderilebilmektedir. Cildi oldukça sağlıklı ve parlak gösteren bu maska haftada iki kez kullanılabilir. Maskenin ciltte 15-20 dakika kadar bekletilmesi yeterli olacaktır. Makyaj ve kötü hava koşullarından etkilenen cildin eski nemine ve parlaklığına geri dönmesine yardımcı olur.

Mandalina Kabuğunu Cilt İçin Kullanırken Nelere Dikkat Edilir?

Mandalina kabuğu kullanımı öncesinde kişilerin dikkat etmeleri gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bunlardan ilki kişilerin mandalinaya karşı herhangi bir alerjilerinin olup olmadığıdır. Kişiler daha önce herhangi bir alerji tespit etmişlerse kullanmamaları çok daha yararlı olacaktır. Her ne olursa olsun kişilerin mandalina kabuğu ile oluşturulan herhangi bir maskeyi kullanmadan önce doktora danışmaları gerekmektedir. Doktor tavsiyesine göre yer alan maske tariflerini deneyebilir, yararlı etkilerine sahip olabilirler.

Oldukça hassas ciltlere sahip olan kişilerin mandalina kabuğu kullanması zararlı olabilir. Bazı cilt tipleri oldukça hassas olabiliyor. Kimi mandalinalar asidik özelliklere sahip olduğu için bazı hassas ciltleri tahriş edebilecektir. Bu da kızarıklara neden olabilir. Bu durumda mandalina kabuğu maskeleri kişiler için acı verici bir hale gelebilir. Bu tip tarifleri uygulamadan önce kişilerin kendi cilt tipleri hakkında fikir sahibi olmaları en iyisi olacaktır. Dolayısıyla kendi cildinizin ihtiyaçlarına yönelik olarak bakımlar gerçekleştirin.

Bir önceki yazımız olan Tuz ile Saç Düzleştirme Püf Noktaları Nelerdir? başlıklı makalemizde tuz ile saç düzleştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Önceki İçerikTuz ile Saç Düzleştirme Püf Noktaları Nelerdir?
Sonraki İçerikEn Etkili Diyet Tarifi ile Sağlıklı Kilo Verin

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.