Kulak Deliği Kapatma İçin Doğal Yöntemler

41
kulak deliği kapatma

Kulak Deliği Kapatma

Kulak deliği kapatma, özellikle kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Kulak deliği sarkması ya da fazla kulak deliği açtırma gibi nedenlerden ötürü bazı kadınlar kulak deliklerini kapatmak istemektedirler. Ancak bu durum kulak deliği açtırmak kadar hızlı bir süreç değildir. Küçük operasyonlar ile birlikte açtırılmış olan kulak delikleri kapatılabilmektedir. Fakat işlem sırasında dikiş olmaktadır. Yapılan lokal anestezi ile birlikte dikiş atılmakta ve yarım saat süren işlem sonrasında kişiler dinlenmek üzere evlerine gönderilmektedir. Operasyondan sonra antibiyotik kullanma ihtimali de bulunmaktadır. Kulak deliklerinin birden fazla açtırılması ile birlikte bakımlarının da yeteri kadar yapılması gerekmektedir. Ağır ve sarkmaya neden olabilecek küpelerden uzak durulmalı ve alerji gibi durumlara karşı dikkatli olunmalıdır.

Kulak Deliği Nasıl Kapatılır?

Kulak deliği kapatma işlevi altında bazı ürünler satışa sunulmaktadır. Bunlardan bazıları kalıcı çözüm sunmasa da görüntü olarak kişileri rahatlatacak türden ürünlerdir. Şeffaf pedler şeklinde satışa sunulan ürünler kulak memesinin ön ya da arka kısmına yapışarak; küpelerin aşağıya doğru uyguladığı basıncı azaltarak kulakların sarkmasını önlemeyi ve kulaklara estetik bir görünüm kazandırmayı vadetmektedir. Bu ürünler kulak deliğini kapatmaz fakat estetik açıdan sizlere anlık bir çözüm sunar.

Plastik Cerrahi ile Kulak Deliği Kapatma

Plastik Cerrahi ile Kulak Deliği Kapatma

Kulak deliği kapatma, kendiliğinden kapanmadığı durumlarda ve deliğinde takılan küpelerden ötürü oldukça genişlediği, bununla beraber estetik açıdan hoş görünmediği durumlarda plastik cerrahın atacağı bir dikiş ile düzeltilebilmektedir. Kapanmayan ve sarkmış bir kulak deliğiniz var ve estetik açıdan da sizi mutsuz ediyor ise, yakın zamanda bir cerrah ile görüşerek durumu anlatabilirsiniz. Bunun sonucunda yaptırmış olduğunuz küçük bir operasyon ile istediğiniz sonuca kısa sürede ulaşabilirsiniz. Büyük küpeler takılması sonucu sarkmış kulak delikleri daha ileri boyutlarda yırtılmaya kadar gidebilmektedir. Bu gibi durumlarda kullanılan küpelerin ağırlığına dikkat edilmeli ve kulak deliklerinin sarkmamasına özen gösterilmelidir. Yalnız doktorunuzu çok dikkatli seçmelisiniz aksi takdirde istenmeyen dikiş izlerine sahip olabilirsiniz.

Kulak Deliği Kapatma Nedenleri

Kulak deliği kapatma nedenleri arasında sarkan kulak memesi sorunu da yer almaktadır. Özellikle kadınların uzun yıllar boyunca ağır ve sallanan küpeler takması sonucu kulak memelerinde sarkma gözlemlenmektedir. Buna bağlı olarak şikayetler gelişmektedir. Lokal anestezi altında kulak kısmı bölgesel uyuşturularak bu duruma müdahale edilebilmektedir. Yaklaşık olarak yarım saat süren ameliyat sonucunda kişiler istedikleri görüntüye kavuşmaktadırlar. Yarım saat süren ameliyatın süresi, ameliyat sırasında kullanılan tekniklere göre de değişkenlik gösterebilmektedir. İşlem sırasında kulak memesine kesi yapılarak şikayetçi olunan bölge küçültülmeye çalışılır. Kesi sonrası oluşabilecek izler için de gizleme yöntemi kullanılmaktadır.

Sarkan kulak memesinin dışında diğer bir problem ise küpe deliklerinin genişlemesidir. Kadınların uzun zamanlar boyunca ağır ve sallantılı küpeleri takması sonucu kulakta açılan deliklerde büyüme gözlemlenmektedir. Genişlemiş olan kulak delikleri küçük bir operasyon ile birlikte dikilmektedir. Bu operasyon da yaklaşık olarak yarım saat sürmektedir. Bu küçük operasyonu geçiren kişiler işlemin ardından evlerine rahatlıkla giderek istirahat edebilirler. Tekrar kulak deliği açtırmak isteyen kişiler için de birkaç ay boyunca dikiş yerinin iyileşmesi beklenmekte ve uygun bir yerden yeniden kulak deliği açılmaktadır.

Kulak Deliği Kapatma Doğal Yöntem

Genişlemiş olan kulak deliklerini söylediğimiz gibi ufak bir estetik müdahaleye kapatabileceğiniz gibi evde doğal yollar ile kendiniz de kapatabilirsiniz. Sizler için kulak deliği kapatma için evde kolayca hazırlayabileceğiniz ve uygulayabileceğiniz tarifler vereceğiz.

Diş Macunu ile Kulak Deliği Kapatma

Diş Macunu ile Kulak Deliği Kapatma

Öncelikle ilk tarifimizde diş macunu ile kulak deliği kapatma prosedürünü uygulayabilirsiniz. Sizlere bu uygulamada gerekli olan malzemeler bir adet yara bandı ve jel kıvamda olmayan bir diş macunu. Tarifin uygulanması çok basit. Öncelikle geniş olan kulak deliğinizin arka tarafına yara bandını yapıştırın. Daha sonrasında belirttiğimiz gibi jel olmayan diş macunu geniş olan kulak deliğinizin içerisini dolduracak şekilde sürün. Bu şekilde sabaha kadar bırakmanız gerekmektedir. Ertesi sabah bandı çıkarıp diş macununu temizledikten sonra kulak deliğinize nemlendirici bir krem sürün. Etkisini hemen göstermese de kulak deliğiniz istediğiniz boyuta ulaşana kadar bu uygulamayı yapabilirsiniz. Unutmadan söylemek gerekir ki bu süreç zarfında küpe takmamalısınız.

Aloe Vera ile Kulak Deliği Kapatma

Aloe Vera ile Kulak Deliği Kapatma

Bir diğer evde rahatça uygulayabileceğiniz tarif ise içerisinde aloe vera barındırmaktadır. Bu tarifi uygulamanız için gerekli malzemeler ise mısır nişastası, bal ve aloe veradır. Bu tarifi hazırlamak ve uygulamak da oldukça basittir. 1 çorba kaşığı mısır nişastasının üzerine 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı aloe vera ekleyin. Aloe verayı jel kıvamda olanından kullanmalısınız. Harmanlayarak hazırladığınız bu karışımı da kulak memesi deliğine ilk tarifteki gibi her akşam uygulamalısınız. Düzenli kullanımda kısa zamanda etkilerini sizlerde fark edeceksiniz.

Kulak Deliğinde Neden Yara Meydana Gelir?

Bazı kişilerin kulak deliklerinde acı veren yaralar meydana gelmekte ve rahatsızlık hissi uyandırmaktadır. Kulak deliğinde oluşan bu acıların nedeni ise genel olarak kullanılan küpenin hangi malzemeden elde edildiğidir. Örneğin; altın, gümüş ya da titanyum dışında küpe takan bazı kişilerde alerjik bir durum meydana gelmektedir. Buna bağlı olarak o bölgede yara, egzama ya da enfeksiyonlar oluşmaktadır. Bu kişilerin altın, gümüş ve titanyum dışında küpeleri kullanmaması önerilmektedir. Kullanan kimseler içinde kullandıkları andan itibaren kulaklarından çıkarmaları ve kenara koymaları önerilir. Bu öneriler dikkate alındığında kulak deliği kapatma isteği daha az olacaktır.

Kulak Deliği Sarkması Nedenleri?

Kulak Deliği Sarkması Nedenleri?

Kulak deliği kapatma nedenlerinin başında kulakta meydana gelene sarkmalar yer almaktadır. Kulakta meydana gelen sarkmalar bir iki günde değil uzun bir süreç sonucu meydana gelmektedir. Daha çok kadınlar tarafından tercih edilmekte olan ve ‘’avize’’ ismiyle nitelendirilen küpelerin takılması ile birlikte kişilerin kulak deliklerinde sarkmalar meydana gelmektedir. Bu küpeler sallanan küpeler olmakla birlikte bir kulak deliği için de oldukça ağırdır. Uzun dönem kullanılmaları sonucu kulak deliğinde sarkmaya yol açarlar. Buna bağlı olarak da genişleyen kulak deliğine çözüm bulamayan kişiler operasyon ile kulak deliklerini kapattırmak isterler.

Kulak Deldirme Yerleri

Kulak deldirme işlemi, kulağın belirli kısımlarına kulak deldirme tabancası ile yapılır. Çeşitli kulak deldirme yerleri bulunmaktadır. Bunların ilki ise herkesin bildiği ve küçük çocuklara da ilk kulak deliğinin açıldığı 1. Kulak lobudur. Seçtiğiniz kulak delim yeri ile kulağınıza küpe takacağınız yeri de belirlemiş olursunuz. Kulağınız hangi kısmına küpe takmak istediğinize karar verdikten sonra işlemi yapan güvenilir yerlere kulağınızı deldirebilirsiniz. Kulak deldirme, aksesuar takımı için yapılmaktadır. Kulağa takılan aksesuarlar sayesinde kulağa hoş bir görüntü katmaktadır.

  • 1.kulak lobu: Kulağının bu kısmını deldiren kişiler için acı pek söz konusu değildir. Çünkü 1. kulak lobu kulak deldirme aşamasında en az acı hissedilen bölgelerden bir tanesidir. Deldirme sonrasındaki acı ise yine çok fazla hissedilmemektedir.
  • 2.kulak lobu: Buradaki kulak lobu daha etli olan kişiler için fazla acı yine söz konusu değildir.
  • 3.kulak lobu: 3. kulak lobu diğer iki loba nazaran kıkırdağa daha yakın bir bölgede yer almaktadır. Buna bağlı olarak kulak bu bölgeden deldirilecek ise acı daha fazla olabilmektedir.
  • Sarmal: Sarmal adı verilen bölge ise kıkırdakta yer almaktadır. Bu bölgedeki delme işlemleri ise piercing yöntemi ile uygulanmaktadır. Kulak deldirme esnasında acı hissedilir.

Bir önceki yazımız olan Feridun Kunak Saç Dökülmesi Doğum Kontrol Hapı Yöntemi başlıklı makalemizde doğum kontrol hapı ve feridun kunak saç dökülmesi doğum kontrol hapı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.