2018’in En Moda Gelin Makyajı

508

 2018’in En Moda Gelin Makyajı

Gelin makyajları artık eski abartılı, bol renkli, canlı tonların kullanıldığı dönemlerdeki uygulamalardan oldukça uzaklaştı. Aslına bakılırsa sadece gelin makyajı değil genel anlamda, makyaj uygulamaları artık çok daha sade ve hafif tonlarla yapılıyor. Böylece hem daha az makyaj yapılmış oluyor, hem daha doğal ve taze bir görünüm elde ediliyor, hem de kadınların doğal yüz güzellikleri de yansıtılmış oluyor.

Gelelim 2018 yılının en favori gelin makyajı uygulamalarına. Bunun için gelin makyajının olmazsa olmazlarından başlayalım:

Olabildiğince Doğal Bir Görünüm Şart

Bunun ilk kuralı abartılı olmayan, canlı gözüken parlak ve sağlıklı gözüken bir cilt elde etmek. Kullanılacak fondötenin (fondöten seçimi için en iyi fondöten yazımıza bakabilirsiniz) içerisine birkaç damla aydınlatıcı damlatılarak istenilen ıslak ve parlak görünüm elde edilebilir. Böylece cilt gün boyu daha ışıltılı, doğal ve canlı gözükecektir.

Yüzü Renklendirme

Allık konusuna gelirsek, çoğunlukla hafif pembe allıkların kullanıldığını görüyoruz. Bunun sebebi ise pembenin cildi daha doğal ve sade göstermesi. Allık kullanırken, yanakların ortasından başlanarak saç diplerine doğru sürülmelidir.

Makyaja Canlılık Katma

Aydınlatıcı bir makyajın daha canlı, göz alıcı ve güzel gözükmesini sağlayacak olan en önemli makyaj malzemelerindendir. Yüzün yüksek bölgelerine uygulanan aydınlatıcının kullanıldığı bölgeler: Elmacık kemikleri, burun ucu, göz pınarı ve kaş kemiği gibi kısımlardır. Likit, stick veya toz (pudra formunda) aydınlatıcılar tercih edilebilir.

Göz Makyajı

Gözleri ön plana çıkarmaya yarayan göz makyajında en sık yapılan uygulama eyeliner kullanmaktır. Göz yapısına göre en uygun eyeliner şekli belirlenmelidir. Gözler daha büyük, daha küçük, veya daha çekik gösterebilmek mümkündür, bunun için en doğru şeklin ortaya çıkarılması gerekmektedir. Eğer gözleriniz çok küçük değilse yarım eyeliner uygulayabilirsiniz. Yani üst ve alt göz kapağının ortasından başlayıp, gözün dış kısmına doğru ince bir şekilde çekilen eyeliner modelidir. Bu uygulama gözleri daha iri, belirgin ve çekik gösterecektir. İstenirse eyeliner küçük hareketlerle kalınlaştırılabilinir.

Yaza Uygun Makyaj

Makyajın en önemli kısımlarından biri, ten rengi, yani hangi tonda ten ürününün kullanılacağıdır. Özellikle yaz veya ilkbahar aylarında evlenecek olan gelinlerin sıklıkla tercih ettiği bronz makyaj, gelinliğin beyazı ile birleştiğinde oldukça göz alıcı bir görünüm oluşturmaktadır. Bu makyaj için kontür ürünleri ve bronzer kullanmak yeterli olmaktadır. Gelin makyajında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de; pudra ve stick formdaki makyaj malzemeleri yerine krem formdaki ürünlerin tercih edilmesidir. Böylece makyaj daha uzun süre kalıcı olacaktır.

Dudaklar

Makyajın geneli sade tutulurken, dudaklarda biraz parlamanın kimseye bir zararı olmaz. Sade, hafif, doğal makyaja en çok yakışan şey, parlayan ve göz alan dudaklardır. Bunun için koyu veya aşırı dikkat çeken cart renklerden uzak durup, nude, doğal ve toprak tonları tercih edilebilir.

Göz Makyajının Tamamlayıcısı: Kaşlar!

İnce kaşlar çok uzun bir süre önce tarihe karıştı. Gelin makyajının kaş favorisi de, kalın ve doğal duran kaşlar. Düğün günü yaklaşırken, mümkünse birkaç gün öncesinden itibaren kaşlar kendi haline bırakılmalı, düğün günü ise fazlalıklar toparlanmalı, varsa boşluklar doldurulmalı ve son olarak kaşlar kaş maskarası ile yukarı doğru taranarak sabitlenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Yüzdeki Siyah Noktalar İçin Maske başlıklı makalemizde sivilce maskesi, sivilcelere maske ve siyah nokta hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.