En İyi Blog Siteleri

92
En İyi Blog Siteleri

En İyi Blog Siteleri

2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde hayatımızı internet olmadan düşünmek neredeyse mümkün değil. Aradığımız her bilgiye ulaşmak için internette arama yapıyoruz. Hemen hemen her bilgiyi internet ortamında rahatlıkla bulmaktayız. Bu noktada, yıllar içerisinde internette kendisine özel bir sitenin bulunmasını isteyenlerin sayısı arttı. Mesleki veya ilgi duydukları herhangi bir konudaki bilgilerini aktaran kişilerin bu amaçla kurmuş oldukları sitelere blog adı veriliyor. Bu yazıda, blog ile ilgili birçok bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca, en iyi blog siteleri hakkında da size tavsiyelerde bulunacağız.

Blog ve Blog Siteleri Nedir?

Blog ve Blog Siteleri Nedir?

Blog; insanların bilgilerini geniş kitlelerle paylaşmasına imkan veren bir mecradır. Web tabanlı bilgi paylaşım ağı olduğunu söylemeliyiz. Siz de internette kendinize ait bir sayfanın olmasını istiyorsanız blog sayesinde bu amacınıza ulaşabilirsiniz. Blog sayfalarında bilginizin olduğu veya sizi ilgilendiren her konuda paylaşım yapabilirsiniz.

Blog ile internet sitesinin aynı anlama gelmediğini söylemeliyiz. Birçok kullanıcı; blog ile internet sitesini karıştırıyor. Ancak, ikisi arasında belirgin farklar bulunuyor. İnternet sitelerinin kategorilerine göre ayrıldığından bahsetmeliyiz. Blog; bahsettiğimiz internet sitesi kategorilerinden birisidir. Ancak, blog dışındaki internet sitelerinin içerikleri sabittir. Fakat, blog ise devamlı olarak güncellenen içeriklere sahiptir. Buna ek olarak, internet siteleri; başlıklar halinde biçimlendirilir. Blog ise tarihe göre sıralanır. Sonuç olarak, blog ile internet sitesi arasındaki önemli farkları bilmelisiniz.

Bloggerın Anlamı Nedir?

Bloggerın Anlamı Nedir?

Blogger kavramının özellikle 2010’lu yıllarla beraber popüler hale geldiğini söylemeliyiz. 2000’li yıllarda blog sayfaları olsa da hiçbirisinin günümüze aktarılacak kadar kaliteli olmadığını ifade etmeliyiz. Günümüzde ise bilhassa gezip görülen yerlerin veya yemek tariflerinin paylaşıldığı blog sayfaları çok fazla ziyaret ediliyor. İşin içerisinde Instagram ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin de girmesiyle beraber blog sayfalarını tanıtmak daha kolay oluyor. Blogger ise tüm bu sebeplerden dolayı popüler olan bir kavram! Tahmin edebileceğiniz üzere blog yazarlığı yapan kişiye blogger adını veriyoruz. Blog yazarlığını size ait bir sayfada yapabileceğiniz gibi başkalarının blog sayfaları için de içerik üretebilirsiniz. Hatta, şirket blogları için bu işi yapabilirsiniz. İnternette geçirilen sürenin artmasından dolayı insanlar blog yazarlığını hobi olarak yapabiliyorlar. Buna ek olarak, para kazanmak adına da blog yazarlığı yapabilirsiniz.

Blogger Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Blogger Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Blogger olmak istiyorsanız size sunulan iki güvenilir platformdan birisini tercih edebilirsiniz. Her iki blog sistemi arasında çok belirgin farklar olmadığını söylemeliyiz. Blogger Sistemi; Google tarafından ücretsiz olarak sunuluyor. Bilhassa bu konuda daha yeniyseniz bu sistemi kullanabilirsiniz. Bu sistemde blog kurup sistemin ilerleyişini öğrendikten sonra daha profesyonel bir şekilde devam edebilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak ise WordPress Sistemi’ni tercih edebilirsiniz.

  • Blogger Sistemi ile blog kurulumu son derece basittir. Daha önce de söylediğimiz gibi bu sistemin ücretsiz olması sizin adınıza ciddi bir avantajdır. Bu sistemde blog adresinin uzantısı; tahmin edebileceğiniz üzere blogspot.com şeklinde olur. Ancak, bu sistemin de bazı dezavantajları bulunmakta. Her şeyden önce, bir blogger olarak maalesef tüm kontrol sizde olmuyor. Bunun yanı sıra, blog sayfasının kapatılabiliyor olması da ciddi bir eksi olarak bu sisteme yazılıyor.
  • WordPress Sistemi; ücretli olduğu için geri planda kalıyor. Ancak, birçok avantajı olduğunu söylemeliyiz. Her şeyden önce, SEO uyumluluğu, sosyal paylaşım siteleri ile entegre olması, mobil uyumlu olması ve hızlı açılması gibi avantajları yadsınamaz. Bu yüzden, WordPress sisteminin en geçerli yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Hangi Blog Sitelerini Tercih Etmelisiniz?

Blogger olmaktan ziyade blog sayfalarını okumayı hedefliyorsanız önünüzde çok sayıda seçenek bulunuyor. Gezi, yemek, kişisel ve makyaj blogları başta olmak üzere çok sayıda blogların varlığından bahsetmeliyiz. Spesifik bir konu üzerine odaklanmış bloglar sizin için en doğru olacaktır. Aşağıdaki en iyi blog siteleri gözü kapalı bir şekilde takip edebilirsiniz.

Patiliyo.com En İyi Blog Siteleri

Patiliyo.com

Bilhassa son yılların en iyi bloglarından birisi olduğunu söyleyebiliriz. Neredeyse her yerde bu blogun tavsiye edilmesine şaşırmamalısınız. Patiliyo.com içeriğinde sosyal medya temelli pazarlamaya dair kaliteli içerikleri okuyabilirsiniz. Bunun yanı sıra, SEO ile organik yönlü trafik alma konusunda da detaylı bilgiler yer alıyor. Bir başka deyişle, bu blogun ziyaretçi sayısının fazla olması asla tesadüf değil! Siz de bu konulara ilgi duyuyorsanız ilk tercihiniz Patiliyo.com olmalı!

Shiftdelete.net En İyi Blog Siteleri

Shiftdelete.net

Bu blogu muhakkak duymuşsunuzdur. Teknoloji konusunda iyi bir bloga ihtiyacınız varsa kesinlikle Shiftdelete.net’i tercih etmelisiniz. Shiftdelete.net; teknoloji alanındaki en profesyonel içeriklere ev sahipliği yapıyor. İnternet teknolojileri başta olmak üzere masaüstü ve mobil uygulamalar, akıllı telefon veya akıllı saat gibi fiziksel cihazlar gibi çok sayıda içeriğe sahip! Bunun yanı sıra, blogger olmaya dair işinize yarayacak bilgiler de yer alıyor. Shiftdelete.net; bilhassa katılım yapmış olduğu fuarların tüm dünya ile eş zamanlı oluşuyla avantajlıdır. Çünkü, Shiftdelete.net sayesinde lansman ürünlerini tüm dünya ile aynı anda inceleyebilirsiniz.

Blogacmak.com En İyi Blog Siteleri

Blogacmak.com

Adından da anlaşılacağı üzere blogger olmak isteyenlere hitap ediyor. Mehmet Erbay’a ait olan bu sitede aradığınız içerikleri bulabilirsiniz. Kodlama ve teknik konulardan anlamıyorsanız bu blog sayesinde artık böyle bir derdiniz olmayacak. Bunun yanı sıra, blog açmak isteyen ancak teknik bilgisi olmayanlar için de ciddi bir kaynak! Sonuç olarak, bloglamaya dair son derece özgün ve kaliteli içerikler sizi bekliyor.

Fizikist.com

Fizikist.com

Fizik başta olmak üzere bilimin her bir dalına ilgi duyuyorsanız bu blog tam size göre! Blog sayfasında bulunan içeriklere kesinlikle hayran kalacaksınız. Bilimi keyifli hale getirmek, herkese hitap eden açık bir dille anlatım yapmak adına oluşturulmuş bir blog! Bunun yanı sıra, daha çok kişinin bilim ile ilgilenmesine vesile oluyor. Bu blog; kesinlikle Türkiye’nin en iyi internet sitelerinden birisi! Bilhassa öğrenciyseniz faydalanmalısınız.

Ehliblog.com

Ehliblog.com

Tahmin edebileceğiniz üzere blogger olmak isteyenler için hazırlanmış bir blog! Hatta, blog yazarları için önemli bir rehber olduğunu söyleyebiliriz. SEO nedir ve nasıl yapılır hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, blog siteleri ile nasıl kazanç elde edebileceğinize dair de fikir edinebilirsiniz. Hayalinizdekinin çok üzerinde bir blogger olmak adına mutlaka bu siteye göz atmalısınız.

Takip Edebileceğiniz Diğer En İyi Blog Siteleri

Kendi hobilerinize bağlı olarak aşağıda sıraladığımız diğer blog sitelerine de göz atabilirsiniz.

  • Bilgidoktoru.com: Bilgi Doktoru; hiç şüphesiz Türkiye’nin en iyi bloglarından birisi! Sağlığa dair aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz. Güzellik, spor, beslenme gibi önemli konularda işinize yarayacak türden bilgilerin bulunduğu bir blog! 2014 yılında yayın hayatına başlayan bir blog olsa da takipçi sayısı son derece fazla!
  • Blogcuanne.com: Özellikle kadınlar arasında popüler bir blog! Anne olduktan sonra değişen hayatından bahseden bir kadının blogu olduğunu söylemeliyiz. Blog yazmayı çok seven bu annenin içeriklerini siz de çok seveceksiniz.
  • Bizevdeyokuz.com: Bu blog; Türkiye’nin kesinlikle en iyi gezi bloglarından birisi! Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinin detaylı olarak anlatıldığı bir blog! Buna ek olarak, fotoğrafları ve videoları da son derece kaliteli!
  • Yoldaolmak.com: Tahmin edebileceğiniz üzere kaliteli bir gezi blogu! Seyahatlerine dair en iyi tecrübelerini paylaşan bir kişiye ait olması bu blogu değerli kılıyor.
  • Mutfaksirlari.com: Türkiye’nin en iyi yemek bloglarından birisi olduğunu söyleyebiliriz.
  • Pazarlamasyon.com: Pazarlamaya dair aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En İyi Açık Parfüm başlıklı makalemizde en iyi açık parfüm hakkında bilgiler verilmektedir.

Önceki İçerikEn İyi Balayı Otelleri
Sonraki İçerikEn İyi Ekmek Yapma Makinesi ve Fiyatları

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.