En İyi Bebek Maması

125
En İyi Bebek Maması

En İyi Bebek Maması

En iyi bebek maması hangisi? Sorusu yeni bebeği olan her ailenin birinci ve en büyük sorusudur. Bir bebek dünyaya geldikten sonra ruhsal ve fiziksel birçok şeye ihtiyaç duyar ve bunlar ebeveynleri tarafından karşılanır. Bunların başında ise bebeğin beslenme ihtiyacı en önemli unsurdur. Bazı anneler anne sütü yanında bebeğe ek besin takviyesi olarak bebek mamalarını seçerken bazı bebeklerinde süt içmeme problemleri sebebiyle mama ile beslenme gerekliliği bulunmaktadır. Anne sütü ilk 6 ay bebek için çok önemlidir ve anne tüm şartlarını zorlayarak bu süreçte bebeğini beslemek için yoğun çaba sarf etmelidir. İlk 6 ay anne sütünün dışında hiçbir besin bebeğe verilmez, su bile. Çünkü bebek, anne sütünden su ihtiyacını karşılayacak kadar özel bir varlıktır. Ancak süt problemi yaşayanlar doktorlar tarafından bebek mamalarına yönlendirilirler işte bizde bu yazımızda piyasada bulunmakta olan en iyi bebek maması hangisi sorusunun cevabını aradık iyi okumalar.

Bebek Maması Çeşitleri Nelerdir

Bebek Maması Çeşitleri Nelerdir?

Bebek maması piyasasında geneli itibariyle üç ana çeşit mama bulunmaktadır. Bunlar yeni doğan bebekler, gazlı bebekler ve Protein hidrolizatlı mamalar olarak bilinip sınıflandırılmaktadır.

  • Yeni doğan Bebek Maması

Annenin sütü yetersiz olduğunda durumlarda anne sütüne en yakın şekilde üretilmiş mamalardır.

  • Gazlı Bebekler için Mamalar

Gaz ve kabızlık problemi yaşayan bebekler için özel üretilmekte olan bu mamalar içerisinde probiyotik lifler içerirler ve yapılarındaki proteinler küçük parçalar halindedir ve bu sayede bebeğin yaşadığı gaz ve kabızlık problemini minimize etmektedir.

  • Protein Hidrolizatlı Mamalar

Bu mama çeşidi ise inek sütüne karşı alerjisi olan bebekler için özel üretilmiş bulunmaktadır ve bu mamaları doktor önerisi ile tercih edilmesi önerilir.

Bebek Maması Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebeğinizi doğal yollarla besleyemediğiniz durumda neyle beslemeniz gerektiğini çoğu insan bilmektedir. Bunlar bebek mamalarıdır ancak bebek mamalarını alırken dikkat etmemiz birçok husus bulunmakta ve hangi marka olursa olsun, mama seçerken mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar öncelikle alacak olduğumuz bebek mamasının mutlaka sağlık bakanlığı onay olması ve Ruhsatlandırma, üretim, ambalaj ve dağıtım işlemleri uygun koşullarda takip edilmiş olmasıdır.

Diğer bir dikkat etmemiz gereken husus ise bebeğimizin yaşına göre mama kullanımı olmaktadır çünkü bebeklerin yaş durumlarına göre besin ihtiyaçları değişmekte olup buna göre mamalar üretilmektedir. Bebek mamalarının içerikleri anne sütüne yakın olması diğer önemli bir konu olurken mutlaka bebek maması alırken üretim ve son kullanma tarihlerine dikkat etmeliyiz ve tarihi geçmiş mamaları alamamamız gerekmektedir. Son ve en önemli husus ise yeni gelişmeye başlayan bireyler olan bebeklerimize vereceğimiz mamaların kesinlikle GDO lu olamamalı olması ve organik olmasıdır. Genetiği değiştirilmiş organizmalar içeren mamalar bebeklerin fiziksel gelişimine negatif etki ederek ileriki hayatlarında birçok hastalığa sebep teşkil ederler.

En İyi Bebek Mamaları Listemiz

Türkiye’de Aptamil, Similac, HIPP, Bebelac, Golden Goet, Evolvia, SMA, Töpfer Organik Bebek Sütü vs. mama markaları piyasada satılmaktadır. Bu kadar fazla marka arasında anneler de doğru tercih olarak hangi mamayı seçeceklerine karar verememektedirler. Bu kararsızlığı gidermek açısından bu mamaları inceleceğiz.

Aptamil Bebek Maması

Aptamil Bebek Maması

Aptamil bebek mamaları firması 40 yıldan fazla bir süredir piyasada bulunmaktadır. Anne sütü eksikliğinde ya da yokluğunda bebeklere verilecek olan devam sütünün, anne sütü gibi etkili olabilmesi için prebiyotik içermesi çok önemlidir. Aptamil ise bu özelliği ile ön plana çıkan bir bebek mamasıdır. Anneler tarafından sıklıkla tercih edilen Aptamil bebek mamaları içeriğinde GDO bulunmamaktadır. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bebelac Bebek Maması

Bebelac Bebek Maması

Anne sütüne en yakın bebek maması önerilerimizden biri de Bebelac olmaktadır. Tam 106 yılık tecrübesiyle üretim yapan Bebelac, bebek beslenmesinde lider konumda olan bir marka olarak bilinmektedir. Tüm Bebelac ürünleri, Avrupa’daki tesislerde ve Avrupa Birliği Bebek Beslenme Standartlarına uygun olarak üretiliyor. Markanın en çok vurgu yaptığı nokta, fermantasyon teknolojisi kullanılan tek bebek maması formülü olma özelliği. Bu teknoloji sayesinde bebeklerin sindirimine yardımcı olan bebek mamaları, bilimsel çalışmalar ile de kanıtlanmıştır.

Humana Bebek Maması

Humana Bebek Maması

Humana Almanya’da üretilmekte olup Türkiye ye ithal olarak gelmektedir. Humana 1 Bebek Sütü, Humana 2 Devam Sütü ve Humana 3 Devam Sütü olarak 3 mama türü bulunmaktadır. Humana bebek mamaları aynı zamanda hiçbir savunucu madde ve boya içermez. Aynı zamanda Humana mamalarda gluten bulunmamaktadır.

Evolvia

Evolvia

Yenidoğan bebekler için anne sütüne en yakın mama önerilerimizden bir diğeri de Evolvia markasıdır. Ayrıca içerdiği prebiyotik bileşenler, bebeğinin sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Evolvia mamalar anne sütünün yetersiz olduğu durmularda 6 aya kadar kullanılabilmektedirler. Aynı zamanda mamalar gluten içermemektedir.

Golden Goat

Golden Goat

Golden Goat bebek mamaları, keçi sütünden üretilen bir bebek maması olarak karşımıza çıkmakta. Türkiye’de herhangi bir üretimi olmamakla beraber, ambalajlama ve kutulama da dâhil olmak üzere, üretimin tüm aşamaları Yeni Zelanda’da yapılmaktadır. Dolayısıyla Golden Goat mamaları ithal bir ürün olarak piyasada satılmaktadır. Birçok annenin deneyimine göre bebeklerde gaz sorunlarını ortadan kaldırdığı söylenmektedir. Aynı zamanda şeker oranı da oldukça azdır.

Bir önceki yazımız olan Kadın İsmi olan Çiçek İsimleri başlıklı makalemizde Kadın ismi olan çiçek isimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Önceki İçerikEn İyi Saç Kurutma Makinesi Markaları ve Çeşitleri
Sonraki İçerikEn İyi Doğum Haritası Ücretsiz

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.