En Etkili Diyet Tarifi ile Sağlıklı Kilo Verin

12
En Etkili Diyet Tarifi

En Etkili Diyet Tarifi ile Sağlıklı Kilo Verin

Diyet yapmak isteyen kişiler, bu isteklerini en etkili ve sağlıklı bir biçimde gerçekleştirmek istemektedirler. Bu amaçla da pek çok etkili diyet yönteminin ortaya çıktığı görülmektedir. Bu diyetler arasında aralıklı oruç gibi beslenme tarzlarının da yer aldığı görülüyor. Aynı zamanda hızlı kilo vermek ve ödem atmak adına şok diye çeşitlerinin de yer aldığı görülebilmektedir. Kişiler, beslenme tarzlarına ve isteklerine uygun olarak en etkili diyet tarifi hangisi araştırmakta.

En Etkili Diyet Tarifi Nedir?

En Etkili Diyet Tarifi Nedir?

En etkili diyet tarifi, kişiden kişiye değişebilmekte olup bu anlamda popüler olan bazı diyet tarifleri bulunmaktadır. Bu tariflerin içeriğinin genellikle hızlı yağ yıkımı ve ödem atımı üzerine olduğu görülmektedir. En popüler etkili diyet tariflerinin bazıları şu şekilde açıklanabilmektedir;

Şok Diyet

Şok diyetlerin amacı, metabolizmanın şaşırtılması ve bu süreç içerisinde ödem atıcı besinlerin vücuda alınmasıdır. Bu anlamda şok diyetlerin uzun süreli kilo verimi konusunda başarılı olduğu söylenemese de kısa süre içerisinde ödem atmak için en etkili yöntemler arasında bulunmaktadırlar. Şok diyetlerde genellikle sabahları uyanır uyanmaz metabolizmanın hızlandırılması adına sirkeli ya da limonlu ılık su içildiği bilinmektedir.

Kahvaltıda ise vitamin ve mineral kaynaklarının et ve süt ürünlerinden çok sebzeler üzerinden seçildiği görülmektedir. Kahvaltıda ana besinler arasında genellikle bol miktarda yeşillik, haşlanmış yumurta ve tam buğday ekmeği yer almaktadır. Öğlen ise, protein kaynağı olarak işlenmemiş et çeşitlerinin, vitamin ve mineral kaynağı olarak ise sebze salatalarının tercih edildiği görülebilmektedir. Şok diyetlerde akşam yemeğinin en geç 20:00’da yenmesi ve bu saatten itibaren yemek yenmemesi önerilmektedir. Akşam yemeklerinde ise, sebze çorbaları ve salatalar tercih edilebilmektedir.

Aralıklı Oruç

Son zamanlarda oldukça popüler olan aralıklı oruç diyeti, kişilerin rutinleri haline gelen bir beslenme alışkanlığı olması ile birlikte etkili diyet listelerinde yerini almaktadır. Aralıklı oruç diyetlerinde iki öğünlük bir beslenme planı yer almaktadır. Aralıklı orucun birkaç farklı uygulanma çeşidi bulunmakta olup, genellikle 16-8 çeşidinin en çok tercih edildiği görülmektedir.

Etkili diyet tarifi arasında yer alan aralıklı oruçta günün 16 saati hiçbir şey yenmemekte ve kalan 8 saat içerisinde de iki öğün yenmektedir. Aralıklı oruç belli bir süre uygulanmasının ardından kişilerin bu diyet tarifini, başarılı diyet tarifi olarak görmeleri sağlanmaktadır. Aralıklı oruçta şekersiz kahve, çay ve su tüketimi sınırsız olup kişilerin beslendikleri iki öğünde de yiyecek seçimlerinde dikkatli olmaları gerekmektedir.

En Etkili Diyet Tarifi Nasıl Yapılır?

En Etkili Diyet Tarifi Nasıl Yapılır?

Etkili diyet tarifi olarak pek çok diyet çeşidinin gösterile bilindiği bilinmektedir. Fakat bu diyetlerin uygulanması sırasında bazı farklılıkları bulunmaktadır. Bu anlamda en etkili bazı diyetler ve uygulanma şekilleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Ketojenik Diyet: Diğer diyet şekillerinden yüksek yağ alımı içeriği ile ayrılan ketojenik diyette, karbonhidrat alımı çok fazla miktarda kısıtlanmakta ve protein alımı da orta miktarda tutulmaktadır. Çoğu insanda etkili olduğu görülen ketojenik diyetin karbonhidrat alımını yüksek miktarda sınırlaması nedeni ile mutlaka uzman dahilinde yapılması önerilmektedir.
  • Paleo Diyeti: Taş devri diyeti olarak bilinmekte olup en etkili diyetler arasında bulunmaktadır. Paleo diyetinin uygulanmasında doğal yollarla elde edilmeyen hiçbir ürün yer almamaktadır. Aynı zamanda protein bakımından yüksek içeriğe sahip olan diyet, egzersizler ile birlikte uygulandığında etkisini arttırmaktadır.
  • Arınma Diyeti: İnsan sağlığı için zararlı olduğu düşünülen her türlü besinin yer almadığı bu diyet tarifi, en etkili diyetlerden biri olarak bilinmektedir. Diyetin uygulanması ile metabolizmanın hızlandığı ve etkili bir şekilde kilo verildiği görülebilmektedir.
  • Akdeniz Diyeti: Akdeniz’de yer alan şehirlerin yemeklerini ve pişirme tekniklerini benimseyen bir diyet şekli olarak bilinmektedir. Akdeniz diyetinin, pek çok uzman tarafından en etkili diyet tarifi olarak gösterilmesinin nedenleri; uygulamasının kolay olması, bitkisel besin ağırlıklı olması ve diyabet hastaları için uygun olması olarak belirtilmektedir. Akdeniz diyeti yapımında ağırlıklı olarak sebze, meyve, yeşillik ve zeytinyağı kullanılmaktadır. Uzmanların etkilerinden dolayı bir yaşan tarzı olarak benimsenmesi gerektiği belirtilen Akdeniz diyeti, etkili bir şekilde kilo vermek isteyen kişilerin de ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

En Etkili Diyet Tarifi Ne İşe Yarar?

Diyet yapmanın yararları arasında hem fiziksel hem de psikolojik pek çok madde sıralanabilmektedir. Bu anlamda etkili diyet tarifleri de kişilerin yaşamları üzerinde pek çok değişikliğe sebebiyet verebilmektedirler. Etkili diyetlerin uygulanması ile birlikte; kişilerin metabolizmalarının hızlandığı, besin değerleri bakımından doğru oranlarda ve miktarlarda beslenildiği, insan sağlığı için zararlı olan besinlerin tüketilmesinden uzaklaşıldığı, sağlıklı bir vücuda kavuşmak adına yapılmasından dolayı insan psikolojisine iyi geldiği görülmektedir. Bu anlamda kolay yapılan iyi diyetler, kişilerin her anlamda daha kaliteli yaşamalarını sağlamaktadır.

En Etkili Diyet Tarifi Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

En etkili diyet tarifleri yapımında kişilerin dikkat etmeleri gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikli olarak, kişilere beden kitle indekslerine ve değerlerine göre diyetisyenler tarafından verilen diyetlerin onlar için en etkili diyet olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu durumun dışında, etkili diyet tariflerinin alımının ardından uygulama sırasında yapılması gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

Öncelikle kişilerin diyet tariflerini uygulamadan önce doğru bir şekilde tartılmaları gerekmektedir. Bu sayede ilerleyen günlerde diyetin işe yarayıp yaramadığı ile ilgili bilgi sahibi olabilmektedirler. Diyet yapımı sırasında, yazılmış olan ölçülerin doğru saptanması da bir başka önemli noktadır. Bu sayede fazladan kalori alımı engellenmiş olmaktadır.

Diyetlerde yer alan ve kişilerin yemeyi tercih etmedikleri besinlerin yerine başka besinler koyulabilmektedir. Fakat bu işlemin uygulanmadan önce besinlerin değerlerinin araştırılması gerekmektedir. Örnek olarak; diyet tarifinde süt bulunan fakat süt tüketmeyen biri, aynı ölçüde yoğurt tüketebilmektedir. Diyet tariflerinin yapımı sırasında kişilerin, bu tarif listelerini uygulamadıkları taktirde bu konuda diyetisyenlerini bilgilendirmeleri gerekmektedir. Bu sayede uygulanan diyetler, diyetisyenler tarafından tekrar gözden geçirilmekte olup daha etkili hale getirile bilinmektedir.

En Etkili Diyet Tarifi Faydaları Nelerdir?

En Etkili Diyet Tarifi Faydaları Nelerdir?

En etkili diyet tarifleri arasında ketojenik diyet, aralıklı oruç diyeti, paleo diyeti, Akdeniz diyeti gibi pek çok diyet çeşidinin yer aldığı görülmektedir. Bu diyet çeşitlerin ortak amacı, kişilere en sağlıklı ve etkili bir biçimde vücutları için uygun olan kilo bandına indirmektir. Bu anlamda başarılı olan ve popülerleşen diyetler arasında yer almaktadırlar.

Etkili diyet tariflerinin uygulanması ile birlikte öncelikle ilk beş gün içerisinde büyük ölçüde ödem atılabildiği görülebilmektedir. Ödemler, genellikle sağlıksız beslenme sonucunda vücutta oluşan birikintiler olarak bilinmektedirler. Ödemlerin atılması için bol su içimi ve çeşitli içecek tariflerinin işe yaradığı bilinmektedir. Bu sayede de etkili diyet tarifi yararları arasında ödemlerin atılmasının yer aldığı görülmektedir.

Etkili diyet tarifinin uygulanması sonrasında kişilerin görebilecekleri diğer faydaların; istenilen kiloya inilmesi ya da çıkılması, kan şekeri ve tansiyonun belirli seviyelerde tutulması, daha zinde ve enerjik hissedilmesi, kötü kolesterolün düşürülmesi, kalp-damar sağlığının korunması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kansere karşı korunması, Tip 2 diyabet riskinin azaltılması olduğu bilinmektedir. Zayıflatan diyet tarifi uygulamaları, doğru şekillerde ve uzman dahilinde yapıldığında tüm bu yararları içerebildikleri görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Mandalina Kabuğunun Cilde Faydaları Saymakla Bitmiyor! başlıklı makalemizde mandalina kabuğunun cilde faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Önceki İçerikMandalina Kabuğunun Cilde Faydaları Saymakla Bitmiyor!
Sonraki İçerikBacak İnceltme Kürleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.