Diş Beyazlatma

3095

DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ

Bembeyaz, dikkat çeken dişlere sahip olmak herkesin hakkıdır. İçinizden geldiği gibi gülümsemek ve dış güzelliğiniz ile herkesi etkilemek için evde diş beyazlatma, yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

Evde diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Zaman içerisinde çeşitli faktörlerin de etkisiyle diş plakası üzerinde sararma ve kararma gibi renk değişimleri ortaya çıkabilmektedir. Bunlara neden olan faktörlerin başında ise sigara kullanımı, çay ve kahve tüketimi gelmektedir.

Dişler üzerine oluşan renk değişimleri ve mat bir görüntü oluşumu dişlerin yıpranmasına neden olmaktadır.

Bu durumun önüne geçebilmek adına diş beyazlatma yöntemlerinden sizlerde yararlanabilirsiniz. En başta kendi yöntemleriniz ile evde diş beyazlatma ile dişlerinizi eski parlaklığını kavuşturabilirsiniz.

Diş beyazlatma işlemi sırasında doğal malzemelerin içerisinde bulundurduğu asitik miktarına dikkat etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

İşte diş beyazlatmanın kolay yolları;

En Basit ve Hızlı Diş Beyazlatma Yöntemleri

Karbonat İle Diş Beyazlatma

Evinizde bulunan karbonatı kullanarak temiz ve sağlıklı dişlere kolayca sahip olabilirsiz. Tek yapmanız gereken karbonatın içerisine fırçayı batırın ve dişlerinizi fırçalayın.

tuz ile diş beyazlatma

Tuz ile Diş Beyazlatma

Mutfaklarınızda bulunan tuzu kullanarak dişlerinizi kolayca beyazlatabilirsiniz.

Uygulaması; Sofra tuzunu diş fırçanızın üzerine bir miktar koyarak 2 dakika boyunca normal bir şekilde fırçalayarak bembeyaz dişlere kolayca sahip olabilirsiniz. Bu işlem sayesinde aynı zamanda ağız içerisindeki bakterilerde ölmektedir.

çilek ile diş beyazlatma

Çilek ile Diş beyazlatma

Çilek, özel yapısı sayesinde dişler üzerinde yer alan sararma ve lekeleri ortadan kaldırma özelliğine sahiptir. Çilek meyvesinin içerisinde bol miktarda kristal yapısı, katı asitler bulunmaktadır. Bu maddeler kötü bakterileri yok edebilme özelliğine sahiptir.

Uygulaması; Sadece çileği ezerek bir diş macunu haine getirebilirsiniz. Diş fırçasının üzerine alarak kolayca dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

muz kabuğu ile diş beyazlatma

Muz Kabuğu ile Diş Beyazlatma

Dişlerimizin en çok ihtiyacı olan potasyum zengini muz içerisinde magnezyum ve manganez de bol miktarda bulunmaktadır. Muz kabuğunun iç kısmında bulunan potasyum sararmalarda ve diş taşlarındna korurken diş beyazlatmasını da sağlıyor.

Uygulaması; Muz kabuğunun iç kısmıyla dişlerinizi fırçalarcasına dişlerinizi 2-3 dakika kadar ovuşturun. Dişleri ovuşturduktan sonra dudaklarınızı dişlerinize değidirmeden 10 dakika bekleyin. Sonrasında normal bir şekilde dişlerinizi fırçalayın.

Gliserin ile diş beyazlatma

Gliserin İle Diş Beyazlatma

Gliserin bir anti bakteriyel maddedir. Bu nedenle diş beyazlatma anlamında oldukça etkili bir doğal yöntemdir. Ağızdaki mikropların ortadan kaldırılmasına fayda sağlarken diğer bir taraftan doğal yöntemler ile diş beyazlatma konusunda büyük faydalar sağlamaktadır.

Uygulaması; Temizlenmiş dişlerinize gliserin maddesinden 3 damla damlatarak bir fırça yardımı ile tekrar fırçalayın.

zeytinyağı ile diş beyazlatma

Zeytinyağı ile Diş Beyazlatma Yöntemi

İlk duyulduğunda mantığa aykırı gelse de diş beyazlatmak için en eski yöntemlerden biridir ve sonuçlarını görünce çok şaşıracaksınız.  İçerisinde bol miktarda E vitamini barındırması sayesinde hem diş taşlarını temizleyip diş beyazlamasına hem de ağız kokusunu gidermeyi sağlamaktadır.

Uygulaması; En kolay kullanım yöntemi 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağını ağızınızda 10 dakika kadar çalkalayınız. Bu çalkaladığınız yağın içerisinde dişlerinizin ve ağzınızın içerisinde bulunana tüm bakteriler toplanacağından sakın yutmayın. Sonrasında dişlerinizi normal şekilde fırçalayınız.

En Etkili Evde Diş Beyazlatma Karışımları

adaçayı ile diş beyazlatma

Adaçayı ve Karbonat İle Diş Beyazlatma

İçindekiler; adaçayı, karbonat ve limon

Yapılışı; 1 yemek kaşığı adaçayı, karbonat ve yarım limonun kabuk kısmını rendeleyin. Ardından tüm malzemeleri güzelce karıştırın ve 3 gün arayla bu karşımı dişlerinize uygulayın. Diş fırçanızın üzerine karışımdan bir miktar alarak tıpkı dişlerinizi fırçalar gibi fırçalayın. Dişlerinizin sararmasını önlemek için evinizden adaçayını eksik etmeyin.

himalaya tuzu ile diş beyazlatma

Prof.Dr. Ahmet Maranki’nin formülü; Karbonat Ve Himalaya Tuzu İle Diş Beyazlatma

İçindekiler; Himalaya tuzu, elma sirkesi ve karbonat

Yapılışı; ½ çay kaşığı kadar himalaya tuz, aynı miktarda elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı karbonat alarak tüm malzemeleri bir kasede güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz karşımın içerisine diş fırçanızı batırarak dişlerinizi normal bir şekilde fırçalayabilirsiniz. Bu diş beyazlatma karışımı ile her gün dişlerinizi fırçalayabilir ve 3 tona kadar beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

hidrojen peroksit ile diş beyazlatma

Hidrojen Peroksitle Diş Beyazlatma

Uzmanlar tarafından ortaya konular araştırma sonuçlarına göre yüzde 3’lük hidrojen peroksit sayesinde sararan dişler kolayca beyazlatılabilmektedir. Etrafınızdaki birçok eczaneden kolayca elde edebileceğiniz hidrojen peroksitle diş beyazlatma yöntemi ile sizlerde beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

İçindekiler; Hidrojen peroksit, karbonat ve tuz

Yapılışı; Yüzde 3’lük hidrojen peroksit maddesinden 1 yemek kaşığı,1,5 çorba kaşığı karbonat ve bir tutam tuz. Tüm malzemeleri bir kâsede karıştırın. Macun kıvamını alan bu karışımı fırçanızın üzerine alarak dişlerinizi 2 dakika boyunca fırçalayın.

limon ile diş beyazltma

Limon ve Karbonat İle Diş Beyazlatma

Hepimizin çok iyi bildiği diğer bir diş beyazlatma yöntemi olan Limon ve karbonat ile diş beyazlatma oldukça kolay bir işlemdir.

İçindekiler; Limon ve Karbonat

Yapılışı; 1 yemek kaşığı kadar karbonatı bir kâseye alın üzerine yarım limonun suyunu sıkınız. Elde edilen karışımı diş fırçanızın üzerine alarak dişlerinizi 2 dakika kadar güzelce fırçalayın. Asit içerikli olan bu karışımı 3 gün arayla kullanabilirsiniz.

elma sirkesi ile diş beyazlatma

Elma Sirkesi ile Diş Beyazlatma Yöntemi

Elma sirkesinin güçlü bir temizleyicisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Araştırmalar sonucunda diş taşlarını da temizlediği bilimsel olarak kanıtlandı. Hem dişin etrafını sarartan bakterileri hem de diş taşlarını yok ederek dişlerin beyazlamasını sağlar. Pektin zengini elma sirkesi aynı zamanda ağız içerisindeki bakterilerin de temizlenmesini sağlar.

İçindekiler; Elma sirkesi, karbonat ve tuz.

Yapılışı;

  • 1 tatlı kaşığı karbonat içerisine yarım tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 tutam tuz ekleyin
  • Malzemeleri karıştırarak diş fırçası yardımı ile dişlerinizi fırçalayın
  • Elma sirkeli bu karışımı dişlerinize 10 dakika kadar dudaklarını değdirmeden bekletin.
  • Ağzınızı bol su ile çalkalayın

tarçın ile diş beyazlatma

Tarçın ve Adaçayı Karışımı İle Diş Beyazlatma

İçindekiler; Karbonat, tarçın ve adaşayı

Yapılışı; Rutin olarak dişlerinizi fırçaladıktan hemen sonra karbonat tarçın ve ada çayı karışımını hazırlayarak macun kıvamında olan bu üçlü karşımı diş fırçanızın üzerine alın ve dişlerinizi tekrar bu özel karışım ile fırçalayınız.  Daha ferah, beyaz ve bakterilerden arındırılmış bir ağız için haftada defa uygulayabilirsiniz.

portakal kabuğu ile diş beyazlatma

Portakal Kabuğu ve Defne Yaprağı İle Diş Beyazlatma

İçindekiler; Defne yaprağı ve portakal

Yapılışı; Ufalanmış defne yapraklarının bulunduğu kâsenin içerisine 1 adet portakalın kabuklarını rendeleyin. Ardından güzelce karıştırarak ortaya çıkan macunu diş fırçası yardımı ile dişlerinizi fırçalayın.

Bir önceki yazımız olan En iyi Eyeliner başlıklı makalemizde eyeliner hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.