Bir Şirin Köy : Şirince Köyü

1259
Bir Şirin Köy - Şirince Köyü

Egenin İncisi İzmir’de sevimli bir köyü ziyaret ettik bugün. Selçuk’a bağlı Şirince Köyü adı gibi şirin mi şirin minik bir köy. Eski bir Rum köyü olan bu köyü ziyaret edebilmek için Selçuk’tan sonra 8 km daha yukarı çıkmanız gerekmektedir. Yol boyunca harika bir orman manzarası eşliğinde ciğerleriniz temiz hava ile adeta bayram edecek. Şirinceye geldiğinizde ilk göreceğiniz şey ‘Şirinceye Hoşgeldiniz’ tabelası olacak. 🙂

Şirince Köyü - Şirinceye Hoşgeldiniz

Şarap Mahzenleri ile Ünlü Şirince Köyü

Şirince Köyü’nün hemen girişinde Yorgo’nun Mahzeni var. Yeri gelmişken söyleyelim; Şirince Şarap Üretimi ile Türkiye’nin en meşhur yeri denilebilir. Bu yüzden bölgede tadına bakabilecek ve satın alınabilecek şarap ve bolca şarap mahzenleri mevcut. Kooperatife bağlı bu mahzenlerde şarap fiyatları 25 TL’den başlıyor.

Şirince Köyü Yorgonun Mahzeni Yorgonun Mahzeni - Şirince Köyü

Şirinceye sabah ve kahvaltı etmeden gelmeniz daha iyi olur. Zira muhteşem doğallıktaki kahvaltı salonları iştahınızı açmaya yeter de artar bile. Ev yapımı reçeller, peynirler, taze yetişen sebzeler, sınırsız çay ve doğal zeytinyağı ile köy havasını birleştiren bu şirin köy sizi de büyüleyecektir. Bebekli aileler için mama sandalyeleri de mevcut. Serpme kahvaltı fiyatları 25 liradan başlıyor.

Şirince Serpme Kahvaltı

Şirince Köyünde görmeniz gereken iki adet önemli kilise var. Şirince aslında eski bir Rum köyü. Hal böyle olunca eskiden ibadet amacı ile inşa edilen ve kullanılan bu kiliseler turizm sektörüne hizmet etmek için turist ziyaretlerine açılmış mekanlar olarak değerlendiriliyor. Tabi ki yerli halkın ilgili inanca mensup insanları, kiliseleri eskisi gibi ibadet amaçlı kullanabiliyor. Köyün girişinde yer alan Dimitros Kilisesi aynı zamanda köyün en yüksek noktası. Manzarasını anlatmaya gerek yok ama biz yine de söyleyelim. Muhteşem! İkinci kilise biraz daha yürüdüğünüzde karşınıza çıkıyor. İçerisinde tadilat ve restorasyon olması sebebi ile bu kiliseyi gezme fırsatımız maalesef ki olmadı. 🙁

Şirince Köyü Dimitros Kilisesi Şirince Köyü Dimitros Kilisesi Nerede ? Şirince Köyü Dimitros Kilisesi Tabloları Şirince Köyü Dimitros Kilisesi Meryem Ana Tablosu Şirince Köyü Dimitros Kilisesine Nasıl Gidilir? Şirince Köyü Rum Dimitros Kilisesi Şirince Köyü Dimitros Kilisesi Bahçesi Şirince Köyü Dimitros Kilisesinin içi Nasıl?

Şirinceye gidip de çarşısından hatıralarla dönmemek ne mümkün! Yazmalar, %100 pamuktan giysiler, el yapımı sabunlar, organik meyveler sebzeler, şirinceyi anlatan buzdolabı süsleri  ve diğer tüm süsler. Üstelik fiyatlar diğer tatil beldelerine göre çok daha uygun. Kısacası bu şirin köy herkeste bir hatıra ve bu hatıraları anımsatacak bir hediyelik bırakmayı başarıyor.

Şirince Köyü Çarşısı Şirince Köyü Hediyelik Eşyalar Şirince Köyü Antiqueche - Ancient ArtsŞirince Köyü Buzdolabı Süsleri Şirince Köyü Hediyelik Eşya Çarşısı Şirince Köyü Doğal El Sabunları Şirince Köyü İşleme Hediyelik Eşya

Aslına bakarsanız, Şirince Köyü uzun uzun, sayfa sayfa anlatılabilecek kadar güzel, sakin ve huzurlu bir yer. Buradan sonrasını, Şirinceye gitmiş okuyucularımızın yorumlarına bırakıyoruz. Bizim eksik bıraktığımız kısımları tamamlayabilir ve düşüncelerinizi bu konu altından yorum olarak bizim ile paylaşarak konumuzun gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Şimdilik Hoşça Kalın 🙂

 

Bir önceki yazımız olan ikea izmir 'de Gözümüze Çarpanlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.