Aloe Vera Sivilce İçin Nasıl Kullanılır?

637
aloe vera sivilce için nasıl kullanılır

Aloe Vera Bitkisi Sivilce İçin Nasıl Kullanılır

Aloe Vera bahçelerde ve seralarda yetiştirilebilen genellikle de görüntü itibari ile kaktüsle karıştırılan bir bitki olup günümüzde sağlık alanında kullanılan bitkiler arasında en popüleri ve faydalı olanıdır. Eskiden Roma ve Yunanlılar bu bitkiyi antiseptik özelliğinden ötürü yaraların iyileşme sürecinde kullanmışlardır.

Mısırlılar bu bitkiye o dönemde ölümsüzlüğün bitkisi adını, içerisinde 18 ayrı aminoasit bulundurduğu için vermişlerdir. Birçok kullanım alanı olan Aloe Vera cilt için de vazgeçilmez bitkiler arasında yerini almaktadır.

Neden Sivilce İlacı Değil De Aloe Vera?

Özellikle ergenlik döneminde artış gösteren sivilceler her yaşta problem oluşturmaktadır. Kimyasal içeren ilaçlar hem cildi yıpratmakta hem de vücutta (özellikle karaciğerde) geri dönülemez tahribatlara yol açmaktadır. Kesin çözümü bulunamayan sivilceler ve izler için insanlar artık ilaç yerine doğal yöntemlere yönelmektedirler. Bunların başında olan ve anti bakteriyel özelliği bulunan Aloe Vera sivilcelere neden olan enfeksiyon ve bakterilerin temizlenmesini ve yüzdeki kızarıklığın azalmasını sağlamaktadır. Cilt gözeneklerini de sıkıştırma özelliğine sahiptir. Özellikle yağlı ciltler için önerilen kozmetik ürünlerinin birçoğunda bulunan salisilik asit Aloe Veranın özünde de bulunmaktadır.

Aloe Vera Sivilce İçin Nasıl Kullanılır

Aloe Veranın yüzde uygulanış şekillerine bakacak olursak en doğal yol olarak aloe vera yaprağını sıkarak içindeki sıvıyı yüze sürmek olabilir. Diğer yöntemlerde aloe vera jelini limon ile veya bal ile karıştırarak cilde maske şeklinde uygulamaktır. En iyi sonuç için minimum 10 dk beklemelisiniz. Aloe Vera dıştan uygulanmakla beraber vücuda su yolu ile de alınabilir. Vücudu temizleme özelliğine sahip olan Aloe Verayı eğer içebiliyorsanız su ile veya meyve suları ile karıştırarak içmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde aloe vera sivilce için nasıl kullanılır sorusunun cevabını da yanıtlamış olduk.

Aloe Vera’nın Lekeleri Giderme Özelliği

Aloe Vera sivilceler dışında da iyileştirici özelliği nedeniyle çatlaklarda, güneş yanıklarında, lekelerde kullanılabilir.

Aloe Vera’nın Yan Etkileri Ve Zararları

Aloe Veranın bazen düşük bir ihtimal olsa da kaşıntı, kızarıklık gibi yan etkileri de olabilir. Sık kullanıldığında vücudun susuz kalmasına ve kanlı idrara da neden olduğu saptanmıştır. Reçeteli ilaçlarda bazen etkileşime girebilir. Ayrıca hamilelik döneminde de ağızdan alınması tavsiye edilmez. En uygun olan kullanım şekli eczanelerde jel halinde bölgesel uygulama için satılanlardır. Tüm anlatılanların yanında sivilce için doktora danışarak önce cildin analiz edilmesi ve buna göre kullanılmaya başlanması tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Expigment Krem başlıklı makalemizde Expigment Krem Ne İşe Yarar, Expigment Nasıl Kullanılır ve Expigment Yan Etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Önceki İçerikExpigment Krem
Sonraki İçerikSaç Dökülmesi Nasıl Önlenir

YORUMUNUZ

Lütfen yorumunuzu ekleyiniz.
Buraya adınızı giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.